das experiment
1. 2001 alman yapımı olan filmin yönetmeni oliver hirschbiegel.

4000 mark uğruna 20 adamın hapishane şeklinde dekore edilmiş yere 8 tanesi gardiyan 12 tanesi mahkum olarak girmesi ile başlayan olaylar sinsilesi. Şiddet hariç her şeyin serbest olduğu bu oyunda gardiyanlar mahkumların kurallara uymasını sağlamak zorundadırlar ve bunu sağlamak pekde o kadar kolay olmayacaktır.

İçimizde bastırılmış şiddet duygusunun ön plana çıkmasını çok çarpıcı anlatan ve insanı gerçek anlamda germeyi başaran ender filmlerden biri. değilmi 77 numara?
2. deneyin amaci uzun süre(2 hafta) hapishane ortaminda kalan insanlarin davranis bicimlerini incelemektir 4000 dolar icin 8 gardiyanin ve 20 mahkumun stres dolu dakikalari..bütün olay neredeyse 77 de dir.gardiyanlarin göz korkutmalari hatta abartmalari siddet icermeyen(!) sahneleri gerçekten iyiyidi. film sonrasi bikac dakikalik depresyon hali de vardir ki ahh bee dedirtir
3. almanca öğrenenlere izleyip izlemedikleri sorulan ilk film
4. otoritenin insanları baştan çıkardığına tanıklık eden deneyin film uyarlaması...
5. (bkz: lord of the flies)
6. insanin piskopatlasmasini saglayan, yuruyun lan bizde birilerini dovelim dedirten film
7. soyle bir replik icerir:
-kadinlar neden porno filmleri sonuna kadar izlerler
-cunku sonunda evlilik olacagini zannederler
8. (bkz: stanford prison experiment)
9. sinemadan çıktığınızda nefretinizin içinizi bilediğini hissedebileceğiniz, gerçekçi ve oturaklı bir film. moritz bleibreu oyunculuğunu sonuna kadar kanıtlamıştır.
10. çok etkileyici, çok psikopat bir alman filmi. filmin birinci bölümü genelde sakin geçmesine rağmen ikinci bölümde işler fena halde çığırından çıkıyor. izlerken sinirinizi bozan, başarılı bir yapım.
11. alm. deney
12. (bkz: magic studios) tarafından yapılan film..
13. izlerken nefesimi tuttuğum, bazı sahnelerinde çok kasıldığım mükemmel ve bence kült bir film..avrupa sineması diyorum başka bir şey demiyorum...
14. filmdeki deney gerçekten yapılmış bir deneydir. 1971 yılında philip zimbardo adlı bir psikoloji pröfesörü tarafından düzenlenmiştir, ama gardiyanların, aynı filmde olduğu gibi, şiddet içeren davranışlar sergilemeye başlamaları üzerine başka araştırmacılar itiraz etmiş ve deney iki haftadan çok daha kısa bir süre içinde durdurulmuştur...

(bkz: zimbardo deneyi)
15. bu filmdekine benzer bir deney vardı, bulunca yazacağım adını. her türlü uyaranın engellendiği bir duruma sokulan denek, 24 saat kalmaya zorlanıyordu deney ortamında. ortam şuydu: görme, işitme, dokunma, tat ve koku uyaranları yoktu. deneklerin tümü belirli bir zaman diliminin ardından çıldıracak raddeye geliyorlardı. anafikir: insan, insan içinde insan. beyine yeterli uyaran sağlanmazsa, kendisi uyaran üretmeye başlar. sonra sen de insanların kafalarına çivi çakmaya başlarsın.
16. mükemmel bir film.her izlediğimde tüylerim diken diken oluyor.oyunculuklar mükemmel.filmdeki deneyin gerçekten yapılmış bir deney olması filmi tüyler ürpertici bir hale getiriyor.
17. (bkz: ondskan)
18. test subjects wanted. earn 4000 marks for a 14-day experiment in a simulated prison.
19. bu film, abraham lincoln'un bir sözünü, kendisine anafikir edinmiştir kanımca;
"bir insanın karakterini test etmek isterseniz ona iktidar verin."
20. 2001 tarihli alman piskolojik gerilim filmi.
film; iktidar hırsının insanı nasıl büyülediği ve içindeki canavarı ne denli özgür kıldığını oldukça etkileyici bir biçimde anlatıyor.

deneyin konusu hapishanede yaşamanın insan üzerindeki psikolojik etkileridir... denekler deneye gönül katıldıkları için istedikleri zaman deneyden ayrılma hakkına sahipler. tabii bu durumda deneklik ücreti olan 4000 markı alamayacaklardır. deneklerden biri 4. gün hapishane ortamının gerilimine dayanamaz ve ayrılmak ister. yetkililerle (deneyi yapan psikiyatrlar) yaptığı görüşmenin başında deneğe, "sakin olun... istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz" denir. ardından deney sonunda alacağı 4000 mark hatırlatılarak ikna edilmeye çalışılır; denek ayrılmak istediğini tekrarlayınca psikiyatrlardan biri şöyle der:

"peki ya sizin ayrılma talebinizi göz önüne almayacağımızı söylersek?"
.
.
.
iktidar hırsı, insanlığın baş düşmanıdır.
Alakalı olabilir!
- das parfum
- das wilde leben
- das efx
- das kapital
- das schiff esperanza

nedir.Net