halloween »
1. her yilin 31 ekim`inde kutlanan katolik bayrami. ozellikle amerika`da cok abartili bir sekilde kutlanilir. turkcesi cadilar bayramidir. coluk cocuk herkes korkunc kostumler giyerek kendini sokaga atar ve cocuklar komsularinin kapilarini calarak "trick-or-treat" dedikleri gibi sekerleri toplarlar.
2. çocukların cadı kostümleri giyerek ev ev dolaştıkları ya şeker ya oyun diye dilendikleri bir amerikan gelenegi...
3. amerikan geleneği olmasına karsın bizede(ozenti yolu ile) bulaşamıştır ; hollywood bu konu uzerinden epey bi kaymak yemiştir cektiği cadılar bayramı konulu filimlerle...
4. helloweenin bir şarkısı..13 dk kadar..güzel..
5. sevilesi bir şeydir...böyle giyinilir süslenir ev ev dolaşılır şeker veya oyun istenir..gidip yaşanılasıdır...
6. halloween'e yakistirilmis sacma sapan, salakca bir isim. boyle bir sey yoktur ve halloween cadilar bayrami degildir. bazi kimseler, "burasi turkiye ama, biz ona burada cadilar bayrami diyoruz" seklinde itiraz ettiklerinde "kes" diye yanitlanmalari caizdir.
7. halloween milyonlarca kişi tarafından, çocuklar için eğlence amacıyla çeşitli kostümler giyerek kutlanılan ve kapı kapı dolaşıp şeker toplanılan bir gündür.
aynı zamanda cadıların, hayaletlerin ve cinlerin günü olarak da bilinir. bazıları halloween’i zararsız, eğlence zamanı olarak görürken, diğerleri de dehşet verici, cin kaynaklı bir gece olarak görür
cadılar bayramı
8. nickime isim babası olan, kairizmatik cani michael myers'la ün yapmış devam serileride çekilen harika bir film.gerçektende izlemeye değer bir klasik...
9. jason'ı sinema tarihine kazandıran film....
10. pek çok dizinin bu bayrama dair özel bölümü bulunur. inadınaymış gibi hepsi de dizinin diğer bölümlerinden kat kat güzel olur. the simpsons ve two guys and a girl bu duruma çok güzel örnek oluştururlar.
11. halloween'den bir hafta once butun evler bahcelerini degisik dekorlarla mezarlik gorunumune sokar. duvarlarina hayalet resimleri, orumcek aglari, hatta isi abartip geceleri evlerden ciglik, aglama, inleme sesleri yayilir*. bahcelerine ici oyulmus ve mum yakilmis kocaman kabaklar konur*. halloween gecesi coluk cocuk disari cikilir, en korkunc dekorlu ev en cekici evdir. sirayla dolasilir, trick or treaat diye bagiran cocuklara ev sahipleri seker, cips, cikolata dagitir. happy halloween dilenir. gece yarisina dogru torba torba sekerlerle eve donulur. gecmiste bazi sapiklar elma sekerlerinin icine jilet, sekerlerin icine zehir koyup kotu olaylara neden oldugundan, ambalaji acilmis olan hic bir yiyecek verilmez ve alinmaz.
12. 31 ekim tarihinde hıristiyanların kutladığı bayram.kendisi bizzat nightnare of pop ın doğum günü.
13. özenti insanların taksimde falan parti yapıp kutladığı şey. bir tüfek kapıp dalmalıdır bu partilere.
14. 31 ekimde kutlanan(!) gün.
15. hıristiyan toplumlarda devam ettirilen bir pagan geleneği.
16. 31 ekim'de taksim'de insanların biraraya gelerek kutlayacağı hadise
17. kökeni pagan toplumlara dayanan günümüzde ise bir eglence olarak kutlanan gün. aslinda kelt toplumlari, yazın bitiminden sonra tanrılarının kendilerini terkettiğini düşünüp, her kasım ayının ilk gecesi karanlık ormanların tepelerinde ateş yakıp tanrılarına kurbanlar adıyorlardı. bugün ne amacla kutlaniyor acaba diye düsünmeden edemiyor insan.
18. (bkz: helloween)
19. michael myers denen manyağı hayatımıza sokan ünlü müziğini* john carpenter'ın bestelediği korku filmi serisi. 9-10 film olup boku çıkmıştır.
20. ülkemizde de kutlamalarından izler taşıyan benim de kutlandığını görmeyi çok istediğim eğlenceli bir gün
21. ikincisi h2o diye çekilmiş gerilim filmi. kısaltmaya geeeellllll vatandaş
22. müziği basit, çalınması aşırı kolay, ama dinlemesi de bir o kadar zevkli olan korku filmi. sırf müziğini duyan bile izlemek istermiş filmi*. bir de cadılar bayramı diye çevrilmiş türkçemize.
23. yazar olali neredeyse bir seneyi asmasina ramen bir hosgeldin bile denilmeyen ezik büzük yazar.sozluk komitesini kiniyorum
24. nnkk tarafından önemli duyuru:
halloween ile ilgili yazılmış onca yazıyı gören nnkk ekipleri gerekli müdahalenin yapıldığını sanarak olay yerinden uzaklaşmıştır. nnkk bu olaydan ötürü sn.halloween'den özür diler ve "hoşgeldiniz efem" der.
ilginize...

imza: nnkk fahri çalışanı emrahman
25. (bkz: night of decadence)
(bkz: nod)
»
Alakalı olabilir!
- halloween party
- hallowed land
- hallowed point
- hallowed be thy name
- hallucinogen

nedir.Net