constantinople
1. istanbul 'un eski adı (bkz: constantinopolis)
2. bahsedilmesinden nefret ettiğim 1453 den beri istanbul dediğim kelime.
3. istanbul'un eski adı.(bkz: konstantiniye)
4. yunan'lıların bıkmadan usanmadan istanbul için söyledikleri isim.
5. dünyada sadece bir takım zavallı yunan+rum tarafından sarfedilen kelime.
6. *
(bkz: istanbul)*
7. (bkz: istanbul not constantinople)
8. (bkz: konstantiniye)
9. istanbul kelimesi de rumcadır. konstantinopol denince niye bu kadar gaza geliyoruz onu anlayamıyorum. *
10. (bkz: constantine)*
11. konstantiniye ismi istanbul olalı çok olmuştur. sonuçta bu şehrin adı istanbuldur ve konstantiniye/constantinople denmesinin iki tane nedeni vardır. biri cehalettir, (#934909) nolu entry'de gösterilen gibi..bir diğeri de aşırı milliyetçiliktendir. amerikanın köyünden birinin constantinople demesiyle bir yunanın demesi farklıdır. olay constantinople'nin rumca olması falan değildir, yani insanlar "istanbul densin çünkü türkçe" diye atıp tutmuyorlar, çünkü adı istanbul olduğu için belli savunmalar yapıyorlar. cehalet ile suçlamadan önce bazı şeyleri idrak etmek gerekir.
12. bazı şeyleri idrak edelim o zaman. bu şehre istanbul demek tamamen büyük bir saçmalığın eseridir. istanbul kelimesi "istinpolis" ifadesinden gelmektedir. bu ifade "şehire" demektir rumcada ("to the city" der gibi). yani rum kişiler şehre iniyorum derken kullanmışlardır bunu. e şimdi yunancayı bilen bi insana gidip illa da bu anlamsız şeyi söyleyeceksin diye tutturamayız. bize anlamsız gelmeyebilir, çünkü rumca bilmiyoruz. ayrıca uzun zamandır istanbul kelimesinin kullanıldığını iddia edenler için#934888
13. http://www.ageofempires3.com/DevelopersBlog/Default.aspx?blogger=1 adresinde konuyla ilgili yaşanmış bir hikaye mevcut.
Alakalı olabilir!
- constantine
- constantinople line
- constantinopolis
- constantin
- constantine xi

nedir.Net