dogu da asker olmak
1. çogu türk erkeginin korkulu rüyası,bazılarının ise hayali...korkanlar haklı,zifiri karanlıkta elinde mg3 ama yok bir hayat güvencen,heran bir saldırıya kurban gidebilirsin...ya dağ da iz sürmek...yurdunu,halkını korumak ugruna kendini karanlık düzlükler de,tepen de magralarla çevrili bir yerde bulmak ve bir anda kurşun sesleriyle ilkinmek...nereye kaçacagını bilemeden kurşun yarasıyla can çekişmek...gidipte sag salim dönenler ruhsal çöküntü içine giriyorlar,peki ya kolunu,bacagını orda bırakanlar...işte bütün bunları çocuk oyuncagı zanneden bazı manyaklar "dogu da asker olmak istiyorum,süper birşey çatışmaya girmek"diyo hayatını ve dünyayı bir "rambo"filimi zannediyorlar.hiç kolay degil dogu da asker olmak.
2. (bkz: batıda asker olmak)
3. doğu da polis olmak , doğu da hemşire olmak , doğu da öğretmen olmak ve doğu da doktor olmak kadar hatta daha da zor bir durumdur. hem doğu da asker olmanın zorluğu hem de doğu da görev yapan diğer kişilerin altında bulunduğu tehditin sorumluluğu vardır üzerinizde. size dostça görünen , gündüz alış verişinizi yaptığınız güler yüzlü "-asker abi asker abi" diye gezen halk gece keleş ini alıp birliğinize taciz atışı yapmakta hatta sizinle çatışmaya girmektedir. kar yüzünden aylarca ulaşamadığınız köylerdeki yaşam standartlarını gördüğünüz de ise içiniz burkulmaktadır. tabi gelip geçiyor çünkü bir daha belkide ömrünüz boyunca hiç görmeyeceksiniz. yaşamla ölüm arasında aslında çok ince bir çizgi olduğunu anlarsınız. sürekli biryerlerde basılan karakollar *** , pusuya düşürülen askeri pusu birlikleri , çatışmalarda kafanızın üstünden geçen mermilerin dehşet sesleri ve kullandığınız ölüm makinesi g3 (#1168188 ) silahının inanılmaz gümbürtüsü... her saniye ölüm korkusu baskın korkusu. teröristlerin askerlere bıraktığı " sizinle sorunumuz yok bize rütbelilerinizi teslim edin " mesajları. kışın 30 cm kalınlıkta buz - 20 derece nin altına düşen sıcaklık. kaçakçıları yakaladığınızda bütün köylülerin üzerinize yürümesi, götürmek zorunda olduğunuz kişinin kızının "-bırakın babamı asker abi" diye ağlaması. töre uğruna öldürülen ufacık kız ve erkek çocuklarına kaza süsü verilmesine tanık olmak, şerefsiz bile diyemeyeceğim kadar aşağılık insanların kendi kız kardeşlerini odaya kapatıp aylarca tecavüz etmesi... daha neler neler ama en başta ölümün sıcak yüzüyle hep karşı karşıya olmak.
4. "doğu" merkez'in doğusudur. doğu'da askerlik yapmak meselesi, ilk başta militarizmin aygıtlarının sorunudur. böyle bir öteleme dahi, zaten dile sinen pasifizmin sonucudur. doğu'da asker olmanın, batı'da asker olmaktan, ilk bakışta hiçbir farkı olmamalıdır. ama, merkezin doğusuna, merkezin yaptığı yatırımlar, orada askerlik yapan "abi"leri böyle entryler yazmak durumunda bırakır. size dostça görünmek anıyla, eldeki keleş anının durumları farklıdır. size gündüz hürmet gösteren insan, misafirperver ezberiyle hareket eder; ama akşam, eline keleş alacağı an başka ezberler ya da "inanç"lar devreye girer.

