guzellik »
1. bazılarına göre göreceli bir kavram olsa da bana göre değildir. göreceli olsaydı lisede tüm sınıf aynı kız aşık olmazdık.
2. kesinlikle göreceli olduğunu düşündüğü kavram, zira bazı arkadaşlarımla bu konu hakkında sürekli çatışmaktayız benim ak dediğime kara, kara dediğime ak diyebilmektedirler kendileri, bir türlü güzellik konusunda ortak bir noktaya varamamışızdır * , yani kişiye göre çok değişir.
ayrıca
(bkz: zevkler ve renkler tartışılmaz)
3. güzellik, aynada kendini seyreden sonsuzluk, çoğu zaman kusurları gizleyen bir örtü, her yerde hoş karşılanan bir misafirdir.
4. şanlıurfa'da şark çıbanı yarasının yüzde bıraktığı ize denir.
5. bence gorecelidir.ama ic guzellik butun dıs guzelligi bitirebilir.kufurbaz,terbiyesiz,kultursuz,seviyesiz bir insanın guzelligi neye yarar ki?
6. kadın erkek hepimiz için:
(bkz: benim cici silahım)
7. dış görünüşle alakası çok yüzeysel olan kavram

güzellik gözlerde, gülümsemede ve konuşmadadır
gözler samimiyeti, içtenliği
gülümseme iyi niyetliliği
konuşma zekayı gösterir

*
*
8. ing. beauty
9. calindigi da görülmüstür: (bkz: stealing beauty)
10. william shakespeare bu kavram üzerine epey kafa yormuş bir insandır. çok güzel sözleri vardır güzellik üzerine.
"eğer gözlerim bakabilseydi gök yüzüne, görürdü güzelliğini alabildiğine."
11. zorla olmaz denir.
12. tamamen detaylarda saklı olan olgu.
13. güzellik insanın bi anda başının dönerek hiç kimsenin bakamadığı tiksindiği insana dahi bakabilmesidir
14. güzellik hırsızlarında; estetikten geçen güzelliğin, "bakılan" kişinin hissettiği gizli egomanyak ahvaller sayesinde şiştikçe şiştiğini/ şımardıkça şımardığını yazıyordu pascal bey.. bittabii ki ne de doğruydu..!
bakılan, övülen, takdir edilen bir şey oldukta "güzel olma" hali; niceliğine nitelik eklemek hususunda çaba göstermekten erinir oluyor insan denen mahluk..
kalifiye yanlarımızı çoğalttıkça, derin'leştikçe gelen güzellikten gayrı bir kavram olarak; çarpışıyoruz meydanlarda- sokaklarda dayatılan güzellik normlarıyla.. aynı tornanın ucu bucağı belirli çizgilerini taşıyan/ tonal/ simetrisi kendinden * menkul bireyler olarak, ümmete cemaate dahil edilmelere maruz bırakılıyoruz.. güzellik rölatif olamıyor şu halde.. olsa olsa, hangi çağa ait hissettiğin rölatif -göreceli- olabiliyor..
dönemlere, coğrafyalara göre böylesine değişken olan bir kavramda; biz -ısrarla- moda denen mütecavüzün peşine takılıp, tek elden çıkmış hallere bürünmeyi ve de her yanımızla ayrı mercek altına yatırılmayı güzellik sayıyoruz, sefilliklere eziklik eklemleyerek...
kişinin kendini var edişleri, sokakta ona kaç çift gözün baktığıyla biçilebilen bir değer mekanizması haline bürünüyor..
kavramlar kargaşıyor/ muhayyileler bulanıyor.. bulanık suda avlanan iki gümüş balığını beyaz balina zannedip duruyoruz biteviye..
hüv-el baki'lere teşne olacakların; yalın olmayı becelleyebilen birkaç alışkanlıktan, birkaç doğal halden geçtiğini unutveriyoruz..
kavramlar kargaşıyor, kavramlar kargaşıyor........................
15. araştırmalarda standartları bulunmuş kavram.* güzel olup olmadığına karar verme zamanı şimdi..

