isyanin ahlaki
1. nuray mert'in 03.08.06 tarihli radikal'deki yazısının ismidir.

İsyanın ahlakı

nuray mert


filistin'in, lübnan'ın ve hatta tüm dünyanın içinde bulunduğu durum insanı isyan ettiriyor, ama isyanın da ahlakı, edebi olmalı, yoksa neye isyan ediyoruz? İsrail'in filistin ve lübnan'da yaptıklarına karşı çıkmak için işin içine hitler'i, soykırımı katmak neyin nesi?
bu nasıl isyan, nasıl insanlık, nasıl müslümanlık?
son olaylar üzerine İslamcı veya sağ basında çıkan bazı yazıları bu açıdan son derece rahatsız edici buluyorum. bakın size iki örnek vereyim; 1 ağustos tarihli vakit gazetesi yazarı hasan karakaya'nın yazısının başlığı, 'değil hitler, kudurmuş itler yapmaz bu vahşeti'. 1 ağustos tarihli bugün gazetesinde nuh gönültaş imzalı yazı 'artık yahudilerin soykırım iddialarına karşı delillerimiz var!' başlığını taşıyor. akıl, vicdan nasıl böyle kısa devre yapar anlamak mümkün değil, ama hep yapıyor, İsrail'e karşı öfke, filistin davasına destek, bir şekilde soykırım inkârına varıyor. neden bir milletin uğradığı zulüm, tarihin bir başka büyük zulmünü inkâra varsın? buradan nereye varacağız? gönültaş, "gördüğümüz ile hitler'i kıyaslama imkânımız olmasa da gördüğümüzün daha şiddetli olduğunu düşünmememiz için bir sebep yok" demiş, bu nasıl bir akıldır? sadece üç yaşında çocuk zekâsı sadece gördüğünü algılar, insanı insan yapan temel özelliklerden biri hafızasıdır. yine aynı mantıkla devam etmiş, "madem yakın olan büyük olandır, o halde İsrail, hitler'den daha büyük bir zalimdir." neden zalimlerin büyüklüğü kıyaslamasına giriyoruz, nereye varacağız buradan hitler'i aklamaya mı, yahudilerin başlarına gelenleri hak ettiğine mi? bir müslüman'ın zulüm tasavvuru bu mudur, bu olabilir mi?
İsrail'in kuruşulu ve filistin meselesinin başlangıcında, yahudi soykırımının büyük rölü oldu. daha sonra, yahudi soykırımı İsrail devletinin kurucu ideolojisinin temeline yerleşti, İsrail devletinin ve politiklarını meşrulaştırmak yönünde fazlasıyla kullanıldı. ama durum bu diye, çareyi soykırımı reddetmekte, hitler'e haklılık çıkarmakta görmek kadar zavallı ve insanlık dışı bir tavır olabilir mi?
19. yüzyıldan itibaren batı'da yükselen antisemitizmin faturası ortadoğu'ya yüklendi, hitler'in soykırımından önce rusya'da 1881 katliamları (pogrom), dahası hitler'in yükselişini hazırlayan antisemitizm dalgası vardı. batı, İsrail'e koşulsuz destek vererek bu utancından sıyrılma yolunu tuttu. sonuçta, ortadoğu'ya yüklenen fatura kabardıkça kabardı, sorun büyüdükçe büyüdü. tarihi hesaplaşma yapacaksak işe buradan başlamak lazım, insanlık ayıbı olan antisemitizme savrularak değil. zaten, müslüman dünya ve genelde İsrail politiklarına karşı çıkan herkes, bu köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor. bu ortamda, daha acısı birilerinin aklının daha çok buna yatması, bu köşeye doğru hızla koşmaları. ama aslolan tabii, sadece politik bir hataya düşmemek değil, bir insanlık hatası yapmamak, zor zamanda insan kalabilmeyi başarmak.
böyle bir dönemde, bunları yazmamın bana nasıl bir maliyeti olabileceğini tahmin edebiliyorum. bu kadar hassas bir konuda, bunları söyleyen birinin İsrail'e gizli destek vermekle itham edileceğini, dahası soyunda sopunda yahudilik aranacağını tahmin edebiliyorum. daha önce de yazdım, bu konulardaki 'aykırı' sayılan görüşlerimden dolayı, hakkımda tuhaf söylentiler çıktı. okuduğum liseyi, adımı kurcalayıp sonuçlara varanlar oldu. umurumda değil, akılımı, vicdanımı ve inancımı bu tür vehimlerle ipotek altına aldırtmam, herkese de aynı şeyi tavsiye ederim.
2. (bkz: isyan ahlakı)
Alakalı olabilir!
- isyan ahlaki
- isyan hakki
- isyanim var ulan
- isyanim daglara
- isyan bayraklari

nedir.Net