dresden dolls
1. 2001 yilinda amerikada olusmus punk revival topluluk. iki albumleri bulunuyor. favori sarkilari jeep song ve missed me.
2. (bkz: dolls)*
3. amanda palmer - vokal klavye piyano
brian viglione - davul

adını ikinci dünya savaşı sırasında almanyanın dresden kentindeki yapılan oyuncak bebeklerden alan bostonlu ikili. hiç şarkı atlamadan sıkılmadan dinlenebilecek mükemmel albümler yapıyorlar. * * yaptıkları müziğe brechtian punk cabaret diyorlar. tiplerde sirkten fırlama, konserlerde tiyatro havasında geçiyo. klipleri de izlenmesi gereken işleri arasında.

http://www.dresdendolls.com
4. gerçekten güzel ama gıcık bir web siteye sahip grup, şarkılarını indirmek isteyenler için
http://www.dresdendolls.com/downloads_n_lyrics/index.htm
5. 2003'te a is for accidents isimli canlı kayıtlardan oluşmuş albümleri yayınlandıktan bir sene sonra kendi isimlerini taşıyan ilk stüdyo albümleri piyasaya çıkmış olup herkesin dinlemesini ve hayran kalmasını beklemektedir.

1 good day
2 girl anachronism
3 missed me
4 half jack
5 672
6 coin operated boy
7 gravity
8 bad habit
9 perfect fit
10 jeep song
11 slide
12 truce
13 girl anachronism [multimedia track]

http://sarlott.sitemynet.com/dresdendolls.htm
6. pierre isimli şarkıları çok çok çok güzel olan grup. (aslında 1970lerden bir animasyon müziğinin coverı)
7. klavyeleri gercekten cok guzel ve ilginc olan grup.

klavyelerini cozmeye calisirken soyle enstantaneler yasanabilir.
x: din dinnn diinnn
y: ulan nasi yazmıslar ki bunun klavyelerini
z: ne biliim abi guzel ama
x: guzel de bunlarin akorlarini netten bulamazmiyiz
y: tıh herhalde bulamayiz
x: dinnn diinnnn diiiiiiinnn saahsdasuıh
bi süre sonra
x: aaaaaaaaahaaaaaaaaaaa buldum heheh yehhhuuu hadi gelin halay cekelim hayda hoop hoopp tey tey tey
8. hep aynı kıyafetlerle fotoğraf çektiren, konserlere çıkan, çoraplarına hasta olunası amanda palmer'a aşık olunası* grup.
9. http://www.myspace.com/getdresden
10. http://www.studyoimge.com/albm/albm_dresdendolls.php
11. (bkz: dynamo dresden)
12. "...
piyanist, solist ve şair (söz yazarı demek hafif kaçar, o parçalar ancak uçuk bir şairin elinden çıkabilir) amanda palmer ve davulcu brian viglione'un bir araya gelmesiyle kurulan iki kişilik orkestra dresden dolls, yeni albümlerini yayınlamanın hazırlığı içinde. biz de bunu bahane ederek onların yaptığı müziği tanımlamak gibi bir işe cüret etmeyeceğiz. kızarlar. bugüne kadar bunu yapmaya kalkan herkese kızmışlar çünkü. bu konuda kimseye tavizleri yok. bizim de amacımız onları kategorize etmeye kalkmak değil zaten.
yıl 2000. ortalıkta tonlarca müzik yapan adam var. rock grupları müzik kanallarını ele geçirmiş. Çeşitli müzik türleri birbirleriyle flört ediyor. ama herkesin amacı nihai olarak aynı: bu müzik kanallarında yer edinmek, çok satmak, daha çok satmak... bunun için de her zaman en kolay yol her zaman pop müziğin kıçını yalamak. bu altın kurala uyanların kimisi başarılı oluyor. kimi arada kaynıyor gidiyor. yalnız müzik piyasası dünyanın her tarafında hızla akıp giderken, boston'da bir çocuk katıldığı ev partilerinin birinde bir kızla karşılaşıyor. kız bir yandan piyano çalıyor, bir yandan şarkı söylüyor. o anda çocuğun aklından şu cümle geçiyor: "oh my god!"
herkesin içinde böyle bir his vardır. sanırsınız ki tanrı'nın sizin için yarattığı kişi, şu an dünyanın herhangi bir yerinde onu keşfetmenizi bekliyor. sizin varlığınızdan habersizce yediği yemeğin üzerine geğiriyor ya da başka bir şey... umudunuzu yitirmeyin; eninde sonu onu bulacaksınız. yalan! Öyle bir çift bir taneydi. onlar da birbirini buldular! evet, işte brian ve amanda'nın hikayesi böyle başlıyor. amanda kendinden geçmiş bir vaziyette şarkılarını söylerken, brian da aynı yoğunluğu hissediyor. oğlan, ilk görüşte aradığı insanın "o" olduğunu anlamanın verdiği emin duyguyla kızın yanına gidiyor. "müzikal ruh eşini buldun!"
... " [basatap'ın mart sayısından]

