filistin »
1. uluslararası emperyalist-siyonist * saldırısının önünde taşla, sopayla onurla ve kanla direnen insanların-insanlığın kalesi.
2. (bkz: intifada)
3. 1 dünya savaşında osmanlıya ihanet edip ,ingilizlerle işbirliği yapan ve şimdi buna pişman olup ,osmanlı kalsaydı daha iyiydi diğen osmanlıya ihanet eden şimdi yaptıklarının cezasını çeken toplum
4. amerikan emperyalizminin insanlari kandirma yolunda attigi adimlarin sonucu olarak osmanli imparatorluguna ihanet ettigi sanilan toplum.
(bkz: yalanci tarih)
5. kucucuk cocuklarin ellerine silah tutusturup israil tanklarinin ustune gonderen sonrada cikip "dunyaya sesleniyoruz bakin cocuklari öldürdüler" diyerek feryat eden millet. her ne kadar savaslarinda haklida olsalarda yaptiklari yahudi lik gibi bir durum olusturmustur. her gun televizyonlarda kucuk cocuklarin ellerinde kalasnikoflarla verdigi pozlari ve buna goz yumanlari hayretle izliyoruz.
6. kan, göz yaşı,acı ve kin dolu coğrafya * *
7. ey kum!
binlerce yıllık susuzluğunu
irmak ırmak kanımla giderdim
kardeşlerim senin için vuruldu
vatanım
sevdam
umudum dedim sana
vuruldukça hasretine
İçimde yeniden can oldu kinin
gayri hiç bir gömüte sığmaz bedenim
ey haklı direniş destanlarının yoldaşı
ey filistin!
sevgilim!
direnç kaynağım benim!
adnan durmazin karasevdam filistinim kerbelam adli siirinden. siirin tamami surada:
http://www.deliyabanci.com/KoseDetay.php?a_d_id=9&
8. kenan diyarı, vaat edilmiş ülke, cennet.
9. 1945 yilinda kurulan israil devleti topraklarini 'parca parca' yahudilere satmis, satarken de 'buralar kayalik, daglik taslik.. burada hicbirsey yetismez' demisler, sonucunda satin aldiklari topraklara bayrak diken israilliler ile gunumuze kadar gelen surtusmeleri yasiyor olan halktir.
kendi vatan dedikleri topraklarini 'parca parca' yillarca satmislar ve sonunda topraklari alan yahudilerin kurdugu tuzaga dusmusler, kendi kanlarinda bogulmuslardir.
cirpinmak bosunadir. olan olmus, zengin dunya lobileriyle ulke yonetim tabanlarini olusturanlar tarafindan kirilmis, ezilmis, ve ezilmeye devam edeceklerdir.
aci ceken ve tarihinde baris icinde yasadigi osmanli'yi bile arkadasindan vuran halk, gecmis tarihine yanmaktadir ancak artik hersey icin cok gec.
yassel arafat onderliginde devlet olarak taninmis oldugunu dusundugum, bayragi ve terorist diye adlandirilan halki ile bilinir.
(bkz: vatan topragi satan millet)
10. dünyaya kirli elleriyle hükmetmek isteyen zalimlere karşı mücadelenin belki de en kanlı,en çetin cephesi.filistin halkının osmanlılara ihaneti ,mazlum filistin halkıyla aramızı açarak bizi kutsal topraklara karşı duyarsızlığa sevketmetmek,düşüncelerimizi yanlış malumatlarla saptırmak isteyen batının ve batılılaşmışların uydurduğu bir yalandır.
20,yüzyılın başından itibaren başta ingilizler olmak üzere batılı devletlerin filistin toprakları üzerinde bir yahudi devleti kurulması için çok yönlü bir planı peyderpey hayata geçirdiği herkesin malumu olmalıdır.abd hamiliğinde israil devletinin yaptığı katliam tecavüz ve türlü zorbalıklar herkesin filistine saygı ve merhamet beslemasi için yeterli bir sepeptir.ayrıca bölgeyi 4 asır yönetmiş bir milletin evlatları olarak bizler bu konuda daha güçlü ve biilnçli bir hassasiyet sahibi olmalıyız.
11. filistin ah filistin...
insanlığın en acı imtihanı...
tankların şehirlerin üzerinde ilerleyerek savunmasız insanları ezdiği coğrafya.gücün rezilliğine tanık olunan, insanın insanlığından utandığı topraklar.peşpeşe kaldırılan çocuk cenazeleri izlenilen, her gün kıyametlerin koptuğu yer orası. sivilleri öldürme tutkusu içinde olan kan içen rezillerin hüküm sürdüğü yer. deccal kılığında şaron insanları katletmekten zevk alıyor.gökten bombalar yağdırıyor, çocukları öldürüyor, bir tebessümü onlara çok görüyor!!! yarınlarını yok ediyor katil.yıllar evvel hitlerin firavunun yaptıklarını şimdi bu katil yapıyor. fakat filistinli kardeşlerimiz boyun eğmiyorlar, diz çökmüyorlar, savunuyorlar. kimisi bedenini canlı bomba haline getiriyor, kimisi taşlarla karşı koyuyor. yiğitçe ölmeyi istiyorlar. biz ise rahat yataklarda, çeşitli yemeklerle, lafta kalan kınamalarla izliyoruz onları. utanmalıyız evet utanmalı. küçük bir kızın "üridü ebi" * "arun leküm" * diye haykırışlarını duyunca utanmalıyız.
ey onurlu şehir!! ey filistin!! tarih sizin onurlu direnişini bizimse utançlarımızı yazacak!! utanıyoruz!!
12. kardeşlerin ateşle imtihanını yaşayan ülke. bu dönemeci sağlıklı bir şekilde dönerlerse israil yakın zamanda kaybetmeye mahkum olacak. dönemezlerse zafer bir başka bahara ertelenecek ve kardeş kanı sulayacak zaten kandan yapılma olan toprakları.
13. http://nobravery.cf.huffingtonpost.com/
14. gökte yapılıp yere indirilen şehrin göğe vurgun, yiğit çocuklarının kanlarıyla sulanan ülke.

