dogu almanya
1. berlin duvari yikilana kadar almanya topraklarinin dogu kisminda bulunmus olan devlet
2. 1945 de berlini işgal eden rus ordularıyla (tahmin edin almanyanın neresini ?) batı sını işgal eden müttefik güçler almanyayı birbirine devretmek istememiş ama çekilmek de istememişlerdir (haklıydılar almanlar 20 yılda 2 dünya savaşı açtı) bunun üzerine almanyanın doğusunda kalan kısım rus kontrolünde ve rejiminde bir devlet kurdu adını almanya koydu. batısda kalan kesimde müttefiklerin isteği ile müttefiklerin rejiminde ve baskısında bir devlet kurdu adınıda almanya koydu..ve biz bu iki almanyayı karıştırmamak için doğu da kalana doğu almanya batıda kalana batı almanya dedik
3. (bkz: trabant)
4. sinirlari almanyayi işgal eden ingiliz,amerikan ve rus ordulari tarafindan yalta konferansinda cizilmiş, 1949-1990 arasında varolmuş,batı almanya ile (bkz: berlin duvari) ile ayrılmış,sscb ye bilim ve teknik açısından çok şeyler katmış devlet daha sonra duvarin yikilisi ile iki almanya birlesmis,demir perde cokmustur.oyleki ruslarin cogu teknolojik bulusu dogu alman bilim adamları tarafindan yapilmistir,almanca ismi,deutsche demokratische republik,ddr olarakta bilinir.
5. (bkz: stasi)
6. (bkz: hansa rostock)
7. (bkz: goodbye lenin)
8. işbu seçim döneminde de neo-nazilerin en çok at koşturduğu bölgedir. leipzig ve dresden'de npd'nin seçim afişlerinden geçilmiyordu. artık insanlar da ırkçılığı olağan karşılar olmuşlar. siyasi iktidar yine azıtıp milyonlarca yabancıyı kesecek olsa almanların gıkı çıkmaz.
Alakalı olabilir!
- dogus marina
- dogumhane
- dogunun limanlari
- dogum orani
- dogukan

nedir.Net