gazi
1. (bkz: gazi universitesi)
2. antep'in ünvanı.
(bkz: gaziantep)
3. en yüksek rütbe
4. gazi diye, sanki bu sıçış olayına yıllarını vermiş, bu yolda büyük fedakarlıklar yapmış gibi mağrur şekilde sıçan kişilere denir.bu gibi kişiler, tuvaletten büyük zevk alır ve en az yarım saat kalırlar.Çoğu gazi tuvalete gazete ve dergi ile girer, ve karşılaştığı herkesle sohbet ederek , defalarca ellerini yıkayarak ve saç düzelterek tuvaletteki süreyi uzatmaya çalışır.bu gibileri iyice tanıyıp onlarla aynı anda tuvalette olmaktan ne pahasına olursa olsun kaçınmak gerekir. yoksa olası bir katotopark* durumunda ne olacağı belli olmaz. gazilere karşı sizin gibi düşünen arkadaşlarınızla birleşin. gazileri tanıyıp, gazisiz tuvaletleri bulmak için işbirliği yapın.
5. savaşta yaralananlara verilen ad
6. (bkz: gazi anadolu lisesi)
7. (bkz: gazili olmak ayrıcalıktır)
8. istanbul gaziosmanpasa da bir mahallenin adi. genellikle radikal sol guruplarin yasadigi mahalle olarak bilinir. olay eksik olmaz.
9. savaşta yaralanıp devlet tarafından unutulan kişiler
10. savasta yaralanan kisinin adi degildir herseyden evvel. gazalara cikan, cavlak ve dervislerle omuz omuza vurusan uc beyidir.
11. mustafa kemal atatürk'ün ünvanlarından biri..
12. ankara'da sincan kayaş tren hattı üzerinde istasyon. atatürk orman çiftliğine buradan yürünebilir.
13. ulkemizdeki durumu,seklinde olan durumdur

İstiklal savaşı gazisi 6
İstiklal savaşı gazisi dul eşi 1.431
kore savaşı gazisi 9.027
kore savaşı gazisi dul eşi 7.017
kıbrıs barış harekatı gazisi 32.547
kıbrıs barış harekatı gazisi dul eşi 2.463

vaktı geldiginde ne olursa olsun tasidiklari bayragi onurlandirmis kisilerdir,savasta yaralanan degil savasi olmeden bitirmis askerlerdir.
belediye otobuslerinin on koltuklari bu kisilere mahsustur,ne yazik ki buyuk turk milleti bundan daha buyuk bir cozum dusunememistir.
14. (bkz: gazi üniversitesi)içinde enteresan hocaları barındırdığına bizzat şahit olduğum ankara üniversitesi.mühendislik ve mimarlık fakültesi maltepe'de,tıp fakültesi ise beşevler'de bulunmaktadır.
15. yurtdışında oldukça meşhur olan bir peynir, salam, reçel vs markası. reklamlarında genellikle christoph daum oynar. aynı zamanda kendisinin şahsi sponsorudur. daum'u türkçe konuşturmayı başarmışlardır.
16. islamda, tanrı yolunda savaşanlara verilen san.
17. bir dikiş terimi. birleştirilmiş iki kumaş parçasının yüz tarafında, dikişin üç-dört milimetre uzağından geçilen süsleme amaçlı makina dikişi. "a" kısa okunur.
18. gazi, ülkesinin özgürlüğü için canını tehlikeye atan, bu uğuda yaralanan veya bir, ya da birden fazla organını kaybeden insanlara denir.bu kadın da olabilir , erkekte.
tüm dünya ülkelerinde gaziler mevcuttur.
gaziler unutulmazlarsa, bir köşede geçim ve moral sıkıntısı içinde bırakılmazlarsa, yaralarını bir madalya gibi, şerefle, onurla göğüsleri dik taşırlar.aksi halde gazilik hamasi nutuklarla karşılığı verilen bir ünvan değildir.
gazilerine sahip çıkmayan millet, iç huzurunu bulamaz.
19. osmanlı devleti'nin kuruluş aşamasında iktidar için ulema ile çekişmiş sınıftır. fakat osmanlı'nın toprak sistemi yüzünden, yani toprak her koşulda allah'ın, onun temsilcisi olarak da devletin olduğundan bu adamlar mülk edinememiş, dolayısıyla servet birikimi sağlayamamış, dahası miras vb yollar ile servet transferi de mümkün olmadığından çocuklarına ne mal ne de ünvan aktarabilmişlerdir. sınıfsal bir karakter geliştirememiş; sonunda tepeyi vezir-i azamlığa kadar yükselebilen ulemaya bırakmıştır. ittihat ve terakki sahneye çıkıncaya kadar da* bu durum aynen sürmüştür.
20. fatih sultan mehmet'e kadar miras yoluyla mulk biriktiren sinif. hatta oyle aileler olmus ki istanbul'un fethinden evvel bazi aileler padisahin kendinden saha zengin konuma gelmisler. fatih de fetihten sonra cesitli bahanelerle bu ailelerin onde gelenlerini idam ettirmis.
(bkz: candarli halil pasa)
(bkz: devlet ana) *
21. daha doğru düzgün anlatalım:

