counter strike « »
26. condition zeroadinda yeni bir surumu piyasaya cikmistir. hastasi olmamak icin, oynamaya hic baslamamak lazimdir,
27. gereksizlik abidesi oyun. bir kaç yüz kat daha eğlenceli oyunlar*** varken neden illa oynanır anlamam.
28. internet kafelerin batmamasını sağlayan yegane şey.
29. sabahtan aksama cafelerde bu oyun için kalan bir sürü insan tanıyorum yazık yazık
çok sacma bir olay *
30. başlar başlamaz koşturmaya başlayıp 30-40 sn sonra birbirini gören taraflardan birinin 0,5-1 sn içinde öldüğü, sonra da "terrorists win" ya da "counter terrorists win" diye bi sesin duyulduğu hiç bir zevk almadığım oyun.
31. insanin icinde sakli kalmis militarist yonu ortaya cikaran oyun
32. bir red alert expenşın packiydi
33. (bkz: fire in the hall)
34. ilk gençliğimizi uğrunda tükettiğimiz, half-life uzantısı, hala da oynadığımız, bağımlılık yapan oyun.
35. coluk cogucun internet cafelerde gunde 25 saat* oynadıkları oyun.
36. metalurji ve meteoroloji kelimelerinin farklı şeyler olduklarını* anlatmaya bir sebeptir
37. awpyi kullanması zevkli oyun
başka yönden oynanmaz ama
daha güzeli için (bkz: quake 3)
38. sistem gereksinimlerinin dusuk olması nedeniyle bircok internet cafe'nin hayatını kurtaran oyun.
39. serkan çeliközün pek severek oynadığı oyun.
40. Çoluk çocuğun dışında birçok progamerında oynadığı fpstarzı bir oyun..son 2 yıldır profesyonel anlamda gelişim göstermiş olup yurt dışında yüzbinlerce dolarlık ödüllerle turnuvaları yapılmaktadır..
41. hürriyet'in haftasonu ekinde yapılan bir araştırmada sadece türkiye'de 2milyon kişinin oynadığı yazılan oyun. ki bu rakam daha sonra oyun gurusu olarak bilinen sinan akkol tarafından da doğrulandırtıldı tarafımca.*
42. bu oyunu sevmeyenlerden her an arkadaşlarını koparabilecek şiddet yüklü oyun. bu oyuna davet sadece iki harfin telaffuzuyla mümkündür. arkadaşına bakarsın ve soru soran bir ses tonunda "cs" dersin. bu sorudan sonra internet cafenin yolu tutulmuş, * sniper triplerine girilmeye başlanmıştır.
43. erkek arkadastan ayrılma sebebi
44. 9 yaşındaki bebeden 45 yaşındaki adama kadar herkesin oynadığı, artık baygınlık getiren oyun. tadında bırakmalı.
45. artık eskisi kadar ilgi görmediğini gözlemlemiş olduğum bir oyun.. *
46. eğer şu sıralarda internet cafe açmak istiyorsanız, yapacağınız ilk iş bilgisayarlara cs yüklemek olacaktır. Çünkü cs denen oyun piyasaya çıktıktan sonra, internet cafeler, internet için değil, oyun oynamak için kullanılmaya başlandı. halbuki masum bir half life olan cs, ilk çıktığı zamanlar bu kadar ilgi göreceğinden habersizdi.Çok konuşulmakta, cs popülerliğini yitiriyor falan diye. doğru olabilir. hiçbirşey sonsuza kadar sürmez. cs de çıkalı uzun zaman oldu. artık insanlar yeni arayışlar içinde olabilir. valve'dekiler de bunun bilince olacaklar ki, oyunu başka bir platforma taşımaya karar vermişler. platform olarak da pc'den fazla uzak olmayan xbox seçilmiş. hem xbox'un sistem gücünü hem de daha yeni olan xbox live özelliğini kullanarak, aynı pc'lerdeki gibi cs deneyimi yaşayabiliyorsunuz.oyunu size sıfırdan anlatmak mantıksız olacak. Çoğu kişi benden daha iyi tanıyordur cs'yi. xbox için de cs hiç değişmemiş. zaten konusu olmayan bir oyundu. terörist ve anti-terörist gruplarının birblrieriyle kapışması konu ediliyordu. birbirlerini ilk temizleyen kazanıyordu. tabi bomba koyma, rehine kurtarma gibi oyun modları da vardı ki, bu cs'de de bunlar unutulmamış.xbox'da bir fps oynamak, zor bir durum bence. Çünkü pc'de mouse denen alet sayesinde, hedef almak oldukça kolay. ama konsollarda bu biraz zor. haliyle xbox'da da böyle bir sorun var. Şahsen ben hedefi tutturana kadar geberdim. otomatik hedefleme diye birşey de olmadığından, alışmak için zaman geçmesi gerekiyor. bunun dışında, diğer tüm kontrolleri konsola göre ayarlamışlar. bu ana menüden silah satın alma ekranına kadar kendini gösteriyor. herşey hzılıca gerçekleştirilebiliyor. İyi optimize etmişler oyunu konsol için.
oyun modlarının değişmediğini söylemiştim. yine birbirinizi öldürmek için uğraşıyorsunuz. yine bomba koymak için planlar yapıyorsunuz veya o bombayı belirli bir süre içinde defuse etmeye çalışıyorsunuz. oyunda daha değişik bir mod yok. olması da gerekmiyor zaten.oyunu tek başınıza da oynayabiliyorsunuz online da. asıl olay xbox live'dan oynamak ama ben bunu fazla deneyemedim. malum, adsl hatlarının erişim hızları biraz sorunlu. tek kişilik oynadığınız zaman, yanınızdaki askerler çok da zekice davranmıyorlar ama yine de görevlerini yerine getiriyorlar. bazen bomba yerleştirmekte veya bir yerden gidip saldırı yapmakta zorlanıyorlar gibi ama bu yapay zekanın arada sırada saçmalamasından kaynaklanıyor. bu her zaman olan birşey değil ama böyle bir oyunu yapay zekaya karşı oynamak ve hatta o yapay zekadan yoksun yaratıkları yanınıza almak, mantıklı değil. oyunun asıl konsepti online oynamak üzerine kurulu. single modu ayıp olmasın diye koyulmuş.

