kisisel entry »
1. malesef sözlügümüzde bolca bulunan entry türü. lakin zamanla azalacagindan süphem yoktur. öyle de olmalidir cünkü; abdurrahim basliginin altina dayimgillerin kücük oglan, hamburg basliginin altina sonuna er ekledigimde en sevdigim yiyecek cikan sehir ve boxer basliginin altina dün aceleyle ters giydigim sey yazan yazarlar hem kendileri hem sözlügümüz icin pek de faydali bir eylemde bulunmamaktadirlar.
bu entrydeki örneklerin gercek yazarlarla ve entrylerle ilgisi yoktur, benzerlikler de tamamen tesadüftür.
edit: eger böyle gider de bu tarz entryler cogalirsa, bu entrylerin aynisini bile görmemiz mümkün olabilecektir.
2. uzun ömürlü olmayacak, itinayla temizlenecek entry türü. hiç doğmaması en hayırlısıdır.

kişisel entry denen şey neye hizmet eder? sözlük bizi tanısa, mesela sezen aksu olsak, belki en sevdiğimiz börek türü bir magazin malzemesi olabilir. ki bu bile televoleci magazindir, bize uymaz. burası biraz daha "yazma" hevesi olan insanlar, evde zaman zaman "sözlük" ya da "ansiklopedi" kurcalayan insanlar bir araya gelsin diye değil miydi? fakat, nihayetinde sezen aksu da değiliz, kim olduğumuzu 2000 yazarın ve gelecekteki milyonlarca okurun hiç biri bilmiyor ve ister inanın ister inanmayın en sevdiğimiz börek türü hiç mi hiç umurlarında değil.

başka neler mi umurlarında değil:
- benim boyum.
- benim yaşım.
- en sevdiğim araba markası.
- bu kızlara hastayım.
- geçen sene gittiğim okul.

bu liste sonsuza gider. fakat bu tür yazılar sonsuza kadar girilemez.
(bkz: sözlük nedir)
3. nedir net bahar temizliği sayesinde epeyce azalacak olan entry tipi.
4. sözlükte olmamasını umduğumuz, ilerde bir gün tekrar bakıldığında o kişi ve belki birkaç kişiden başka kimseye bir anlam ifade etmeyecek entry türü.
tekrar (bkz: kişisel entryleri pislemek)
5. öğretmenleri bu kategoriye sokmamak gerekir kanısındayım.
6. yazar alımlarının kapalı olması dolayısı ile birbirimizi iyi tanıdığımız şu günlerde çok fazla göze batmayabiliyor olsa da, sözlük geleceğinde hiç hoş karşılanmayacak yapılmaması entrylerdir, lütfen sözlüğü bir çöplüğe çevirmekten kaçalım, sadece kendimiz ya da bir kaç kişi için bir şeyler ifade eden entrylerden kaçınalım...
7. (bkz: sözlükte aşık atışması)
8. nedir net bahar temizligi kapsamında yok olması beklenilen, ama karşı olanların bile inatla yazmaya devam ettiği entry türü..
9. allah aşkına yazar arkadaşlar biraz dikkat edin; "en sevdiğim şey", "hiç beceremediğim şey", "ben", "geçenlerde gördüm bir tane" tarzı cümleleri entry zannetmeyin, bunlar sözlüğün önündeki en büyük engeldir, moderatör ve adminin de olmadığı şu vakit daha bir dikkat etmek gerekir, biraz özen lütfen
10. ahmet başlığının altına "alt komşumuzun ismi" entrysini girip sözlük yazarı olduğunu iddia eden tiplerin girdiği entrylerdir.
11. şu sıralarda bayağı bir hortlamış entry çeşididir. yazar arkadaşlarımıza daha sakin olmalarını ve birbirlerinin altına kişisel entry girip deşarj olmamalarını diliyorum. sizin kirli çoraplarınızı bütün sözlük görmek zorunda değil.
12. sözlük konsepti insanlarını haklı biçimde sinirlendiren, yazanların içlerindeki teşhircilik ruhlarını ortaya çıkardığı gereksiz entrycikler.
13. bütün uyarılara rağmen hala etrafta cirit atan entry tipidir. illa kendisi ile ilgili bir örnek vermek isteyenler için math gerekli açıklamayı yapmıştır: (bkz: nedir net sözlük kuralları) bkz:#52363 - madde 2-g.
14. buradan marduk gezegeninde ki bütün hısım akrabama selam eder, ellerinden hasretle öperim. beni merak etmeyin iyiyim.
15. özellikle yazarların nick' leri altına girilen entry ler bu gruba girer. ama bu böyle olmasaydı her kelime veya cümle olarak açılan başlığın çok fazla anlamı olamayacağından başlıkların altı en fazla 10 entry ile dolardı.* ayrıca;
(bkz: kişisel başlık)
bunların da yok edilmesi lazım aynı mantıkla....ve şu an benim yaptığım gibi ilk cümleyi anlam olarak, diğer cümleleri fikir beyanı olarak yazmak da olmaz o zaman... yani sözlük entry sıkıntısı çekerdi şüphesiz..**
16. yazarlar hakkında daha çok bilgi öğrenmeye yardımcı olabilecek entryler. **
17. son zamanlarda kapsamının biraz fazla geniş tutulduğunu gördüğüm entry tipi. öyle ki bir konu hakkında bir tanım içerse bile, bir entry sırf kişisel bir yorum, o konuyla ilgili bir örnek anı-anekdot var diye silinmekte*. sözlük yazarlığının kapsamı içerisinde kişisel gözlem ve yorumlar da önem taşır, sonuçta bir nevi tanıklık bu bizim yaptığımız*. hadi bir kişinin kendisinden başkasını ilgilendirmeyen ve bir esprisi de olmayan-ve üstte de son derece güzel örneklenmiş-türden entryler silinsin ama, birtakım kişisel yorumlara da hakaret falan içermediği sürece bir parça müsamaha gösterilsin*.
18. "illa ki kendinden bahsetmek isteyen yazar için bunun hilesi, bir yazıda önce geneli ilgilendiren bir şey ardından kişisel bir not düşmektir." (bkz: nedir net sözlük kuralları)

