das boot
1. Çok güzel bir wolgang petersen filmidir,konusu u-botlar olan film inceden klostrofobi mesajları da verir.
2. 208 dakikalık bir film.
3. oyuncularindan biri herbert gronemeyer, bir digeri de, in the mouth of madness filminde sutter cane rolü ile kopraran jürgen prochnow dur.

http://www.imdb.com/title/tt0082096/
4. ayrıca eski bir bilgisayar oyunudur. 2. dünya savaşı sırasında alman u boot larını yönetmeye dayanır. döneme göre oldukça güzel grafikleri ve atmosferi olduğunu hatırmlamaktayım
5. mutlaka izlenesi mükemmel bir filmdir. kendinizi denizaltında hissettirir ve sizi denizaltına binmemeye ikna eder. sonunda içiniz bi fena olur.
6. director s cut versiyonu, bilindik versiyondan 67 dakika daha uzundur. başlarda kimi insanlar sıkılabilir, anlayışla karşılamalıyız. zira öyle bir anlatım var ki, insan kendini gerçekten denizaltında hissediyor. zaman zaman havasız kalmışsınız gibi oluyor, alnınızdan akan teri silmeye çalışıyorsunuz. sanki leş gibi kokan bir ranzada günlerce boş boş pineklemişsiniz gibi oluyor, boşluktan* psikolojiniz bozuluyor. filmdeki bu duyguyu bizlere çok iyi yansıtmış sayın yönetmenim ellerine sağlık.
daha sonraları film yavaş yavaş hareketleniyor. bu noktalardan sonra hollywood un aksiyon filmlerine alışkın bünyeler kendine geliyorlar.
ikinci dünya savaşında birer domuz olarak gösterilmiş alman askerlerinin aksine, bu denizaltıdaki elemanlar gencecik denizciler. analarından sevgililerinden ayrılıp da, büyük ihtimalle dönmemek üzere denize açılıyorlar. akıllarında ne hitler ne faşizm var. o kadar kişi, bir denizaltıdalar sadece, ter kokusu, bayat yiyecekler.. tekdüze bir hayat, psikolojinin ağzına etmekte. bu denizcileriin arasında da bir teğmen savaş muhabiri. denizaltının, atlantikteki ingiliz gemilerini batırma görevinde propaganda amaçlı muhabirlik yapıyor.
fillmi izlerken; elemanlarla omuz omuza su boşalttım, dibe batınca tanrıya dua ettim, destroyerlerden saklanırken ses çıkarmamak için nefesimi tuttum, uzun süre sonra su yüzeyine çıkınca temiz havayı içime çektim, deniz suyuyla ıslandım... mükemmele yakın bir film, gidin izleyin derim ben. .
Alakalı olabilir!
- das zauber
- das modell
- das schloss
- das kapital
- das efx

nedir.Net