online oynamak için, xbox live'dan sunuculara bağlanıyorsunuz. sunucu ekranı size yabancı gelmeyecek. alet size en yakın ve hızlı olan suncuuyu otomatik seçiyor. ardından bağlanıyorsunuz ve oyuna dalıyorsunuz. xbox'unuzda ekranı ikiye bölerek oynamak falan mümkün değil. link kablosu falan kullanmak zorunda kalıyorsunuz en azından. ayrıca dedicated server olarak kullanmanız mümkün konsolu. bunu yaptığınız zaman, oyuncular size bağlanarak oynayabiliyorlar ama siz o konsolu kullanarak oynayamıyorsunuz. harita değişimi, oylama, oyuncu sayısı sınırlaması gibi ayarları değiştirebiliyorsunuz.

pc versiyonu ile konsol versiyonunun arasında grafiksel açıdan bir fark göremedim ben. aslında xbox versiyonunun daha iyi görünmesini beklerdim ben. gerçi fena değil ama xbox'da daha kaliteli grafikler de gördüm. bu oyunda da ışıklandırma ve duman efektleri de, orjinal cs'den daha iyi. ama kaplamalar oldukça donuk. karakterler robot gibi hareket ediyorlar. bunların dışında, haritalar oldukça iyi tasarlanmışlar. İşin içinde xbox olduğunda, grafiklerin daha iyi olmasını ister istemez bekliyorsunuz ama değil.. ne yapalım. zaten bu oyunu online oynamak için alıyoruz.

oyunda müzik yok. biliyorsunuz zaten müzik olmadığını. sadece xbox'a daha önce yüklediğiniz parçalar varsa, onları oyunda kullanabiliyorsunuz. diğer efektler ise, gayet gerçekçi. Özellikle silah sesleri iyi yapılmış.

xbox'da cs oynamak ne kadar değişik bir deneyim bilmiyorum. cs oldukça popüler bir oyun. ps2 ve xbox bir araya geldiği zaman, her zaman ps2 daha ağır basıyor bize göre ama xbox için de böyle popüler oyunlar bulunabiliyor. xbox sahipleri, cs almalılar ve eğer adsl veya kablo internetleri varsa, sabahlara kadar tv karşısında oturabilirler :)47. dünyada en çok oynanan oyun counter strike herhalde. Özellikle de ülkemizde, neresi olursa olsun internet cafelerde hep bu oyun oynanıyor. gerçi eskisi gibi değil ama yine de her gittiğim yerde bu oyunu oynayan yüzlerce kişi oluyor. İnternet cafeler artık ethernet cafe oldu yani anlayacağınız. herneyse, bizim işimiz onlarla değil. sonunda cs'nin 1.6 sürümünün kokusu etrafa yayıldı. ben de hemen test için kolları sıvadım. aslına bakarsanız biraz daha beklemek ve full sürümünü oynamak daha mantıklıydı bana göre ama yazı yazma hevesiyle direk indirdim oyunu. kendim için olsaydı beklerdim yani*

bir kere server'lar bana oldukça uzak olduğundan ping olayı da berbattı. ama yine de o kadar da oynanamayacak gibi değildi. Çok değişkendi, zaten oyuna girene kadar canım çıktı. herkes abanmış olsa gerek. oyunda köklü değişikliklere gidileceğini sanıyordum ama pek de fazla birşey değişmemiş gibi sanki. Şöyle bir baktığım zaman, aynı oyunun daha renklendirilmiş hali gibi gördüm. gerçi virgülden sonra 1 sayı değişti sadece ama yine de daha gelişmiş olmalıydı. bu düşünceler, oyunun ilk 10 saniyesi aklımda olan düşüncelerdir. bakalım ondan sonra neler düşünmüşüm...

