doguda kadin olmak
1. törelerin ve erkek egemenliğinin baskısı altında kalmış kadınlardır. namusları ailelerindeki erkeklere aittir. eğer namuslarına bir leke gelirse kardeşleri veya babaları tarafından öldürülürler..
2. aslında çok da önemli bir durum değildir, çünkü insan eğer insansa ister doğuda olsun ister batıda olsun karşısındakine bir obje gibi değil insan gibi bakmasını biliyordur. "doğuda kadın olmak zordur, işkencedir, ölümdür" imajının silinmesi tabiki de zordur, bu konuyu tartışmak da, bu tartışmaya çözüm bulmak da çok zordur. yalnız bilinmesi gereken birşey vardır ki, "bir insanı sevmekle başlayacaktır herşey".
3. (bkz: kadının adı yok)
4. güneşin doğuşunu batıdaki hemcinslerinden daha önce görmek.
5. nereye göre doğu diye sorulduktan sonra yorum yapılacak hadise
6. batıda kadın olmaktan farkı yoktur.
batıda hava biraz daha sıcaktır. o kadar. varoşlar, doğu gerçeğinden daha korkutucudur.
7. diyarbakır'da köyden mahalleye dönüştürülen 97 yerleşim biriminde evli 472 kadın üzerinde yapılan araştırmada, kadınların yüzde 80’nin okuma-yazma bilmediği, yüzde 16'sının ‘berdel’le evlendiği, yüzde 43’nün ise 14- 18 yaş arasında doğum yaptığı ortaya çıktı.

sosyal hizmet uzmanı halime sarı sabuncu, “bulunduğu şehrin, köyün adını bilmeyen kadınlara rastladık” dedi.

diyarbakır büyükşehir belediyesi kadın sorunlarını araştırma ve uygulama merkezi (dİkasum) sosyal hizmet uzmanı halime sarı sabuncu'nun, köyden mahalleye dönüştürülen 97 yerleşim biriminde 472 kadınla yüzyüze görüşerek yaptığı, ‘kadının sosyal, ekonomik durumu ve aile İçindeki yeri’ konulu alan araştırmasında çarpıcı sonuçlar çıktı.

bekar ve dul kadınların kapsam dışı bırakıldığı sadece evli olan kadınlar arasında yapılan araştırmada, kadınların yüzde 79.4'ünün okuma yazma bilmediği, yüzde 4.4'ünün ise sadece okur-yazar olduğu belirlendi. kadınların, yüzde 15.8'inin ilkokul, binde 4'ünün ortaokul mezunu olduğu ortaya çıkarken, evli kadınların yüzde 63'ünün ise herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmadığı saptandı. kadınların yüzde 58'inin görücü usulü, yaklaşık yüzde 16'sının ise kamuoyunda çok tartışılan, ‘berdel’ ile evlendikleri belirlenen araştırmada, severek evlenenlerin oranı yüzde 21, resmi nikahı olmayanların oranı da yüzde 76 çıktı. kadınların yüzde 45'inin eşi ve çocuklarının dışında kaynana, kayınpeder, görümce, kayınbirader, evli çocuklar ve eşleri ile birlikte yaşadığı da anlaşıldı.

taŞlanarak ÖldÜrÜlme de var

araştırmada, 15 yaşın altında evlenen kadınların oranı yüzde 30, 16- 19 yaş arasında evlenenlerin oranı yüzde 41 olarak belirlendi. 14- 18 yaş arasında ilk doğumlarını yapan kadınların oranı yüzde 43 olurken, yüzde 44’ünün 6 ve daha fazla çocuk sahibi olduğu ortaya çıktı.

kadınların yüzde 36.7'si başlık parası alınarak, yüzde 15.7'si berdel, binde 2'sinin ise beşik kertmesi ile evlendirildiğini ortaya çıkaran araştırmada, ‘yakın çevrenizde töre cinayeti işlendi mi?’ sorusuna kadınların yüzde 6.4'ü evet yanıtını verdi. namus nedeni ile öldürülen kadınların sayısı ise 19 olarak belirlendi. Öldürülen kadınlar 20- 35 yaş grubu arasında yoğunlaşırken, öldürülme nedenleri ‘sevgilisine kaçma’, ‘tecavüze uğrama’, ‘gizli ilişki’, ‘kıskançlık’ ve ‘sebebi bilinmiyor’ şeklinde sıralandı.

araştırmada, kadınların silahla, boğarak, damdan atarak ve taşlanarak öldürüldüğü belirlendi.