osmanlı beyliği konumu sebebiyl fetih yoluyla zenginlik elde etmek isteyenler için cennetti bir nevi, kendisi de ayakta kalmak ve genişlemek için fetihlere muhtaçtı. dolayısıyla gazilerin gelmesi fetihlerde vurucu kuvvet olmaları bakımından beyliğin işine geliyordu, ancak gaziler ganimet ve malın beşte birini verdikten sonra gerisine karıştırmıyorlardı, bu haliyle hem devletin* hem de ulemanın işine gelmiyordu, zira devletin kasasına girmeyen gelirden ulema faydalanamaz.

dolayısıyla ileriki zamanlarda ulema ve devlet (bürokrasi mi desek ne desek), gaziler karşısında aynı kampa düşmüş oldular. ilk olarak tımar sistemi getirildi, ki bu genel olarak toprak sistemi olarak görülebilir olup gazilerin mülk edinmesini engelliyor ve onları tımar sahibi yapıyordu. bu da asker beslemeye ek olarak padişahın kafası estikçe yer değiştirmek durumunda kalmaları, beylerbeyliğinden fazla yükselememeleri ve bu sıfatları da çocuklarına aktaramamaları demekti. ancak bu düzenlemeye gıkları çıkmadığına göre bu dönemde zaten güçten düşmüş oldukları söylenebilir.

kapıkulunun oluşturulması ise "gözümüzün önünde olsunlar" şeklinde merkeziyetçi bir kaygının yanı sıra tımarlı sipahinin kapıkulunun 2-3 katına mal olması idi. ayrıca geleneksel silahlar ve yöntemlerde direten tımarlı sipahi eskisi kadar önemli bir askeri güç teşkil edemiyordu. bunun üzerine vergi ve enflasyondan faydalanma ile sipahi sayısı azaltılmaya çalışıldı ancak (bkz: celali isyanları)

gazilerin yarattığı aşiret bağlarının kopukluğundan ve kendisinin toplumsal bağlardan kopuk sadece savaşmak ve yönetmek için yetiştirilmiş, bürokraside gazilerin tırmanamadığı kadar tırmanma şansı olan kapıkulları, "iktidarları, servetleri, hayatları" padişahın elinde olduğundan ve çocuklarının toplumsal statülerini korumaları için yegane yol ulemaya yatay geçiş yapmak olduğundan kapıkulu diye kemikleşmiş bir yapı, bir sınıf oluşturamadı, ulema ise görevlerini babadan oğula aktarmanın ve ticarete hakim olmanın getirdiği avantajı kullanarak hanedanlar ortaya çıkardı, sonra bir bakıldı ki en kıymetli makam şeyhülislamlık oluvermiş. ulema da toplumsal hiyerarşinin tepesine oturdu kaldı bi kaç yüzyıl.

(bkz: sosyalizm ve toplumsal mücadeleler ansiklopedisi)
(bkz: çağlar keyder)
Alakalı olabilir!
- gazisi
- gazino
- gazi tip
- gazi yibo
- gazipasa

nedir.Net