forum
1. tartışma, brifing, konferans gibi kişisel fikir alışverişlerinin değerlendirildiği ortam.
2. sözlüğün benzememesi gereken ortam, http://www.fantasturk.com/forum örneğinde bulunan phpbb forum en yaygın ve en kaliteli olan forum örneğidir.
3. roma uygarlığında çarşı demektir.eski yunan'da agora'nın karşılığıdır.
4. yakın zamanda sözlüğün butonlarına dahil olmuş işlevsel olmayan butoncuk.*
(bkz: nedir net forum)
5. porno dergilerdeki yari uydurma seks hikayeleri
6. sözlük konseptiyle ilgili bir yazida su sekilde bahsedilen, sözlügün güzellesmesinin önünde dev bir engel;

"genel sözlük konseptine aykırı bir davranış, sizden önce entry giren kişiye cevap verir tarzda yazmaktır. yazdıklarınız her zaman başlığa yönelik olmalıdır. bir önceki entry'de belirtilene karşı çıkıyorsanız ya da yorum yapıyorsanız da cümlenizi öyle kuracaksınız ki, sizin entry'nizi başlıkla yalnız gören kişiler (bir önceki entry'yi görmeyenler de) ne dediğinizi anlayabilsinler."
7. forum nedir net'te yapılan şeydir. sözlük içinde yapılmazı caiz değildir. bir başlığı foruma çeviren şey, kişilerin başlık hakkında bilgi beyanından uzaklaşıp, bir önceki yazıya cevap verir nitelikte fikir beyanına girişmeleridir. özellikle karşılıklı provokasyon olan durumlarda sözlük amacından uzaklaşmaktadır. bu bakımdan, bu tür başlıklar ya da bu nitelikteki yazılar yakalandıkları anda, nedir net sözlük kuralları çerçevesinde imha edilme ihtimali taşırlar.
8. soru baslik altina aciklama yazmaktir diye baslayarak, hizimizi alamayip, sozlukte bizi en cok uzen seylerden birisi oldugunu da ilave etmek isterim. bu aciklamayi su ana kadar "forum" gerekcesi ile entry'sini sildigim ve benden hesap soran herkese ithaf ediyorum.
forum formatina sadece ustteki entry'ye cevap vererek ulasilmaz. tamamen kisinin kendi goruslerini bildiren ve evrensel bilgi parcacigi tasimayan her sey forumdur ankettir. allah biliyor ki burasinin tdk sozlugu replikasi olmamasini benden cok isteyen yoktur ve fakat kendi fikrimizi evrensel gecerlilik tasiyan bilgilerle ifade edemiyorsak, sozlukten kosarak uzaklasmali, belki de guncem'de itiraf com'da yazmayi denemeliyiz.
9. for whom the bell tolls'un ilk iki kelimesinin hızlı okunurken aldığı hal*.
10. caesar 3 oyununda, senate binasına uzak bölgelerden de vergi toplanabilmesine yarayan yapı. bir nevi kayıt dışı ekonomiyi dizginleyen faydalı bina.
11. bilmiyorum nedir? diye cevap verirseniz sözlükte sağlam bir yer edinirsiniz.
12. pek bekleneni veremeyen forum..
13. kullanılmadığını düşündüğüm mekan.
14. tıkladığımda beni ayrı bir sayfada sözlüğün ana sayfasına gönderen buton *..
15. sozluk kurallarina uyduktan sonra yani sozluk konsept limitleri dahilinde yasak olmamamasi gereken şey. gun icinde haddinden fazla entry girilmis basliklarin forum kabul edilmesi ayiptir, gunahtir.
(bkz: basligi aciklayici nitelikte forum)

edit 1: bibliyoteknasyonel icin +1
edit 2: bu baslikta ironi yoktur.
16. phpbb, yabb, vbulletin, invision power board vs. gibi cesitleri vardir.
17. özellikle son dönemde sözlük formatını bilmeyen yazarların yapmayı pek sevdikleri zamazingo
18. kapışmanın sözlükçesi... * *
19. nefret ettigim hade . * . belki sözlük sevdiri bana bu hadeyi . *
20. sözlüğün hain şeytanıdır kendisi. acemi yazarların sağından solundan yaklaşır ve sözlüğü foruma benzetmesi için onu kandırır. bir çok sözlük yazarının farkında olmadan da olsa bazen bu şeytana uydukları görülmektedir. bu format bazı yazarların konuda geçen bilgileri "bilinenin aksine furtabata değil fukurakadır" gibi kendi düşüncesini savunması ile "furtabata" cıya rest çekerek ortamıı forum şeytanın ellerine vermiş olur. bazende bir futbol maçı başlığında aynı şeytanın iş başında olduğunu görmekteyiz.

forumun herhangi bir konusu ya soru işaretiyle yada ünlemle başlamaktadır. başlamıyorsa bile bu gizli özne gibi kelimenin içinde saklıdır. böylece anlaşılkabilir ki forumlar tartışmak içindir. nedir.net ise tartışan kişilerin fikir bulabilecekleri bir yerdir. kendi içinde veyahut başkalarıyla tartışıp bulamadıkları bir şeyi arayıp, burada da tartışma ** gördükleri zaman gözleri sol üst köşedeki x işaretini arıyacaktır.
21. internet uzerinde mesajlaşma forumu diye gecer.degisik firmalarca uretilmis forum scriptleri vardir.
bunlardan php sistemli olanları aşağıda sıralanmıs olanlardır.

(bkz: phpbb)
(bkz: vbulletin)
(bkz: smf)
22. (bkz: the forum)
23. caesar iv oyununda şehir merkezi işlevi gören, adalet dağıtan, ayrıca bir tıklama ile ratinglerinizi ve işsizlik oranlarını görebileceğiniz yapı. caesar 3'teki senate binası gibi.
24. pearl marka davul enstrümanının bir modelidir forum.
25. "paylaşımın için teşekkürler"dir.
Alakalı olabilir!
- forumkesh
- forumtr com
- forum tarzi
- forumsu net
- forum olmak

nedir.Net