kadınlarda; büyük gözler, çıkık elmacık kemikleri ve dar yanaklar, kalkık kaşlar ve küçük çene güzellik standartlarıyken erkeklerde; büyük gözler, çıkık elmacık kemikleri ve geniş çene makbulmüş.
günümüzün popüler film starları ve modelleri, brad pitt, michelle pfeiffer, denzel washington, naomi campbell, jimmy smits ve lucy liu bu özellikleri sağlıyormuş.
16. guzelligi bayanlar icin ele alirsak, rus atasozu anlamli olacaktir.
'cirkin kadin yoktur, az vodka vardir.'
17. erkekten çok kadının derdidir, öyle ki kadın için neredeyse bir görevdir, ancak erkekte diğer özelliklerle telafi edilebilir. kadının ise her zaman güzel, bakımlı olması beklenir ama bunun için zaman ve emek harcaması her zaman dalga ve aşağılama konusudur. örneğin bir kadın erkek arkadaşlarıyla aynı miktarda yemeği yemeli, mesela sadece salatayla masadan kalkmamalı, ama yine de onların nerdeyse yarısı ağırlığında olmalıdır. saçları her daim muntazam olmalı, mümkünse arada sırada stili, rengi değişmeli, ancak kadın kuaföre gitmemeli, giderse de bi şekilde para ve zaman harcamadan geri dönmelidir. son derece şık ve uyumlu giyinmeli, abartı olmayan bir makyaj yapmalı, takıp takıştırmalı, ancak bunların hiçbiriyle uğraşmak zorunda olmayan bir adamla aynı sürede hazırlanabilmelidir. sokakta şurda burda kendine baktırarak erkeğin namusuna halel getirmemeli, ancak aslında her yerde kendine baktırarak yanındaki erkeğin statüsünü yükseltmelidir. kısacası güzel olmak, ideal kadın olma kriterleri arasında en kritik olanıdır. hem erkekçe yaşamalı, hem de kadın olmalısınız, ama bitmedi: erkeğin tanımladığı şekilde kadın olmalı ve diğer hemcinsleriniz arasında bunu sert bir şekilde yaymalısınız.
**
18. madde dünyasinin tek realitesidir. görecedir, degildir beni baglamaz. *
(bkz: guzellik erdemdir)
19. fr: (la) beauté *
20. aslında sen dünya güzeli değilsin,
sevdiğim için dünyada tek güzelsin...
(aziz nesin)

izafi bir kavram olup bakış açınızla doğru orantılıdır!!!
21. güzellik ; düşüncenin algılanabilir imgesidir.
22. güzellik diyeyim, bir garip kavramdır. göreceli olmaktan da öte, zamana göredir çoğunlukla, evet. ama zamanın rolü daha gariptir. (garip diyorum, asıl kelimeyi bulamamaktan)

şöyle ki; osmanlı'nın etli butlu beyaz kadınını güzel kılan zenginliğidir elbet. şimdinin yanık tenini, incecikliği güzel kılan da buna benzer bir şeylerdir televizyonlardan fırlayan. yani, güzellik yok mudur acep gerçekte? güzel gelen şey aslında başka bir şey olabilir mi? güzellik gerçektir ve vardır kanımca ancak yanılsamaları o denli çoktur ki, ayırdedebilmek epeyce zordur.

asıl güzellik -bence- göreceli olmayacak olandır. belirli ölçüleri olmalıdır yani. kimse çizemez elbet bu koşullarda ama tıpkı bir sanat eserinin estetik oluşunun bazı çizgileri olduğu ya da olması gerektiği gibi, insanın da güzellik ölçütleri olmalı. kusursuzluk güzel değildir diye biliyoruz mesela, belki de yanlış biliyoruz, ya da kusurun da belirli sınırları var. saçmalıyor gibi göründüğümün gayet farkında olarak; doğaya dönüyorum sözümü. insanlarda estetik unsur kadındır hani. güzel olan kadındır genel biçimselliğinde, erkek değil. kafamı kurcalayan bir şeyler var çünkü doğal yaşamdaki tek örnek insan bu konuda. yine aynı insandan çıkmış güzellik anlayışıyla biliyoruz ki, bütün hayvanların erkek olanı güzeldir. aslan, kaplan, kuş, börtü böcek, kedi, ayı ve de pek çoğu, hepsi hatta. insanı doğal kılmayan bir sebebimiz yok henüz elimizde. o halde uzaydan inmediysek eğer, bizim de güzelimiz erkek olan olmalıdır. doğal olan budur. o halde güzellik dediğimiz şey, dayatılmış olan güzelliktir belki de. belki de cinsel hakimiyetten kaynaklıdır. ya da başka bir şey.
23. iki boyutlu güzellik: karşıdan gelen mavi gözlü, açık mavi paltolu genç kız*... hakkında bildiklerimiz, örneğin bir renoir tablosunda yer alan elinde su bardağı olan kız hakkında bildiklerimizden fazla değil... ne diyordum, tablo, değil mi... iki boyutlu bir güzellik, tablo gibi.

oysa bu kızın canı sıkıldığında küpesi ile nasıl oynadığını, yolda küçük bir çocuk yüzüne pet şişe kapağı attığında verdiği tepkiyi, gözlük taktığında kendisini büyük bir düşünür sandığını, en sevdiği öykünün çok sıradan bir öykü olduğunu, inancının çocuksuluğunu, hangi filmleri şarkı dinler gibi defalarca izlemekten sıkılmadığını, çiçeği ile konuşurkenki şapşal yüz ifadesini, felsefeden ne anladığını, sofraya koyduğu ekmek dilimlerinin kalınlığını bilince; ince, saydam bir hava dolar kızın içine. güzel yine güzel geliyorsa, o zaman da üç boyutlu güzellik olur.
24. "bunu aştığımızı varsaymayı deneyebiliriz. buna mantıklı bir açıklama getirmeye çalışabiliriz. ama nihayetinde, parlak, güzel, canlı şeyler iyi; ve çirkin, biçimsiz erkek çocuklar iticidir."

(bkz: gregory house)
25. tek başına mutluluk verdiği görülmemiştir.
»
Alakalı olabilir!
- guzelyali
- guzel asik
- guzeliz
- guzelim
- guzel ikili

nedir.Net