hasan tahsin
1. izmir'in işgali sırasında yunanlılara karşı kurtuluş savaşı'nın ilk kurşununu atmış ve akabinde şehit düşmüş izmirli gazeteci.
2. turk direnisinin sembolu. her ne kadar bi cok kolpa adam kadar saygi gormese anilmasada o unutulmayarak tarihteki yerini koruyacaktir.
3. kurtuluş savaşının silahlı direnişinde düşmana ilk kurşunu atan izmirli gazeteci.
4. asıl adı osman nevres'tir.
5. sosyalit olduğu bilinen devrim şehidi.
6. #441622 ve ayrıca izmirli de olmayan kurtuluş savaşı şehidi * * kahraman...

ayrıyeten pek uygun görünmeyecek bir çağrışım olsa da süperlik bakımından (bkz: clark kent)...
7. osman nevres, selaniklidir ve hatta mustafa kemal'in de gittiği şemsi efendi iptidai'sinde okumuştur. ittihat ve terakki cemiyeti âzâsı, teşkilat ı mahsusa silahşörüdür. mustafa kemal'e yapıştırılmaya çalışılan sabetaycı yaftası, hasan tahsin'e de yapıştırılmak istenmektedir. sorbonne'da okuduğu yıllarda -ki okulu bitirip bitirmediği bilinmemektedir- sosyalist fikirlerle tanışmıştır. rivayet olunur ki, isviçre'deki bir sinemada, osmanlı karşıtı bir film esnasında sinirlenip beyaz perdeye kurşun sıkmıştır. izmir'in işgal edildiği 15 mayıs günkü hadisenin yurdun geneli itibariyle ilk kurşun olup olmadığı tartışılır. işgale karşı ilk kurşunun hatay dörtyol'da ya da ayvalık'ta sıkıldığı yönünde iddialar da vardır. hatta samim kocagöz'ün, yazmadan evvel dönemi yaşayan birçok kişiyle görüştüğünü ve birçok yazılı kaynaktan faydalandığını söylediği kalpaklılar adlı romanında, hasan tahsin'in kurşun sıktığı değil, ingiliz yapımı bir el bombasıyla yunan askerine saldırdığı anlatılır.
8. izmirin bir kanalında bir zamanlar her sabah televizyona çıkan garip kişi. hala var mıdır bilemem.
9. halen izmir tv ve ya ege tv'de sabahları program yapmakta olan kişi.çok da agresiftir.bağırır çağırır programda.
10. milliyetçi hareket partisi'nden belediye başkan adayı olup ne kadar rakibi varsa kendi sabah programında saldıran politize kuşum aydın.
metin uca'ya benzemeye çalışır ama levent kırca'nın sarhoş tiplemesinden öteye gidemez yaptığı espriler. iticidir.
Alakalı olabilir!
- hasan tan
- hasan tahsin tokay
- hasan tahsin efendi
- hasan huseyin
- hasan vatan

nedir.Net