barbar
1. uygarlaşmamış
2. (bkz: barbar conan)
3. roma imparotorlugunda gocebe yasayan kavimlere verilen genel ad
4. (bkz: berber kenan)
5. ilk türkler hunların yeni yerler keşfetme isteğiyle avrupaya göç ettikleri sırada türkerlden korkarak kaçmış olan kavimler.bunlar gidip batı avrupada feodalite kurmuşlardır.453'ten 1453'e kadar avrupaya karanlık dönem yaşatmışlarıdr.
6. claude levi strauss'un tanımıyla "her şeyden önce barbarlığa inanan insan".
7. ilginç bir bar ismi.
8. (bkz: barbarian)
9. barbarlık yerleşik olmayan, uygarlık yerleşik olandır.
10. barbar olarak nitelenen ilk kavim, romalılar'ın karşılaştıkları kuzey afrikalı berberilerdir. aslında romalılar ne kadar uygarsa, berberiler de o kadar uygardılar. ama tarihi kazananlar yazıyor. eğer berberiler mücadeleyi kazanmış olsaydı, şu anda ilkel anlamında kullandığımız kelime "barbar" değil "roman" olacaktı belki de.
11. genelde türkler için kullanılan terim..
12. evvel zaman içinde romalıların yerleşik hayatlarını, düzenlerini, kurallarını yıkan göçebe ve kurallar bütününe bağlı kalmadan yaşayan, yapacakları konuşmaları bile günler öncesinden hazırlayan romalıların korkulu rüyası olan * insanlar. belki de gerçekten yaşamasını bilen ve bunu romalılara öğretmeye çalışan insanlardır.
13. korkmayı öğrenmemiş
14. ulusal bir gazetenin dağıtmış olduğu 1. dünya savaşını konu alan kronolojik kitapçıkta düşman askerlerine ait bir tank üzerinde yazılı olan "we are hun's father christmas" ibarelerini "biz barbarların noel babasıyız" diye çevirmeleri hiç yoktan küfre taraf olmalarına yol açmıştır.
15. yunanlıların, yunanca bilmeyenlere ve yunan kültüründen gelmeyenlere yapıştırdığı etiket, zamanla kendisini üstün gören her kavim ötekini bu sözcükle aşağılamıştır.

Alakalı olabilir!
- barbara
- barba
- barbaros
- barbak
- barbarlik

nedir.Net