das schiff esperanza
1. yaz tatilinde okumakla sorumlu olduğum, reclam yayınlarından çıkmış olan kitabımsı. okuduktan sonra "edit" dahilinde izlenimlerimi de yazacağım.

edit: okuduktan sonra "edit" dahilinde yorumlarımı yazacağım demişim. yorumlarımı yazıyorum ancak hala kitabı okumadım.* aşağıda yazacaklarımın tamamı derste işlenenlerden kaptıklarımdır. şahsım tarafımdan maksimum 15 cümle okunmuştur. -bu da size dipnot ola-
yazar* kitabı ikinci dünya savaşı sırasında yazmıştır. savaş esnasında halkın eğlenceye, morale, kafa dağıtmaya ihtiyacı olduğundan**, zamanında çok tutmuştur. hatta o zamanlar pek moda olan, ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte anlamını hızlı bir şekilde yitirmiş olan radyo tiyatrosu* haline gelmiştir.*

hikayede kısaca şu anlatılmaktadır:
olayın ana kahramanı axel adındaki genç bir denizcidir. bu denizciyi zamanında babası "savaşa gidiyorum" diye terk etmiştir. axel baba hasretiyle yaşamıştır yıllarca. gelin görün ki kader dediğimiz pek çalışkan örümcek, yine ağlarını örmüş ve yıllar sonra axel'i, babasının kaptan olduğu bir gemiye tayfa* olarak göndermiştir. ancak olaylar da burada başlayacaktır.
axel, babasının bir savaş kahramanı olduğunu zannetmektedir. oysa babası savaş sırasında donanma kasasından yüklü miktar para alarak kaçmış ve görevden men edilmiştir. şimdi yaptığı iş ise, kanun kaçaklarını "amerika yakınlarında bir sahile götürüyorum" diye kandırmaktır. kanun kaçaklarının kaçmasına izin vererek bir kez daha illegal kişiliğini gözler önüne sererken, aynı zamanda şöyle bir oyunun da içindedir; aslında amerika sınırına götürmemektedir. bir anlık bir deniz suyunun çekilmesiyle ortaya çıkan adacık göründüğünde, insanları "haydi yüzün" diye salmaktadır. ancak sular tekrar yükseldiğinde bütün kaçaklar boğularak can vermektedir çünkü aslında okyanusun ortasındalardır.
kara para* kazanan kaptan, oğlunun bunu öğrenmesini istememektedir. yıllar sonra bulduğu oğlunu bu şekilde hayal kırıklığına uğratmak istemez. ancak axel bütün bunları öğrenir ve bu saçmalıklarla yaşamak yerine, kaçaklardan birine bunu anlatarak* göz göre göre ölüme gider, yer değiştirir.
kaptan, axel'in denizde can verdiğini anladığında artık her şey için çok geçtir. geriye sadece pişmanlıklar kalmıştır.

****
2. esperanza= umut*
das schiff= gemi*
kitap almancadır. sarı bir kabı vardır, el kitabı gibidir. sınav sırasında okumuş ve yeterince başarılı olmuştum. şimdilerde avusturya liselilere ödev olarak veriliyor.
3. -panama
-oh jee...

gibi diyaloglara sahip mükemmel edebiyat şaheseri...
Alakalı olabilir!
- das wasser
- das experiment
- das schloss
- das wilde leben
- das leben der anderen

nedir.Net