komunist »
1. insanlık için en ideal yönetimin komünizm olduğunu ve er geç komünizmin kurulacağı düşünen kişi.
(bkz: marksizm)
2. islamı sağcıların solculara hakaret olarak söyledikleri söz.

-pis gomonist
3. emperyalist düzende mutlu olamayan hayalperest.
4. (bkz: bolsevik)
5. tkp'nin haftalık yayını, özgürlük ve eşitlik mücadelesinin yayın organıdır
6. komun yasamdan hoslanan kisi
7. bunların arasında edebiyata ilgi duymayanlar vardır. edebiyat konusundaki tüm bilgisizliklerine rağmen, "en iyi şair kim?" diye sorulduğunda cevabı yapıştırırlar: nazım hikmet. sanki başka şair okuyorlarmış gibi..
8. komünistleri hainlikle suçlar sağcılar. sabahattin ali de der ki: işçiyi, köylüyü savunanlara, hain, diyorlar. işçi, köylü hiç hain olur mu? işçi ve köylü sınıfı yurtseverdir; zira memleket onların emekleriyle inşa edilmiştir. bir insan, emek verdiği bir şeyi sevmez olur mu?
9. (bkz: kızıl)
10. "yarin gul yanagindan gayri" herseyi paylasmak isteyen insan...
11. (bkz: ernesto che guevara)
12. (bkz: gereksiz)
13. hala yunanlilarin deniz dokulmesinde kalmislara agzi acik bakan insanlardir.. istanbulda yasayan varlikli yunanlilara yapilanlari tek bir kanyaktan ogrenip konusan tiplere hayret eden insanlardir. kurtlerin tavrini "ne ekersen onu bicersin" diye yorumlarlar. basliklari karsilikli atismaya cevirmeye calisanlarla, ozellikle gbkz vermesini hala ogrenememek gibi gafletlerde bulunanlarla muhattap olmazlar. kendilerine de komunist demez bunlarin cogu, baskasi yakistirir adlandirir. en onemlisi, kizlara hava atma amaci gutseler meydanlarda olmezlerdi.
14. bir de, acaba demesini bilirler. sorgularlar. nicin adamlar bu kadar israrci? acaba bizimkiler mi yalan soyluyor diyebilirler. sadece kitapcilarin vitrinindeki kitaplari degil, kitapcinin aklindan geceni de gormek isterler. kor inanclara bagli degildirler. ozentisiyle gercegini ayirt etmek cok kolaydir, gercegi fikirlerine uymak icin giyim tarzini degistirmez. bir de, benim yaptigim gibi gereksiz konusmazlar burada ayriliyorum kendilerinden. **
15. dünyanın neresinde bir haksızlık varsa ona karşı çıkan, herkesi eşit gören, dünyanın daha yaşanılası bir yer olabileceğini bilen, iyi yaşamayı sadece bir grubun değil tüm insanlığın hakettiğine inanan, olaylara dar çerçevede değil bu kimin işine yarar diye bakabilen*, paylaşımcı, birbirine yoldaş diyen insanlardır..
16. komünizmin içine devleti koymak imkansızdır. sınıfsız bir toplum içinde devlet olması mümkün değildir; zira devlet sınıfı yaratır. * devlet ortadan kalkarsa sınıfsız bir toplumdan sözedebiliriz.

komünist; sınıfsız, hiyerarşisiz, iktidarsız bir dünya ve ortak üretim ile paylaşımdan yana olandır.
17. herkes için her şeyi her şey için herkesi savunan kimse
18. istiklal caddesi'nde, vapur iskelelerinin önünde coşkulu genç insanlarca satılan dergi.bu insanlar sanki dünyanın en önemli şeyini yapıyormuşçasına kaldırırlar ellerindeki dergileri, gözlerinde en kararlısından bir ifadeyle "emperyalizme bir tokat da bizden"* diye bağırırlar gene o coşkulu sesleriyle. çoğunlukla kendini belli bir çevreye ait hissetmek, yalnızlıktan kaçmak ve tabii bir işe yarıyor olma duygusundan ötürü komunizme gönül vermiş insanlardır bunlar.çoğu üzerinde che guavera resmi bulunan tişörtler giyer, ama biri çıkıp sorsa "kimdir bu che guavera, ne yapmış ne etmiş?" diye, verecekleri cevap "çok büyük adammış"dan öteye geçmez..
19. toplumda bir yer edinememiş insanların, bir yere ait olabilme çabasıyla benimsedikleri ideolojinin sıfat hali. maddi imkanlar açısından da ait olunması en kolay gruptur bu. sadece che tişörtü ve hırpane giyinerek, ne anlama geldiğini dahi bilmedikleri birşeyi bağırarak komünist olduğunu sanır bu insanlar. kendilerine dair merak ettiğim şey şudur ki, acaba onlara nefret ettikleri kapitalist bir şirketten çok az iş yapma karşılığı ayda 5000 dolar maaş teklif edildiğinde hala aynı derecede idealist ve emekçi taraftarı kalıp kalamayacakları.
20. sınıfsız, sömürüsüz, sınırları olmayan bir dünya isteyen, insanların özgürce, birbirlerini sömürmeden, ezmeden yaşayabilecekleri, polis, ordu, devlet, cezaevleri gibi kurumlara ihtiyaç kalmayacak bir toplumsal sistemi hayal eden. temel ihtiyaçların kolaylıkla karşılandığı, bireysel değil kolektif, rekabetçi değil dayanışmacı, çıkarcı değil paylaşımcı, saldırgan değil uzlaşmacı bir dünya isteyen, istemeyen insan değil, o kadar....
21. "tüm medeniyetler bir çatışmanın ürünüdür ve her çatışma bir medeniyete gebedir." sözünün gerçekleşebilmesi için önüne gelenle "çatışan" insanlar.
22. kağıt üzerinde iyi şeyler diyebilen,her taxim eyleminde devrim yaptığını zanneden, gelecekte ne kadar saçma işler yaptığını düşünürek kafasını taşlara vuracak olan insan profili..
23. buyuyunce kapitalist olacak cocuk.
24. (bkz: venseremos)
25. ülkedeki çoğu ülkücü için küfür tadında ki deşifre kelime misal
- oğlum erol koministmisin yoksa lan ?
»
Alakalı olabilir!
- komunite
- komunist imam
- komut
- komus
- komun

nedir.Net