burhan ocal
1. müzisyen bir ailenin çocuğu olarak kırklareli'nde doğan dünyaca ünlü perküsyon ustası burhan Öçal, müzik çalışmalarına çok genç yaşta başladı. türkiye'de sürdürdüğü profesyonel müzik yaşamını yirmidört yaşından itibaren İsviçre'de sürdüren sanatçı, halen 2 ülke arasında gidip gelmekte.

müzik çalışmalarında, klasik türk müziği'nin yanısıra, osmanlı İmparatorluğu dönemindeki saray müziği ve halk müziğinden etkiler bulunan burhan Öçal'ın çaldığı enstrümanlar da tıpkı müziği gibi çeşitlilik göstermekte. darbuka, kös ve her tür perküsyon enstrümanının yanısıra, divan-saz, tanbur ve ud gibi telli türk çalgılarının da ustası olan sanatçı, çoğu kez özgün müziğine güçlü sesi ile eşlik etmekte. müziğine hakim olan atak enerjik, çoşkulu ve mükemmelliyetçi yapısıyla, müzikteki tüm sınırları sonuna dek zorlayan sanatçı, aynı konserde hem vurmalı hem de telli çalgıları birarada çalarak eleştirmenleri ve izleyicileri şaşırtmakta.

müzik aracılığıyla zamanın ve kültürlerin sınırlarını aştığına inanan burhan Öçal, sürekli olarak ilgi çekici bir "kaynaşım müziğinin" peşinden koşmakta. klasik türk müziği'ni, caz, funk, roman, batı müziği ve avrupa klasik müziği ile harmanlayarak bir doğu-batı sentezi yaratan sanatçı, müziğinde mutlak içtenlik ve gerçekliği yakalamaya çalıştığını ısrarla vurguluyor ve yaratıcılığının ve derin müziksel anlatımının temelinde türk geleneksel formlarının olduğunu belirtiyor.

1979 yılında katıldığı zürih Şiir festivali'nde ilk kez batı avrupa izleyicisinin karşısına çıkan burhan Öçal, o tarihten bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde solo konserler vermekte.

1986 yılında, tanınmış piyanist maria joao pires ve gitarist elliot fisk ile sahneye çıkan sanatçı, bu iki konseriyle klasik batı müziğine de başarılı bir giriş yaptı. eleştirmenlerden büyük övgüler toplayan bu girişimini 1992'de joe zawinul ve senfonik orkestrası ile sürdürdü ve halen sürdürmekte. sanatçı, ses ve ritmin heyecanlı ve uzlaşmaz bir girişim içinde buluşarak müziğin çeşitli elemanlarına katıldığı bu tür projelerin müzikteki enstrümantal birlikteliğin ufuklarını genişlettiğini ve bu nedenle bu tür projelere çok sıcak baktığını belirtiyor. sanatçı, bu kapsamda, son olarak avusturya'lı ünlü piyanist peter waters ile bach'ın "goldberg variations"larını piyano ve perküsyon ile yorumladıkları projeyi gerçekleştirdi.

burhan Öçal, 1995 yılında İstanbul oriental ensemble ismini verdiği projesini gerçekleştirdi ve aynı yıl bu proje çerçevesinde çıkardığı "gypsy rum" albümüyle almanya'da "german record critics" ödülüne layık görüldü. İstanbul oriental ensemble ile gerçekleştirdiği ikinci albümü "sultan's secret door" ise Şubat 1997'de piyasaya çıktı ve aynı yıl almanya'da tekrar "german record critics" ödülünü kazandı. sanatçı, 1996 senesinde ise fransa'da çıkardığı "jardin ottoman" isimli saray müziği albümü ile "le monde de la musique" dergisinin "choc" ödülünü kazandı.

burhan Öçal, 2000 senesinde önemli projelerde yer aldı: mart 2000'de, türkiye ve avrupa'da "george gruntz concert jazz band special guest burhan Öçal" turnesinin ardından, haziran 2000'de, İstanbul müzik festivali çerçevesinde, aya İrini'de dünyaca ünlü kronos quartet ile konser veren sanatçı, temmuz 2000'de ise İstanbul caz festivali'ne "andreas vollenweinder with special guest djivan gasparian and burhan Öçal" ve kendi projesi olan "burhan Öçal's meditroni/ ks featuring dj jali, dj kayalik & dj kaffa, olmak üzere iki konsere katıldı. burhan Öçal, ekim 2000'de berlin'de düzenlenen, dünyanın en önemli müzik fuarlarından biri olan womex'e, İstanbul oriental ensemble ile katıldı.

burhan Öçal'ın, amerikalı bascı jamaaladeen tacuma ile beraber yaptığı natacha atlas'ın da konuk sanatçı olarak katıldığı "groove alla turca" (1999-doublemoon) albümü, önce fransa'da birds and blues (2001) etiketiyle, ardından night & day etiketiyle kuzey amerika ülkelerinde piyasaya çıktı ve avrupa dünya müziği listelerinde 2. sıraya kadar yükseldi. sanatçı, bu projeyle, 2001'de avrupa'da çeşitli ülkeleri kapsayan iki turne gerçekleştirdi.