yani birinci cümle formata uygun olduğu sürece, "ben" içermediği sürece, aslında altına dilediğimiz kadar saçmalayabiliyoruz. bazı yazıları kurtarmak mümkün değildir (babamın kullandığı araba). ama kişisel gözlem ve deneyimleri aktarırken de aslında daha mesafeli bir dil kullanmak ve onu formata uydurmak mümkündür.

"her gece yaptığım şey --> her gece yapılabilecek şey".
"çalıştığım şirket --> şu şu konuda faaliyet gösteren, 1983'te kurulmuş* şirket."

deneyimli yazarlarımızın kişisel yazıları, yeni yazarlar tarafından misal gösterilmektedir. belki ilgili yazarın 1000 yazısından ikisi kişiseldir ve tölere edilmiştir. ama yeni yazarların bir kısmı (altını çizerek, bir kısmı demek istiyorum, çoğunluk gayet olgun) moderasyonun kendileri ile kişisel bir problemleri olduğuna daha silinen ilk yazılarında ikna olduklarından, ve de henüz formatı kavramadıkları halde yüksek sesle itiraz etme duygularının önüne geçemediklerinden, bu iki olası kişisel yazıyı örnek göstererek kendi yanlışlarını sürdürebilmek için tartışabilmektedirler.

not: kişi nick'leri altına girilen yazılardaki kişisellik oranı diğer başlıklara göre daha fazla tölere edilmektedir.

not 2: sözlük konseptini düşünüp yazılanı "tanım"a şeklen benzetmek için her zaman (en azından birinci cümlenin fakat tercihen tamamının) "ben, benim, düşünüyorum, inanıyorum" formatından uzak olmasında fayda var.
19. ***şu anda yazdığım entry türü.*
20. anketten sonra en uçurucu 2. günah.
21. ben hiç kişisel entry girmem*
22. hiç bir şekilde açıklayıcı, tanımlayıcı, diğer kimseleri ilgilendirici tarafları bulunmayan; 'yok ben şöyle yaptım, ben böyle ettim, karpuz yedim, muz kabuğuna bastım düştüm, onlar muz kabuğu değil fil' vb. şekillerde abidik gubidik bodozlama yazılan entrylerdir kişisel entry' diye yakıştırdığımız tür entryler.. eğer kişisellikten uzaklaşılamıyorsa vehayut en azından ben de yaptım-ettim denecekse biraz kafa yorup önce tanım yapmalı, daha sonra yıldız içine kişisellik katılmalıdır..
bir de unutmadan:

(bkz: dedirten baslik)*
23. canım okulum, yaptğım şey, taktırdığım hede, çıkardığım hödö, gittiğim mekan ,sevdiiğim yemek ... bu liste uzar gider sözlüğün günlüğe döndüğünün alametidir. *
24. bilgi vermekten ziyade hissiyatlarını aktaran yazar kişilerinin girdiği entrylerdir.
örnek
domates başlığına "kırmızı bir sebzedir" demekten ziyade "ayy hiç sevmiyorum, hep dudaklarımı yakiyür" diye entry girmektir. yazılan şey, okuyana "bana ne" etkisi veriyorsa güze birşey değil tabi.
25. özellikle sözlük kurallarını okumayan, ya da okuduğunu anlamayan yeni yazar adaylarının ısrarla sözlük konseptine aykırı girdikleri entylerdir...
öncelikle bu tür entry giren yazarların sözlük nedir, ne değildiri acilen ögrenmeleri ve internet ortamında bulunan sözlük tipi oluşumların diğer forum, chat ya da arkadaşlık sitelerinden farklı olarak bilgilendirmeyi * amaçladığını ve girilen başlığı tanımlamaları gerektiğini öğrenmeleri gerekmektedir... * *
»
Alakalı olabilir!
- kisisel entari
- kisisel mekan
- kisisel gelir
- kisisel entry girmemek
- kisisellestirme

nedir.Net