erkan ogur »
1. 1954 yılında ankara’da doğan sanatçı, İstanbul devlet konservatuarı klasik türk sanat müziği bölümünden mezun oldu. enstrüman ustası olan oğur, ud, tanbur, bağlama, cümbüş ve keman gibi geleneksel çalgıları başarıyla çalmaktadır. doğu anadolu'nun folk müziği ve aşık veysel gibi ozanların şarkılarıyla büyüyen sanatçı, 1960'larda jimi hendrix'i dinledi ve bu, yeni bir müzikal deneyimin başlangıcı oldu. perdesiz elektrikli gitarın pasajları üzerinde kayma ve çeyrek tonların çalınmasına olanak tanıdı.

müzik hayatına 1980 yılında çeşitli sanatçılara eşlik ederek başladı ve ilk albümü "fretless"i 1994 yılında almanya'da çıkardı. bu albüme birkaç ilave ile 1996 yılında türkiye'de "bir Ömürlük misafir" adlı albümünü yayınladı ve aynı yıl eşkıya filminin müziklerini yaptı. bu albümünden sonra "gülün kokusu vardı" (1998), "hiç" (1999), "anadolu beşik" (2000) ve en son albümü olan fuad’ı (2001) müzikseverlere sundu.

türkiye'nin en özgün müzisyenlerinden birisi olan oğur, içlerinde perdesiz gitarın da bulunduğu birçok gitar ve telli çalgıları kendisi, kendi amaçları doğrultusunda üreten büyük sanatçılardan birisidir. sanatçı, müziğe yalnız türkiye'de değil dünya çapında da farklı zevkler ve tınılar getirdi.

anadolu ezgilerindeki hümanizmi, sufice bilgeliği, erdem arayışını yansıtan albümler yapan başarılı sanatçı, türkiye dışında bir çok festivallere katıldı ve bir çok değerli cazcılarla sahneye çıkıp kayıtlar gerçekleştirdi. türk folk müziğinden yola çıkarak bu müziğe büyük katkılar sağladı.
2. elektro gitardan ney sesi çıkarabilen yegane kişilik.
3. bülent ortaçgil dışında djivan gasparyan pat metheny gibi üstadlarla da çalışmış olan türkiyenin en büyük perdesiz gitaristi..*
enstrumental parçalarını dinleyince ruhunuz huzura kavuşur..
4. caldigi perdesiz gitar ile bilinen mukemmel bir muzisyen.eskiya filminin muziklerinide yapmistir bu sahis.
5. ağlayan gitarıyla mucizeler yaratan,muhteşem insan.diğer entryleri de okuyunca saygım ve sevgim katlanarak arttı.
6. perdesiz gitarıyla gözümüzün önünde benim ney'den çıkaramadığım sesi çıkardığı için arkadaşlar arasında alay konusu olduğum; bağlamasıyla, kopuzuyla ve perdesiz gitarıyla inanılmaz şeyler yapan(bkz: virtüöz); yürekleri yakan sesi, şahsiyeti ve müzik ahlakıyla gönüllerimize yer eden yüce şahsiyet.
türküleri, müziğin ötesinde, geçmişimizle bağımız olarak gören; türküleri yaşayan ve yaşatan insan
"perdesizle ne çalarsam çalayım hüzünlü birşeyler çıkıyor. " diyen efkar adamı.
farklı tarzına alışmak belki biraz zordur; fakat bir bağlandın mı bir daha bırakmak imkansızdır.
7. kendisini thm ye adamıs buyuk insan yuce sahsiyet. konserinde dakikalarca ayakta alkıslanmıstı.
8. (bkz: gitari aglatmak)
9. janet-jak esim ensemble' la kaydettiği albümlerde e-bow' a da ne kadar hakim olduğunu kanıtlamıştır.
10. dervis. sesiyle muzugiyle huzur verir, huzun verir. sadece turkuleriyle de olsa hayatimda olmasindan inanilmaz mutlu oldugum buyuk insan. *
11. dünyanın en güzel müziğini yapan yine de mütevaziliği elinden hiç bırakmayan tapılası insan...
12. yeni albumunu sabirsizlikla bekledigim ustat
13. e-bow un mucidi mükemmel şahsiyet....
14. amerika'da dogmus olsaydi bugun dunya capinda bir gitarist olmasi muhtemel iken (bkz: turkiye)'de bulent ortacgil ile bosluk muzikleri yapan, perdesiz butun enstrumanlari konusturan dahi mertebesindeki insan.
15. bir seher yeli türküsünü söyleyişi vardır ki dinledikçe dinleyesiniz gelir.
16. "(bkz: pencereden kar geliyor)"
17. perdesiz gitarın mucididir. 16 ağutos 2004 tarihli birgün gazetesinde kendisi ile yapılan bir röportajda şöyle anlatmıştır perdesiz gitarın öyküsünü:

soru: perdesiz gitarın öyküsünü anlatırmısınız? perdesiz gitarı icat eden sizsiniz. bu gitarın doğuşu nasıl oldu?
e.o: türk müziği seslerine olan ihtiyaçtan. normal batı standartlarında kullanılan gitar ailesinde tamperaman sisteminde perdeler var. türk müziği sisteminin olmadığı bir sistem o. o perdeler yok batı müziği standatlarında. ya özel perdeler sarılıp yine bir şekilde tampereman gibi sabitlemek gerekiyordu, bağlama ya da tambur ailesindeki gibi veya perdeleri kaldırıp sonusz küçük bir aralıkta sonsuz ses elde etmek şeklinde bir düşünce olmuştu bende.kendi müziğimizi gitarla da düşünebilme manasında bir ihtiyaçtan doğdu.
soru: bu gitarı kendiniz mi yaptınız?
e.o: tabi canım... bozarak, kırarak, sökerek... önce bozdum tabi. zaten elim beceriklidir, meraklıyımdır bu tür işlere.
18. tapılası müzisyen.büyük enstruman ustası.
19. (bkz: mor daglar)
20. sesini duyanların "bayan mı bu" dediği ve beni sinir ettiği tapılası insan.
21. büyük usta...
22. az önce konserinde artık iyiden iyiye erdiğini ve yeryüzünde dolanan bir meleğe dönüştüğünü farkettiğim büyük müzisyen.
23. (bkz: dunya)
24. yüreğini değdirdiği her türküyü insanın damarlarından kalbine götüren müthiş sanatçı.

(bkz: dersim dört dağ içinde)
(bkz: seher yeli)
(bkz: yarim senden ayrilali)
(bkz: mecnunum leylamı gördüm)
25. dinlerken huzur veren büyük usta(diğerleri için bkz:fikret kızılok,bülent ortacgil)
»
Alakalı olabilir!
- erkan gurer
- erkan obus
- erkan gologlu
- erkan kurku
- erkan

nedir.Net