oyunun kontrolleri ve server ayarları falan valve'ın yeni bebeği steam ile yapılıyor. bu program önceden pek kullanışlı değildi ama şimdi oldukça geliştirilmiş. oyunu indirirken beklemekten sıkılırsanız diğer dostlarınızla chat yapabiliyorsunuz. hangi server'da oldukları fark etmiyor. sadece sohbet ediyorsunuz o kadar. ayrıca oyun esnasında oyundan çıkmadan ayarları değiştirme gibi bir seçeneğiniz var. console ekranı değişmiş, daha bir user friendly bir arayüz olmuş.

gelelim yeni aksesuarlara ve silahlara. bir kere benim en çok hoşuma giden, kalkan olayı. sadece ct'lerde olan bu kalkan, tabi ki öldürdüklerinizden alabilirseniz teroristler tarafından da kullanılabiliyor. primary silah olarak alabiliyorsunuz ve eğer diğer silahınız elinizdeyken kalkanı kullanırsanız, silahınızın 2. özelliğini kullanamıyorsunuz. yani kalkan varken susturucu takmak falan gibi olayları yapamıyorsunuz. bu hata betaya özgü bir hatadır büyük ihtimalle, bence normal sürümde değişir. oldukça sinir bozucu bir olay. gerçi ben pek ct olmam ve kalkana ihtiyaç duymadım ama yine de ct'ler için hatırlatıyorum* kalkanı ayakta kullanırsanız keskin nişancılar tarafından vurulma ihtimaliniz oluyor ama eğer eğilirseniz, önden kimse sizi vuramıyor. ama arkanızdan ölebiliyorsunuz haliyle, el bombaları da size zarar verebiliyor. ama kalkan öndeyken arkanızı korursanız kimse size birşey yapamaz. hatta 3-4 kişi kalkanları açıp bir kare oluşturursanız, kimse sizin bileğinizi bükemez. hmm, aranıza birkaç tane el bombası yerseniz durum değişebilir tabi. kalkanın özellikleri çok eğlenceli gibi görünüyor. eee, polis adamda kalkan olması lazım tabi.

teroristler için gali adında yeni bir silah var. bu silah ucuz olmasının yanında oldukça iş gören bir silah. 2000$ gibi bir fiyatı var ve 35 mermi alabiliyor. ak47 kadar iyi olmasa da yine de iyi iş görecektir. hesaplı yani* ct'ler için ise, famas yeni silahınız. bu diğerinden çok daha iyi. 2250$ +kdv gibi bir fiyattan satışa sunuluyor. diğer silahın ikincil atağı yok ama bunun ateş modunu değiştirmeniz mümkün. burst fire moduna geçirip uzak mesafeli düşmanlar için sağlam atış yapabiliyorsunuz. diğerine de böyle bir özellik koysalar iyi olurmuş aslında.

Şöyle bir baktığımızda, eklenen silahlar bence pek yeterli değil. o kadar beklemeye rağmen en azından birkaç tane silah eklense daha iyi olurdu. bu bana çok az geldi. kalkan tamamen köklü bir değişiklik olmuş bunu kabul ediyorum. hatta oyunların acaip renkli geçmesini sağlayacağından eminim. ama yine de silah yeniliğini yeterli bulmadım ben.

oyunda airstrip diye yeni bir harita var. burası tam bir terorist mekanı. ormanın ortası, sağlam kapışmaların geçeceği bir ortam. fazla büyük değil, kalabalık olduğu zaman işin suyu çıkacaktır. ama ortalama oyuncu sayısı ile süper kapışmaların geçeceği kesin. dust falan oynamaktan benim midem bulanmıştı, yeni haritalar görmek iyi olacak. eski haritalardan aztec ve inferno geliştirilmiş. genelde gelişmeler görüntü olarak olmuş, texture olayında kaliteye gidilmiş. zaten haritanın şeklini değiştirmek mantıksız olurdu. aztec haritasında en beğendiğim değişiklik, köprüden geçerken vurulmamak. artık saklanarak gidebiliyorsunuz, alttaki çakallar da sizi öldüremiyor. ne güzel değil mi* ne yazık ki haritalardaki değişiklikler de bu kadar. sadece bu köprü olayı değiştirilmiş. diğer değişiklikler ise grafiklerde olmuş. bu da aynen silahlar gibi yeterli gelmedi bana. Şöyle bir baktığım zaman, daha çok düzeltilmesi ve geliştirilmesi gereken şeyler var. ama gözden kaçmış veya bir dahaki sefere bırakılmışlar gibi.