İntİharlar ve nedenlerİ

araştırmada ‘yakın çevrenizde intihar olayları yaşandı mı?’ sorusuna, kadınların yüzde 14'ü ‘evet’ yanıtını verdi. araştırmada, erkeklerin ‘baba ile kavga’, ‘sevdiği kız ile evlendirilmeme’, ‘hastalık’ nedenlerinden intihar etmesi ilk sıralarda yer aldı.

kadınlarda ise intihar nedenleri, ‘anne- baba ile kavga’, ‘zorla evlendirilme’, ‘sevdiği ile evlenememe’, ‘eş ve nişanlı ile kavga’,‘tecavüze uğrama’, ‘sağlık problemleri’ ve ‘maddi sıkıntılar’ olarak sıralandı. kadınlarda intiharların 20 yaş ve altı, erkeklerde ise 25 yaş altında yoğunlaştığı dikkat çekti.

okula gİtme oranlari

araştırmaya göre, okul çağına gelmesine rağmen okula gönderilmeyen kızların oranı yüzde 18, erkeklerin oranı ise yüzde 5 olarak ortaya çıktı. aileler, kızlarını okula göndermeme nedeni olarak, ‘okulun olmaması’, ‘okulun uzak olması’, ‘babasının okula gitmesine izin vermemesi,’ ‘kız çocuğu olduğu için gönderilmemesi’, ‘maddi sıkıntılar’ı gösterdi. erkek çocukların okula gönderilmemesi ise ‘okul olmaması’, ‘iş yapsın, çalışsın’, ‘özürlü’ gibi nedenlere bağlandı.

‘yaŞadiĞi Şehrİn adini bİlmeyen var’

arıştırmayı yapan diyarbakır büyükşehir belediyesi kadın sorunlarını araştırma ve uygulama merkezi sosyal hizmet uzmanı halime sarı sabuncu, çarpıcı sonuçların ortaya çıktığını söyledi. sabuncu şöyle dedi:

“belediyeye bağlanan bu köylerin sosyal yapısını, kadınların durumunu öğrenmek amacıyla ve ‘onlara nasıl iyi hizmet verebiliriz’ düşüncesiyle bu araştırmayı yaptık. bu köylere hizmetler götürülürken araştırma sonuçlarının faydalı olacağına inanıyoruz. araştırma sonuçlarını belediyeye verdik. kadınlar köylerde çok zor şartlarda yaşıyor. kadın olmanın verdiği zorluklar köylerde iki üç kat fazla. ekonomik sıkıntılar gelenek ve görenekler çok fazla. bulunduğu şehrin, köyün, mahallenin adını bile bilmeyen kadınlara rastladık.”

diyecek hiçbir şeyim yok, http://www.hurriyet.com.tr/gundem/5563404.asp?m=1&gid=112&srid=3430&oid=2 'den kopya pastadır.
8. "acı"dır..
9. kadın deyince duygusallığım birden artıyor elimde değil. yani yine bu duruma sövdüğüm klasik entrylerimden birisi olacak gibi.
toplumsal bakınca doğu, bir türlü el atılmayan, öğretmenlerin, doktorların göreve gitmek istemedikleri, yani kaba tabirle allahın siktir ettiği yer gibi.
zamanında o toprakları aldınız da ne oldu? eğitim mi götürdünüz? hastane mi götürdünüz? kitap mı götürdünüz? çoğaltılabilir sorular çünkü sorulacak hesap saymakla bitmez. bizim bir hesabımız var. elbet sorulacak bir hesabımız. istanbuldaki, ankaradaki okulları ve hastaneleri bir günlüğüne kapatın bakalım ne geliyor başınıza, bakalım ne isyanlar başlıyor, ne hesap sorulmalar başlıyor.
bunların kadınla ne ilgisi var tüm toplum sorunu der gibisiniz. kadınlar toplumun en önemli parçası çünkü.
tüm derdi neden kadın çekiyor sanıyorunuz? neden erkekler kadınlara bu kadar eziyet ediyor sanıyorsunuz?
tek cevap eğitimsizlik. eğitimi oralara götürememek. aslında açıklama yok bu yazıda sürekli soru sorma, hesap sorma ve isyan var.

benim annem neden istanbulda olduğunda da kocasından dayak yiyor?
demekki sorun doğu da değilmiş. demekki zihinmiş tüm problem. bu ülke bu zihniyeti değiştiremedikten sonra daha çok kadınları da ezilir, çocukları da ezilir.Alakalı olabilir!
- dogu da asker olmak
- dogurgan kadin
- dogunun kadinlari
- dogustan kotu olmak
- dogu anadolu

nedir.Net