"groove alla turca" projesiyle temmuz 2001'de, dünyanın en önemli müzik festivallerinden biri olan uluslararası montreal jazz festivali'nin general motors big event sahnesinde gerçekleşen "doğu ile batı buluşuyor" başklıklı konserde, İstanbul oriental ensemble ve konuk sanatçı mercan dede ile 100.000 kişiyi aşan bir izleyici kitlesine seslenen burhan Öçal, yine temmuz ayında, İstanbul caz festivali'nde dünyaca ünlü İngiliz sanatçı sting'e beş parçasında eşlik etti.

1999 ve 2001'de, dünyanın en önemli artist ajanslarından olan icm ile amerika'da seri konserler veren burhan Öçal, 2002 nisan ayında, İstanbul oriental ensemble ile abd'de turneye çıkacak.

avrupa'da verdiği solo konserler, katıldığı uluslararası festivaller, ortak projeler ve çıkardığı albümler ile çeşitli ülkelerin eleştirmenlerinden övgü dolu sözler alan burhan Öçal, yurtdışında türkiye'yi başarıyla temsil eden uluslararası sanatçılarımızdan biridir.

http://www.doublemoon.com.tr/tr/news_detail.asp?news_id=343
2. eti form reklamlarında oynayan ünlü, sanatçı kişi.
3. darbuka 'yı saygın yapan sanatci
4. * yarı italyan yarı romen görünümlü sevimli bir hergele izlenimi veren adam.
5. vurmalı calgılar konusunda tavan yapmıs**, 1sn'de 16 kez vurmasıyla farkında olmadan rekor kırmıs insan*. cirkin ama karizmatiktir kendisi.
6. stingle bile çalmışlığı vardır bu insanın.. harika bir müzik adamı..
7. ** yeteneğinin ve yapabildiklerinin farkında olan; hatta bazen bu farkındalığı* megalomanlık seviyelerine çıkaran -ki hakkıdır kesinlikle-; göte vursa şaplaktan ritm yakalayacak sanatçı ve zanaatçı* kişi.
8. yıllarca yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde, yıllar sonra memleketine gelip vefa borcunu, kurduğu trakya all stars orkestrası ve çıkardığı muhteşem "kırklareli il sınırı" albümüyle ödemiş, müthiş perküsyon ustasıdır.
9. enigma projesinin kurucusu michael cretu yla olan benzerliği dikkatimi çekmiştir...pek tanımasam da dünya çapında bir vurmalı çalgı , perküsyon ustasıdır
10. o şimdi mahkum adlı filmde oynamakla oyunculuğa da adım atmış hayran olunası, örnek alınası, hakkındaki tüm övgüleri hakeden, enteresan tipli büyük ritm ustası.
11. o simdi mahkum filminde mafya babasını canlandıran perkusyon ustası.bir çok kişide artık sinemaya da adım atması taraftarı..
12. daha iyi ritim çalabilmek için, uzak doğu sporlarını öğrendiğini söyleyen, ender yenetekli insanlardan.
13. o simdi mahkum filminin tek izlenme nedeni..
14. 8 temmuz 2004'de paco de lucia ile konser vermiş, yetenekli, sarımsak kokan ritim üstadı *
15. müzisyenliğine laf yok ama kim bu adamı oyuncu yapmış,niye filmde oynuyor,her popüler filmlerdemi oynamalı..yeter artık! çok yetenekli okullu oyuncular varken bu çeşit insanlar filmlerde oynamasın artık..o şimdi mahkum filmini izledim ve daha önce takdir ettiğim bu müzisyenden berbat oyunculuğu yüzünden soğudum..yapmayın,etmeyin.
16. vitra reklamı müziği ile beğeni toplayan müzisyen.
17. kesinlikle canlı izlenmesi gereken, kabiliyet konusunda aşmış bir şahsiyettir *
18. (bkz: kırklareli il sınırı)
19. doublemoon'la sözlesmeli, ingilizce siveli türkce konusan vurmali calgilar ustasi. allstar albümüyle popülaritesi bir kat daha artan esmer, karizmatik kirklareli kütügüne kayitli newyork'ta ikamet eden sanatci.
dereye inip tas buldugu rivayet edilir...
20. makine gibi bir adam. müthiş. elleri vücuduna ait değilmiş, farklı canlılarmış gibi.
21. 19 kasım 2005 saat 20de ankara caz festivali 4 kapsamında odtü kkm kemal kurdaş salonunda konser verecek olan sanatçı.
22. perküsyonla yetinemeyen insan...* *
Alakalı olabilir!
- burhan iscan
- burhan cacan
- burhan bolan
- burhan
- burhan abi

nedir.Net