aslında ana değişiklikler bunlar olmasına rağmen, yine ufak tefek yenilikler de yapılmamış değil. silahların grafikleri yenilenmiş ve daha gerçekçi görünmeleri sağlanmış. duman bombasının dumanı geliştirilmiş, artık daha iyi görünüyor ve yavaş yavaş duman veriyor etrafa. bazı silahların verdiği hasarlar değiştirilmiş. bazılarının artarken bazılarının azalmış sanırım. en garibi de, karşı takımın ölülerini oyun esnasında göremiyorsunuz. skor tablosuna baktığınız zaman, sadece öldüğünüz vakit karşı takımın durumunu görebiliyorsunuz. bu da takımın ceset sayısına göre strateji belirlemenizi önlüyor. aslında bu da iyi bir değişiklik sayılabilir.

son olarak şunu söyleyebilirim ki, counter strike biraz daha iyileşmiş. takımlar arasındaki denge daha da bir sağlanmış. gittikçe mükemmele yaklaşıyor aslında ama bunun biraz yavaş olduğunu düşünüyorum. condition zero da gelsin hele, belki o zaman fikrimiz değişebilir. counter strike fanatikleri bu değişikliklere sevineceklerdir sanırım. Özellikle de ct'ler yeni kalkanlarını güle güle kullansınlar diyorum ve yazıyı burada bitiriyorum...


48. counter-strike nedir?
counter-strike (cs), half-life için değişiklikler ve ekler içeren bir programdır (mod: modification). half-life oyunun multiplayer yönlerine değişiklikler/ekler yaparak oyunu, daha iyi bir fazla takım oyunu haline getirir. team fortress 2'nin aksine counter-strike, oyuncunun ister iyi eğitimli bir anti-terörist birimi (counter-terrorist) veya terrorist birim olarak oynamasını sağlar.

Şu ana kadar yapılmış en iyi half life modu kabul edilen (her ne kadar firearms daha güzel olsa da daha server'ı henüz yok) half life: counter strike (cs) hakkında bir oyun rehberi yazdım.

cs bir takım oyunudur. terrorist ve counter terrorist olmak üzere iki takım vardır. genel olarak dosya isminin başında "de" bulunan map'ler terorist olarak oynana ve bomba yerleştireceğiniz, başında "cs" bulunan map'ler ise counter terorist olarak oynanan ve terorist'lerin elinden rehineleri kurtarmaya çalıştığınız bölümlerdir. bu arada elbette önüne çıkanı öldürmek de gerekir...

cs'yi half life'tan ayıran bir diğer özellik ise bir oyunun 5:00 dakika olmasıdır. yani "de"li bölümlerde teroristler 5:00 dk içinde bombayı yerleştiremezlerse counter'lar kazanır. aynı şekilde "cs"li bölümlerde de counter'lar 5:00 dk içinde rehineleri kurtaramazlarsa teroristler kazanır. ayrıca teroristler bombayı koyduktan sonra bütün teroristler ölse bile counter'lar kazanamaz. ancak bombayı imha ederlerse kazanabilirler.

cs'de, half life'taki gibi öldüğünüz anda oyuna tekrar başlayamazsınız. takımınız yenerse veya takımınızdaki herkes ölürse ya da 5:00 dk süre biterse yeniden başlarsınız. İşte bu özellik oyunun heyecanını artıran en önemli özellik bence.

oyundaki silahlar öyle half life'ta ki gibi yol üstünde değildir. silah almak için, para kazanmalı ve el başladığında "b" tuşuna basıp oradan istediğiniz silahı seçmeniz gerekmektedir. bana göre en güzel silahlar 2-2, 3-1, 4-2, 4-3, 4-6'dır. bu silahları aldığınız zaman, güzel oynayabiliyorsanız azrail olabilirsiniz.

cs'nin en sevilen map'i de_dust'tır (ya da benim en sevdiğim). de_dust'ı, cs_siege, cs_militia takip eder. benim oynamayı en çok sevdiğim mapler ise de_dust ve cs_militia'dır.

cs için yapılmış bir çok clan var. siz de biraz cs oynayıp kendinizi geliştirdiniz mi kendinize hemen bir clan bulursunuz (ama çok azıttılar bu işi, yani önüne gelen cs clan'ı kuruyor, örneğin, İstanbul'da 314 tane var mesela, yanlış bilmiyorsam.)


49. silahların yanlıs olarak tanıtıldıgı buglarla dolu ve internet cafelerin vazgecilmez bir oyunu
50. cok gurultulu bir oyun
« »
Alakalı olabilir!
- counterstrike
- counter struck
- counter strike source
- counter strike master
- counter strike silahlari

nedir.Net