israil »
1. yahudi halkının vaat edilmiş topraklarda kurmayı başardığı devlet.
2. zamanında kendi halkının çektiği eziyeti bugün filistinliliere çektiren devlet**.amerika tarafından hem kullanılan,hem de onu kullanan* devlet.en kısa zamanda aklıselim sahibi yöneticileri olması tüm dünya için elzemdir.

hakkındaki bilgilere gelirsek: resmi olarak 1948 yılında kurulmuştur.başkentlerini kudüs olarak ilan etmişlerse de birçok ülke bunu tanımaz,başkent olarak eski başkent tel aviv'i sayarlar.erkek-kadın farketmeden 2 sene zorunlu askerlik vardır.hatta yedeklik denen şey de öyle yedeklik yoklaması falanla kalmaz.her sene bir süreliğine ciddi ciddi silah altına girerler*
3. sakinlerinin israhell dedikleri, muhtemelen dunyada en cok nefret edilen, cok acilar cekmis/cektiren bir milletin devleti. gidilip gorulmesi gereken, nefretle orselemeden insanligin sorgulanmasi gereken yer.
4. her işten haberi olan mossad'ın ülkesi, istedikleri amerika başkanını seçtiren yahudi lobisinin ana vatanı, dünyadaki bütün komplolarda parmağı olan ülke, filistin'i kana bulamış olan ülke, bizden manavgat'ın suyunu alacak kadar susuz kalmış olan ülke...
5. elinde nukleer silah olup olmadigini resmi bir aciklamayla belirtmeyen, boylece caydiricilik saglama politikasi guden devlet(belirsizlik politikasi).
6. resmî adı İsrail'dir. başkenti kudüs olan ülkenin nüfusu 5 629 000 (1995), yüz ölçümü 21 060 km2 dir. yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi şekel, resmî dili İbranicedir. halkın çoğunluğu musevidir (% 82). geri kalanı müslüman (% 14), hristiyan (% 2) ve diğer dinlerdendir (% 2). coğrafî konum itibarıyla akdeniz'in en doğu ucunda yer alır. komşuları kuzeyde lübnan, doğuda suriye ve Ürdün, batıda mısır'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 16 738 $, zorunlu eğitim süresi 11 yıl, insanların ortalama ömrü 77 yıldır.