"kar yüzünden aylarca ulaşamadığınız köylerdeki yaşam standartlarını gördüğünüz de ise içiniz burkulmaktadır. tabi gelip geçiyor çünkü bir daha belkide ömrünüz boyunca hiç görmeyeceksiniz." sizin ömrünüz boyunca hiç görmeyeceğiniz memleketlerde doğmuş, büyümüş ve daha ilginci dilinizi sizden daha iyi kullanan birileri var. (bkz: dahi anlamındaki de ayrı yazılır) neyse, meselemiz o değil. o köylerdeki standartların sebeplerini araştırmak/düşünmek yerine, içini burkmakla kalmak, bir sonraki cümlede "bir daha görmeyeceğiniz.." gibi bir şey söyletir insana işte. kullandığınız ölüm makinelerinin niye sizin elinizde olduğunu düşündünüz mü peki hiç? mesela şundan olabilir mi(?): sermayedarlar silah üretirler ve aslında bunlar ölüm makineleridir. ve bu ölüm makinelerinin elinizde olmasına sebep, sermayedarların bu silahlar üzerinde para kazanmak zorunluluklarıdır. silah önemli bir pazardır ve satılması için de birilerinin başka birilerini öldürmeleri gerekiyordur.

"şerefsiz bile diyemeyeceğim kadar aşağılık insanların kendi kız kardeşlerini odaya kapatıp aylarca tecavüz etmesi... " böyle bir genellemeyi, kim-neresi için yapabilir ki? modern apartmanlarımızda yaşanan ve hatta televizyonlarda jelatinlenen hayatların bunlardan ne gibi bir farkı var? elbette demiyorum ki, bu durum yoktur ve bu övülecek bir durumdur. ama böylesi bir başlıkta, "oralar o kadar boktan yerler ki, bak hayvanlar neler yapıyor.." tavrını eleştiriyorum. insanın olduğu her yerde, her zaman böylesi "durumlar" olmuştur ve dahi olacaktır. bunun merkezle, doğu'yla, abiyle, kardeşle bilmem neyle alakası yoktur.

daha neler neler... ilahi militarizm ve onun düşünmeyen "asker"leri. sen adama neler söyletirsin...
5. sanıldığı, anlatıldığı ve abartıldığı gibi değildir aslında.
daha fazla maaş alırsınız.
devrecilik sistemi pek gözükmez.
eliniz kafanızda her daim selam pozisyonunda olmanıza da gerek yoktur.
komutanlarınızın çoğu önce arkadaşınızdır.
elbette ki zorlukları vardır. her yerde (bazılarının tabiriyle "batı" da) yapılmayan tarzda bir askerlik yapılır.
"sıcak çatışma" diye tabir edilen bir olay vardır.
askerin görevi korumak ve gerektiğinde savaşmaktır. savaştığı için dert yanmak ve bok atmak değildir.
6. kitaplarda,gazetelerde,televizyondaki gibi değildir doğu askerlik yapmak hatta rütbeli personel için orada olmak bile çok zordur ki bu onların meslekleridir burada askerliğini yapan vatan borcunu ödemeye giden bir mehmetçik için daha da zordur hayat onlar bir askerlik yaparken aileleri binlerce kez askerlik yaparlar,her şehit ve gazi haberi bulundukları yerde çok büyük tepki alır çünkü sıra onlara da gelebilir.büyük çoğunluğu vatan borcunu düşünerek hiçbir torpil arayışı olmadan askerliğini yapmak için o çileli yolu çekerler kabul toplama merkezlerinde yazın sıcağında kışın buz gibi havasında yetersiz imkanlarda dışarıda bile yatarak bu göreve gitmeyi düşünürler,meçhule gidiyorlardırve belkide tek eğlenceleri mekleketlerindeki güzel anılarından ve ailelelerinden bahsetmek terhis olunca neler yapacaklarını düşünmektir ki aslında sadece gazinoda tv izleyip çekirdek yiyerek acaba bu haftasonu çarşı olacak mı diye düşünerek geçirirler.bence hepsi ayrı birer kahramandır karakterleri ne olursa olsun çünkü onlar ülkeleri ve milletleri için oradadırlar.
Alakalı olabilir!
- doguda kadin olmak
- dogumdan sonra deforme olmak
- dogustan kotu olmak
- dogurmak
- dogum yaparken sicmak

nedir.Net