das kabinett des doktor caligari
1. dışavurumcu sinemanın ilk önemli filmidir. 1919 yapımı, robert wiene'nin yönettiği film dışavurumcu alman sineması'nın da çıkış filmi olmuştur. film-noir'e de dolaylıda olsa ilham kaynağı olduğu söylenir.
2. tr: dr caligari nin muayenehanesi
3. korku sineması için bir yapı taşı olarak görülen ve bu yıl uluslararasi istanbul film festivali'nde gösterilen film.
4. varlığını az önce bir entryde farkettiğim sözlük yazarı. çoğul konuşmasa daha iyi olacakmış ama olsun çok da mühim değil. hoşgelmiş, sözlüğe katkısı büyük olacaktır umuyorum; doktorluk alanında olması muhtemel ya da sandman'deki gibi* bir yerdir belki de. **
5. şimdi şöyle; ben normal sözlükte takılıyodum. üstte belirtilen entriyi gördüm. yazarın da gördüğüm tek entrisiydi o da. ve yazarın ismine bakınca hakkında hiçbir şey yazılmadığını gördüm. ve hoşgeldin entrisi yazıyım dedim iyi niyetle. o entride de öyle yapmasaymış daha iyi olurmuş dedim. çünkü herkes sevmeyebilir o yazarı; herkes beğenmeyebilir onun yazı üslubunu. yani biz şeklinde değil de ben şeklinde yazsaymış daha iyi olurmuş düşüncesiyle öyle dedim. ve eleştirmedim, bişey yapmadım. sonra da sözlüğe büyük katkısı olacaktır umuyorum dedim; temel olarak bu. akabinde gerek entrilerle, gerek mesaj fasilitesiyle olayı bir tartışma moduna çekmeler, bir alay etme durumuna getirmeler ve başkalarının da karışması... tabi isteniyorsa tartışırım, ayarlaşırım da hiç çekinmem ve bu konuda yapabileceklerimin sınırı yok onu da ekliyim ama bu durumun hiç yakışmadığını, şık durmadığını düşünüyorum. bu kadar.
6. önce seni olan yenilgi nin klonu sandığım, sonradan kimliğini çözdüğüm yazar.**
7. boğaziçi üniversitesi öğrencisi..**
ayrıca o koca cüssesine rağmen* merdivenden uçan mini minnacık arkadaşını tutamamış insan müsveddesi..
Alakalı olabilir!
- das kapital
- das unbehagen in der kultur
- das schiff esperanza
- das leben der anderen
- das lied der deutschen

nedir.Net