hursit tolon
1. orgeneral bİrİncİ ordu komutanı sınır ötesi harekat için a.b.d. ye sizden izin alan mı var diyerek, t.s.kuvvetlerinin tavrını açıkça belirtmiştir.
2. tezkere ve çuval hadisesiyle gerilen ipleri koparan paşa... ağzına sağlık.

"bu yuvaları yok etmek için meşru müdafaa hakkımızı kullanmak istediğimizde bize "ama o eşkıya yuvalarının bulunduğu ülke bağımsız devlet" diyorlar. hatta şu işe bakın, terörist yuvalarıyla mücadele edenlere terörist, eşkıyalara, bölücü örgüte de milis kuvvet yakıştırmasını yapıyorlar. ulusal güvenliğimizi sağlamak için yasal ve evrensel mücadelesini sanki onlara soran varmış, sanki onlardan onay talep edilmiş de 'lütfetmişler', ülke sınırlarımız içinde bu mücadeleyi sürdürürsek desteklerini ifade ediyorlar."
3. orgeneral ahmet hurşit tolon, 1942 yılında İstanbul'da doğdu. 1962 yılında kara harp okulu'ndan, 1975 yılında da piyade okulu'ndan mezun oldu.

1974 yılına kadar kara kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan orgeneral tolon, 1978 yılında kara harp akademisi'nden mezun oldu. ardından kurmay subay olarak genelkurmay personel dairesi plan Şube İnsangücü plan subaylığı, washington kara ataşeliği, genelkurmay personel daire plan Şube müdürlüğü, genelkurmay personel daire general/amiral Şube müdürlüğü ve 39. piyade tümen 49. piyade alay komutanlığı görevlerini yürüttü.

orgeneral tolon, 1989 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. tuğgeneral rütbesi ile genelkurmay genel sekreterliği ve 28. motorlu piyade tugay komutanlığı görevlerinde bulundu. 1993 yılında tümgeneralliğe terfi etti. tümgeneral rütbesi ile genelkurmay genel sekreterliği, jandarma asayiş komutan yardımcılığı ve 7. kolordu komutan yardımcılığı görevlerini yürüttü. 1997 yılında korgeneralliğe terfi etti. korgeneral rütbesi ile 15. kolordu komutanlığı ve genelkurmay lojistik başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2001 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etti ve ege ordu komutanlığı'nda atandı.

3 yıldır ege ordu komutanlığı görevini yürüten orgeneral tolon, 30 ağustos 2004 tarihi itibariyle 1'nci ordu komutanlığı'na atandı.

kaynak: http://www.kimkimdir.gen.tr
4. "bugün laik cumhuriyete açık açık saldırlar yapılmaktadır. 1940 senesine, 1950-1960 yıllarının fotoğraflarına bakın, o zaman da insanımızın inancı aynı idi. şimdi inancı mı değişti? yakın bir geçmişte resmi bir toplantıda dağıtılan bir belgede, cumhuriyet döneminde istanbul' a şehircilik adına hiçbir şey yapılmadı yazıldı. cumhuriyet devriminde hilafet sona erdirilince, tekke ve zaviyeler kapatılınca istanbul' un mistik havası bozulmuşmuş. görüyorsunuz işte laik cumhuriyete açıktan açığa ne şekilde saldırılmaktadır. türkiye cumhuriyeti' nin temel niteliklerinin ters düz etmeyi kafasına koymuş olan hilafet özlemi içindeki şeriat yanlıları kendilerine "dur" diyen kişi ve kurumlara karşı sistemli bir saldırıyı sürdürmektedirler."
açıklamasını yapmış paşa. ayrıca bahsedilen konu ile ilgili olarak ;
(bkz: dunya mimarlar kongresi nde kitapcik krizi)
5. amerika ve avrupa birliğine; ulusal güvenliğimizi sağlamak için yasal ve evrensel mücadelesini sanki onlara soran varmış, sanki onlardan onay talep edilmiş de lütfetmişler, ülke sınırlarımız içinde bu mücadeleyi sürdürürsek desteklerini ifade ediyorlar. yine buyurdular ki onların kanını akıtanlar teröristmiş, bizim canımızı yakanlar ise milismiş. gördünüz mü uluslararası adaleti, hukuku eşitliği, çifte standardı? diyerek açık açık hem hükümet politikalarını, hem de amerika ve avrupa yı eleştermeştir. *6. istanbul cumhuriyet başsavcılığı emriyle sabah vakitlerinde gözaltına alınmış. bakalım neler çıkacak.
7. geceyi buyuk ihtimalle nezarethanedeki tahtakurulari ile bogusarak gecirmistir. kollari bocek isirigindan kizarmistir. nezarethanenin sedirlerinde uzanirken odaci memurun gobeginin kasinmasiyla cikan anahtar sesinden "beni cikarmaya geldiler" umudunun 30 sn sonra kaybolmasini yuzundeki hatlardan gormek isterdim. oh olsun. bugune kadar ettiklerinizin yaninda hic bunlar. gerci simdi havalar iyi, bir de o kokan battaniyeleri verdiyseler cikinca kesinlikle dert yanacaktir.

edit: klimali odada imis.
8. avukati saniyorum, "o daglarda yatti buralara da katlanir" gibilerinden birseyler söylemis, hukiki sakincalari vardir diye icimden gecenleri söylemiyorum. ona sadece ibrahim'den sehhh..sehhhs..sehhhs diyorum.
9. parmaklıkların elime bulaşan pası
havalandırmadan gelen hela kokusu
işık ve ufuksuz hücremde
gözlerim kuvvet kaybındaydı.
bir şişin ucundaydı ölüm korkusu
ve özgürlük kravatlıların avucundaydı.
Alakalı olabilir!
- hursit
- hursit tolon un tahliyesi
- hursit gunes
- hursit yenigun
- hursid yenigun

nedir.Net