en büyük kenti kudüs, en yüksek noktası hare meron (1208 metre), başlıca nehirleri Ürdün, paran, büyük gölleri ise lut gölü (Ölü deniz) ve taberiye gölüdür. akdeniz kıyılarında kıyı düzlükleri, orta bölgede necef çölü, doğuda ise dünyanın en alçak noktası olan Ölü deniz bulunur. ilıman iklim hâkimdir. güney ve doğudaki çöl alanlarında sıcak ve kurak bir iklim görülür. Ülke topraklarının beşte biri tarıma elverişlidir. tepelerde makilere, kıyı düzlüklerde ve necef çölünde çöl bitkilerine rastlanır. doğal kaynakları; potas, bakır, fosfat, magnezyum, mermer, manganez, tuz, sülfürdür. tarım ürünleri; turunçgiller, tahıl, zeytin, pamuk ve sebzedir. endüstri dalları, elmas kesimi, tekstil, elektronik, makine, plâstik, ilâç, uçaktır. Ülkenin başlıca kentleri, kudüs, tel-aviv-yafa, hayfa ve holon'dur.
(bkz: tel aviv)
(bkz: filistin sorunu)
7. korsan devlet
8. uluslararası atom enerjisi ajansı’nın (uaea) eski nükleer güvenlik uzmanlarından friedrich steinhaeusler, İsrail’in 150 nükleer silahı olduğunu söyledi.
friedrich steinhaeusler israil’in; karadan, havadan ve denizden fırlatma sistemleriyle ortadoğu’yu tamamen kontrol altında tuttuğuna dikkat çekti. İngiltere’deki southampton Üniversitesi’nin uluslararası araştırmalar bölümü direktörüne göreyse, İsrail’in 200’den fazla atom silahı bulunuyor.
İsrail, nükleer silahsızlanma anlaşması’nı imzalamadığı için uaea’nın bu ülkenin nükleer programını inceleme yetkisi bulunmuyor. bu nedenle İsrail’in ne kadar nükleer silaha sahip olduğu tam olarak bilinmiyor.
9. ibranice ve arapca konusulan ulke. baskenti tel-aviv.
10. türklerin çok sevildiği, kurulmasında türkiye'nin de katkılarının bulunduğu yüzölçümü konya'dan küçük, türkçe konuşarak gezebileceğiniz, devlet.
11. marihuana nın serbest bırakılması için eylem yapılan ülke hatta bu eyleme vekili katılan ülke..
bu demokrasiyi iç barışı dışarda da kullansalar ne güzel olur..
12. globalleşen ve sınırların ortadan yok olduğu bir dünyada sözde güvenlik duvarıyla filistin'i bu dünyadan ayrı tutmaya çalışan şiddet politikasını diğer devletlere güvenlik politikası olarak kabul ettirmiş olan insan haklarına saygısız devlet. * *
13. kendi cikarlarini dusunmek ile katliam yapmak arasindaki bagi kurmuslarin ulkesi. ayrica bunlara sempati duyan ve anlamaya calisanlara birinin cikip mokorsun demesi lazimdi.
14. yeni bi duvar oluşturmayı başarmış bizi faşizm nostaljisi yaşatan kan lan beslenen vicdani reddin oldukça bol olduğu ordusundaki bayan askerlerine devamlı tecavüz edilmesine göz yuman elinde bi ton nükleer ve biyolojik silah olan bütün dünyayı susturabilen iğrenç ötesi pislik yuvası bi yer
15. amerikayı parmağında oynatan amerikanın her yıl diğer ülkelere yapmış olduğu yardımların %50 sini alan devlet. (bkz: gözü doymamak)
16. avrupada toprağı bulunmamasına rağmen,asyadaki ülkelerle iyi geçinemediği için uefanın düzenlediği organizasyonlara katılan ülke.
17. amerikada ki fundamentalist hristiyanlardan her yıl yüzmilyonlarca dolar yardım alan ülke. bu ne çelişki dememek lazım. çünkü amaçları bir an önce mesih in yeryüzüne inmesi ve kıyamet in kopması...
(bkz: tanrıyı kıyamete zorlamak)
18. para birimi new israeli shekel olan ülke..
19. vatandaşlıklarından çıkanların bile haklarında tüm kayıtların aynen kaldığı ve asla silinmediği ülke. eğer bir kere (sonradan çıksanız bile) vatandaşı olmuşsanız kolay kolay israil pasaportunuz olmadan giremeyeceğiniz topraklar.
20. (bkz: mordehay vanunu)
21. çölü vahaya çevirmeyi başaran ülke**
22. yaşanılası (!) yer..
23. birleşmiş milletler, tarihinde ilk ve belki de son kez üçte iki çoğunluk oyuyla bir devlet yaratıyor ya da başka bir deyişle dünya tarihinde ilk kez bir uluslararası kuruluşun oylarıyla bir devlet yaratılıyordu. İkinci dünya savaşından sonra dünyayı savaş tehlikesinden korumak ve bütün dünya uluslarının işbirliğini sağlayarak dünya barışını güvence altına almak gibi amaçlarla kurulan bm, kendi aldığı kararla dünya barışını sürekli tehdit edecek olan ve bölgemize son çeyrek yüzyıl içinde dört kanlı savaş yaşatan ortadoğu uyuşmazlığının kurdelesini kendi elleri ile kesiyordu. bm, bundan böyle, ortadoğu’da günümüze dek sürecek olan barış arama faaliyetlerine girişecekti.

kaynak: cengiz Çandar, "direnen filistin", İstanbul: may yayınları, 1976, 23-24
24. -mazlum devlet,dünya barışını sağlayacak olan tek devlet.*
25. astral projection ve infected mushroom gibi muzik dehalarının memleketi
»
Alakalı olabilir!
- israfil
- israilli
- israel
- isra
- israrla

nedir.Net