das parfum
1. ihtilal yıllarındaki (18.yy) fransayı anlatan ve o yıllarda yaşayan, koku alma duyusu çok gelişmiş bir kahramana sahip kitap.kitabın kahramanı grenouille tüm insancıl duygu ve duyumsamalardan yoksun, koku uğruna insan öldürmeyi göze alan bir katildir. sahip olduğu baskın duygu nefret tir. yazarı patrick suskind'dir.
2. patrick süskind'in mukemmel kitabı.
3. patrick suskind in koku isimli kitabinin orjinal adi.
4. patrick süskind'in mutlak okunması gereken kitabının adı. türkçesi koku. hiç ara vermeden okunabildiği ve final bölümünde beynimin zonkladığı tecrübe ile sabittir.
5. kitaptaki en önemli olgu, baş karakterin kendi kokusunun olmaması (ya da kendi kokusunu alamaması) durumudur. kendisi için var olan en önemli şey koku olduğu için, kokusunun olmadığının anlaşılması en büyük korkusu olmuştur. oysa objektif bir bakışla ne kadar yersiz bir korkudur bu. aynı durumu bireysel hayatınıza, hatta dönemin yapay gereksinimlerine uyarlayın, objektif bakın, saçmaladığınızı görün diyor patrick suskind.
6. ahmet cemal'in kitap arkası sözü ile koku:

"patrick süskind'in almanya'da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan koku adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çok satarların oldukça dışında kalan, toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. romana konu olan olay, 18'inci yüzyılda fransa'da geçer. kitabın kahramanı jean-baptiste grenouille ise tüm insancıl duyumlardan ve duygulardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. herkesin ve herşeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını bulunduğu yerlerde insanların insan kokusu alamadıklarını anladığı gün dünysını yitirir. kendisi için tek çıkar yol, başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürünmektir. toplum içinde bireyselliğini hiç bir zaman edinememiş, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dahiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde kafka'da görülebilecek bir insanlık tragedyasının simgesidir.
7. en sonunda üretilen, bakire kızların altın saçlarından eşsiz bir kokunun damıtıldığı, ki elimden gelse bir şişeciğini iftar çadırında sıraya giren başbakana boca etmek isterim, kitap.
8. burnumun çok yetersiz olduğuna inandırdı bu kitap beni: kendimi ezik hissetmeme neden oldu
9. (bkz: das boot)
(bkz: pump ab das bier)
10. kitapta parfümlerin yapılış şekilleri de uzun uzun anlatılan, ayrıca filme ne zaman çekileceğini merak ettiğim, bir kaç kere okuduğum tüyler ürpertici kitap..

"ve kendi kokusu olmadığını farketti.."
11. patrick süskind'in romanıdır...konusu itibariyle ilgi çekici olup, okunmaya değer bir eserdir...
18. yüzyıl fransa'sında geçen olayda kitap kahramanı jean-babtiste grenouille tüm insancıl duyumlardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını, bulunduğu yerlerde insanların "insan kokusu" alamadıklarını anladığı gün dünyasını yitirir. kendisi için tek çıkar yol, başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürünmektir...
12. patrick süskind den önce de tom robbins in 'parfümün dansı 'nı okuduysanız amanın..herşeyi koklayarak gezersiniz..zira anlarsınız ki koku algınızda büyük bir yardımcı aparattır adeta. insanları bulundukları ortamda kokularından bulabilrsiniz..hani deyimler de vardır 'burnuma pis kokular geliyor ' diye , tecrubelerinze, gözlemlerinize ve sağa sola segreyen burnunuza inanırsınız belli bir zaman sonra..keskin kokular çıkmaz hiç hafızanınzdan..ten kokusunun naturel hazzının yanı sıra parfümün yapay hazzına da şaşırabiliyorsunuz....
ayrıca yapı kredi sanat da temmuz a kadar sürecek olan; kutsal dumandan sihirli damlaya: parfüm adlı sergi de konuya cup diye oturacaktır.vedat nedim tör müzesinde...

13. (bkz: rammstein) sarkisi gibi gorunen kelime
14. ridley scott tarafından hakları alınıp beyaz perdede de gösterilecek ama o duygular nasıl veriliceği tarafımdan çok merak konusu olan, aşkı kokuyla yaşatan, mükemmel patrick süskind eseri.
15. karamel ve yanık süt kokan bebeklerin arasında hiç kokusu olmayan, ve insanlardan kokularını çalan garip çocuk jean-baptiste grenouille'nin hikayesi.. bir şaheser.. filmi de cekilmekte an itibariyle, dustin hoffman, alan rickman gibi isimler mevcut kadroda. filmin adı da: perfume the story of a murderer.
16. fetişizmden cannibalism'e uzanan bir bilinçaltının şaşalı yaratısı.
17. hiç sevgi görmemiş kahramanın, hiç sevgi göstermediği hatta yegane duygusunun nefret olduğu, dünyaya karşı aldığı tavrın tam anlamıyla ve salt 'duyarsızlık' olduğu yazarının da en bilinen, beğenilen kitabı.
çoğunluk için göz ne ise, bazıları için duyma ne ise
grenouille için de koku odur.sevilmek, ilgi çekmek, nefret edilmek, acımak.....hepsi kokuya bağlantılıysa farkedilmeme sebebi de kokusuz olmasıdır.
koklayarak gördüğü, duyduğu dünyasında kendi kokusu olmadığını farkettiğinde iyice haklılığını kavrayacaktır : kokunun ne denli önemli olduğunu.. çözüm beliriverir: kokusu olmalıdır..

(bu kitap elimde caddeden geçerken, bir kokuyla sola döndüm: ''herkesin bir kokusu vardır' yazıyodu parfümcünün camında.grenouille hariç....)
Alakalı olabilir!
- das martyrium des
- das zauber
- das wasser
- das experiment
- das efx

nedir.Net