dresden dolls,dünya müziği için bir eşiktir. sing derler:

"life is no cabaret
we don't care what you say
we're inviting you anyway
you motherfuckers you'll sing someday..."

ayrıca; (bkz: yes virginia)
13. (bkz: fuck the back row)
14. dresden bebekleri. v c andrews'un yanlış hatırlamıyorsam çatı serisinde** baş karakterlere takılan lakaptı. sarışın ve oyuncak gibi güzellerdi çünkü. tabi ben o yaşta onu "dres"den yapılmış bebekler gibi algılamıştım, deriden, naylondan gibi.*
15. ufuk çizgisi'nde yayımlanan röportajları:

http://www.ufukcizgisi.org/index.php?in=51&p=1551
16. a is for accident, dresden dolls ve yes virginia'dan sonra dördüncü albümleri no virginia da 20 mayıs'ta çıkıyor.

e bu durumda heyecanlıyız çokça.

long live punk cabaret!!!
17. "müzikal ruh eşleri" demişlerdi zamanında kendileri için. lakin onlar da ayrıldılar. bu ayrışmalarıyla ilgili "sonsuza dek değil" gibi söylemlerde bulunsalar da, bana bir daha bir araya gelmeleri zor gibi görünüyor. üstelik ne kadar üzülsek de, birlikte çıktıkları son konserde verdikleri röportajın tamamını dinleyince ikisini de anlıyorsunuz. işte öyle bir şey. böyle kahpedir dünya. vs...

o röportajın özet niteliğindeki bir kısmı şurada: http://www.youtube.com/watch?v=PMsBQWXQQ90

tamamı ise şuradan izlenebilir: http://www.faceculture.nl/artist.php?id=333

yine de biz, long live punk cabaret diyoruz elbet.
18. half jack parçasını severek dinlediğim, imagine ve dance me to the end of love cover'larının bana bambaşka tat verdiği, keşfini vesaire'ye borçlu olduğum grup. ne zamandır burada göremediğim vesaire, teşekkürler..
19. bu grubun isminin anlamını sanırım çözmüş bulunmaktayım.

şimdi efendim dresden almanyada bir şehir. 1. dünya savaşında hitler askerde yaya habercidir. askerdekilerin fransız genelevlerine gittiğini görünce alman ırkı lekeleniyor diye düşünür.

bu nedenle, sonraları, nazi birliklerinin saf aryan soyunun kirlenmemesi ve zührevi hastalıkların da bulaşmasını engellemek için yanlarında taşıyabilecekleri şarışın, iri göğüslü şişme bebekler yaptırır. şişme bebek işini hitler bulmuştur yani. bu şişme bebeklerin yapıldığı fabrika dresden'daydı. ama savaş sırasında dresden bombalanınca fabrika yıkıldı ve bebekler dağıtılamadı.

sanırım grubun ismi bu dresden dolls denilen şişme bebeklerden geliyor. ya da ben sağlam bağladım bu olaya. artık orasını bilemiyorum.
Alakalı olabilir!
- dresden
- dressfordolly
- dresden katliami
- dress
- dressed in black

nedir.Net