faiz
1. bankaya yatirilan paranin zamana ve miktarina bagli olarak isletilmeden yukseltilmesi

(bkz: kar payi)
2. islam dininde haram olarak görülen haksız kazanç yöntemi.
3. faiz oranı, vade ve anaparanın çarpılıp yıllık gün sayısına bölünmesiyle (vadeyi de gün olarak yazarsanız elbette) hesaplanacak anapara getirisi. faiz oranını yüzde olarak belirtmişseniz yüze de bölmeniz gerekir tabi.
4. makro ekonomide sermayenin geliri.
5. parayı bir süreliğine başkasının kullanımına sunmanın bedelidir
6. makroekonomik teorilerin grafiklerindeki en hayati oranın sahibi.
7. dinen sakıncalı görenlerin, işi kılıfına uydurmak maksadıyla "kar payı" olarak adlandırdıkları şey.
(bkz: biz de yedik)
8. paranın fiyatı-karşılığı
9. yetime haram değildir.
10. (bkz: caiz)
11. hukuki anlamda faiz, alacaklının nakdinden bir süre için yoksun kalması nedeni ile, nakdin kullanılması olanağını borçluya bırakması karşılığında elde ettiği, miktarı kanun ya da hukuki işlem ile belirlenmiş, para borçları açısından özel olarak düzenlenen, tahsil için zararın ve kusurun varlığı şart olmayan bir tür tazminat, bir medeni ''semere* '' veya '' ivaz * ''dır.
12. dünya ülkelerinin gelişmesini önleyen ekonomi enstrümanı. eğer 0 yılında biri bir lira'yı faize yatırsa bu gün dünya'nın ağırlığının 136 kadar altını faiz alması gerekirdi. ülkeler arası borçlanma durumunda yine aynı kural geçerli oluyor ana parayı ödemek yoksul ülkeler için mümkün olmuyor. kendimizden örnek verirsek türkiye dış borcunu 5000 yılında tamamiyle kapamış olur.
13. parasal taban genişledikçe faiz düşer der parasal teori. ama bir yandan da enflasyon beklentisi yükselir ve dolayısıyla faiz yükselir der fisher etkisi.
14. islam'da en ağır günahlardan sayılan para kazanma yöntemi. tesadüfe bakın en çok ihlal edilen de bu.
sadece kuran yeter
yetti mi?
15. osmanli'da para vakiflari denen kurumlar mevcuttu. faiz adi altinda olmasa bile bir faiz soz konusu idi. donemin buyuk alimleri bu mevzuuda birbirleriyle ters dusmuslerdir. kapitalist protestan muslumanlarimiz bu vakiflari akp'nin faizci kafasina mesru bir zemin olarak gostermekteler.
bir de darulharb mevzuu ve faiz hadisesi var ama kafalari karistirmayalim fazl.
16. insanın, kuranda "allaha savaş açmak" şeklinde betimlenmek suretiyle uzak durulması konusunda allah tarafından uyarıldığı şey.
Alakalı olabilir!
- faiz orani
- faiz haddi
- faiz fiyati
- faize sevim
- faize vermek

nedir.Net