diplomatik dokunulmazlik
1. diplomatik dokunulmazlik, bir diplomatik misyonda (elcilik, konsolosluk) diplomat statusunde calisan bir kac kisi icin ki elciliklerde calisan insanlarin cogu diplomat degildir, gecerli olan ve uluslararasi kordiplomatik regulasyonlarina tabi ve diplomatlarin siyasi amaclar ugruna hukum giymelerini engellemek icin duzenlenmis imtiyazin adidir. milletvekillerinin dokunulmazligi, diplomatik dokunulmazlikla alakali olmayip, sadece dokunulmazliktir ki acikladigimiz uzere ulkesinin disinda faaliyet gosteren diplomatik misyon diplomatlarina yoneliktir
2. diplomatik misyona atanmis diplomatlar, geldikleri ulkenin disisleri bakanina, kendi disisleri bakanlarindan gayet dokunakli bir mektup getirmek suretiyle, diplomatik dokunulmazligin tum olanaklarindan yararlanabilirler.
3. her kanun gibi loop hole'lari vardir. misal, bundan bir kac sene once, washington dc'de korkutuk sarhos ukraynali bir diplomat, 14 yasindaki bir kizi ezip oldurmus ve diplomatik dokunulmazliga siginarak, evine gonderilmisti.
4. genelde konsolos ve birinci dereceden akrabalarının yararlandığı bir dokunulmazlıktır..(sanırım) (böyle bir olayla karşılaşmıştım)
5. sadece diplomatlarin kendileri tarafindan kullanilan ve birinci dereceden yakinlari ile alakasi olmayan imtiyaz.
6. sozlukte böyle bir uygulama olsaya...
7. kacakcilik ve bir takim yasadisi eylemlerle bazi ulkelerin istismar ettikleri hede.
8. maalesef kadrolaşma hareketleri doğrultusunda abuk subuk insanlara dış temsilciliklerimizde tanınan ve bizi rezil eden dokunulmazlık biçimidir. trafik ve apartmanda yaşama kültüründen habersiz insanlara verilir bu.
9. lethal weapon filmlerinden birisinde güney afrika* bazılarının altına sığınıp, yasadışı işler çevirdikleri dokunulmazlık.
10. diploman olsa bile eğer konsolos vs değilsen işe yaramayan dokunulmazlıktır.
Alakalı olabilir!
- diplomatik basarisizlik
- diplomatik
- diploblastik hayvanlar
- diplomali abazan
- diplomayi yirtmak istemek

nedir.Net