"diriliş bayraklarını taşıyan
şehit gömleklerini peşin giymiş
ateşten, sudan geçer gibi geçen
allah önünde her varı yok gören
dağların üstünde erip
kentlere şafaklar gibi ağan
küçük askerlerini
gül diksinler diye yeni topraklarına
insanın ta gönlüne
yetiştir erenlerini
allah'ım
amin."
15. (bkz: daglar ruzgarla sarsilmaz)
16. "filistinde akşamüstleri
sessizlik bir file somun gibi"

*
17. geçişte yapılan hatanın bedelini, şimdilerde küçük çocukların çektiği; acının tavan yaptığı ülke
18. "filistin bir sınav kağıdı

her mü'min kulun önünde "

(bkz: cahit zarifoğlu)
19. "allah ise, zulüm edenleri doğru yola çıkartmaz." *
20. dini farklılıkları bir yana bırakın,filistin mücadele örneği olarak insanlığın onurudur.

farzet körsün
olabilir.
elele tut,
taş al ve at
kafiri bulur
21. zamanın türkiyeli devrimcilerinin eğitim almak için gittiği ülke. kendilerine has sapanlarıyla ünlüdür. (bkz: filistin sapanı)
22. ölen çocuklara ithafen

look mummy, there's an aeroplane up in the sky
did you see the frightened ones?
did you hear the falling bombs?
did you ever wonder why we had to run for shelter when the
promise of a brave new world unfurled beneath a clear blue
sky?

did you see the frightened ones?
did you hear the falling bombs?
the flames are all gone, but the pain lingers on.

goodbye, blue sky
goodbye, blue sky.
goodbye goodbye goodbye
23. halkının geceleri çatışmalar başlayıp silah seslerini duyunca elini kulağına götürüp müzik müzik diyecek kadar * israil lilere kin güttüğü ülkedir. * *
24. gözümüzün önünde yok olan ülkedir.
25. (bkz: daralan vakitler)
»
Alakalı olabilir!
- filistin tv
- filimsi
- filistiler
- filistin siiri
- filiskin otu

nedir.Net