komunist « »
26. yeni türk ceza kanununa göre birine söylendiği zaman hakaret yerine geçecek kelime. dikkat etmek lazım.
http://www.komunist.org.tr/index.php?yayinyazi=6
27. stanley kubrick'in dr.strangelove adlı filminde abd subayları, rus subayları hakkında konuşurken "komünist" yerine "komi" derler.*
28. bunların başka milletlerden olan versiyonları genelde doğru olduklarını düşündükleri fikirlerini kendi milletlerini ve de diğer insanları refaha götürecek bir araç olarak görürken, bizde ki versiyonları kominizmi türk ve müslüman olan herşeye düşman, bu iki kavrama düşman olan her unsuru kendilerine dost olmak olarak görürler
29. türkiye' deki yanlıları tarafından ' ''herşeye'' muhalif olma ' esasına dayanmış bir mantığı güden insan topluluğunun sıfatı.
30. eşitliği savunan üreten kişiyi savunup , sömüren kişiyi ortadan kaybetmek isteyen eşitlik yanlısı insan....
31. bu topraklarda "gomunist" olarak anılır.
32. bir günlük tutsa şunları yazması muhtemel insan;

31 ocak 2005, pazartesi
____

selam olsun sana günlük yoldaş!.
bugün başıma neler geldi anlatamam sana. hemen anlatıyorum ama bir saniye önce amerikan sigarası olmayan sigaramdan yakayım bir tane. (bu arada; kahrolsun amerikan emperyalizmi) biliyorsun bayaadır sözlükteyim. daha önce de yazmıştım sana sözlüğün ne olup olmadığını. hatta sırf bir kaç kişiyi daha kurtariyim şu amerikan köpekliğinden diye gecemi gündüzüme kasıp entiri kastığımı. ama olmadı be yoldaş kisme yanaşmadı bana.. neyse sözlükteydim işte. sonra ilginç bir o kadar da komik bir başlıkla karşılaştım inanır mısın? aynen yazıyorum sana da; (seni tenzih ederim) komunizm esittir fasizm. ha ha. gülüyorsun duyar gibiyim. komik zaten. hala böyle düşünenler var işte naparsın. ve bunu neye dayandırmış biliyo musun bunu yazan dallama? çok güleceksin hazır ol. maxim gorki. gülmek serbest devam edebilirsin :) ve üstelik pornucunun kitabından yararlanmış. ulan herif malı götürüyo sonra da müslümanım diye geçiniyo. var mı böyle bişey yaa. sonra bak işte sabi sübyan ondan etkilenip neler yazıyo. aslında param olsa biraz alıp okuyacam ben de ama çok da pahalı lanet şeyler.

partiye gittim bugün yine. hazırlık yaptık. malum bugün cumartesi ve gazete satışı vardı. yine kendimiz bağırdık kendimiz dinledik, hatta yoldan geçenlerin çoğu ters ters baktı, "yazııık komünistmiş bu" dedi ama olsun direniş var yılgınlık yok!. biz yapmak istediğimiz şeyleri yaptık. düşüncelerimizin yazılı olduğu gazeteyi sattık. gerçi bu satmak kelimesi de pek hoşuma gitmiyor ama ne yaparsın yoldaş parasız hiç bişey olmuyo biliyorsun. sen bile 10 lirasın hesap et artık!. satış sırasında yanımdan bir çöpçü geçti. içim o kadar acıdı ki anlatamam sana. adam bütün gün süpürge elinde dolaşıyor ve eline geçen para malum. evini bile geçindiremiyor garip. ama sistemin yanlışlığı bu. biz olsaydık böyle olur muydu hiç? herkes eşit olmaz mıydı? herkes hakkını almaz mıydı? ah ulan ah.. sonra aklıma partiye girdiğim ilk gün geldi. ulan ne heyecanlıydım bee (yanlış anlama şimdi de heyecanlıyım). o günü anlatmış mıydım sana? hani çocuğun biri gelmişdi bana. "gösteri var, savaşa hayır diyeceğiz, slogan atacağız üstelik izinli bir gösteri. gelmek ister misin?" demişti. ben de hemen sormuştum "kavga var mı?" diye. salak sermaye sahiplerinin verdiği izinle onların istedikleri yerde gösteri yapıp birşeyleri değiştireceğini sanıyordu. olsun bunlar olsun ki değerimizi anlayalım değil mi? iyi ki o gün gitmemişim onunla da okulda, bahçedeki gösteriye katılmışım. gerçi yarım dönemime malolmuştu o gösteri ama bir sürü yoldaş tanıdım. hepsine değer inan ki.

bak anlatsam inanmazsın bugün kimi gördüm biliyor musun? armutcan... abimdi o benim. çoğu şeyi ondan öğrendim ben. eskiden çok cop yemiştik beraber. hatırladın değil mi? bayaadır gelmiyordu. işe girmiş, çalışıyormuş. "para kazanmak lazım derectus" dedi bana. okulunu bitirememiş. af gelsin diye bekliyomuş. umarım armutcan yoldaş için herşey iyi olur.
yarın görüşmek üzere..

not: armutcan bana ilk defa ismimle hitap etti. (bkz: hayret)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 şubat 2005, çarşamba
____
selam yoldaş..
bugün çok kötüyüm. kendimi çok kötü hissediyorum. hiç bişey yazmak gelmiyo içimden. ama bunu birilerine anlatmalıyım. beni açığa vermeyecek tek kişi olduğun için seni seçtim. başlyorum;
normal birgün gibi yine erkenden kalktım ve dişlerimi fırçaladım. yemek yemek istemiyordum. zaten evde de birşey kalmamış yemek için. neyse. dişlerimi fırçaladıktan sonra bir telefon aldım. arayan elmacan yoldaştı. taksimdeki eylemi hatırlattı bana. hiç hoşuma gitmedi bu durum. beni unutacak biri olarak gördü herhalde (en kısa zamanda konuşacağım onunla bu konuyu). otobüse bindim. birkaç kişi bizim yapacağımız eylemden bahsediyordu. çok hoşuma gitti budurm. insanlar bizden etkilenmiş oalcak ki bizden konuşuyorlardı. ehrneyse. hiç belli etmedim benim oraya giden biri olduğumu. muhabbete katılmak istedim ama olmadı.
eylem alanına vardığımda grup toplanmıştı. ben de katıldım aralarına. kısa zaman sonra slogan atmaya başladık. herşey çok güzel gidiyordu. ta ki türk polisinin üzerimize yüremesine kadar. önce dağılmamız için anons ettiler. tabii ki dağılmadık. dağıtmak için aramıza girdiler. görsen nasıl vuruyordu faşistler!. bir ara kirazcanı gördüm. yüzü kan içindeydi. ve o anda karşıdan bir türk polisinin bana doğru yaklaştığını gördüm. aklıma hiç birşey gelmedi. kirazcanı düşündüm. yerde yatıyordu ve yaralıydı. ama ne oldu anlamadım. birden kendimi koşarken buldum. içimden bir ses daha hızlı koşmamı ve bir an önce oradan uzaklaşmamı söylüyordu. ben de öyle yaptım ve uzaklaşabildiğim kadar uzaklaştım. kimseden haber alamıyorum. ne oldu acaba? çok merak ediyorum..

not: anlamadım dedim ya hani sana... anladım aslında... resmen kaçtım yoldaş. kaçtım oradan. kirazcanı ve diğer yoldaşları bırakarak kaçtım. utanıyorum kendimden.
görüşmek üzere.

33. muhafazakar aileler için, "ortalığı karıştıran, çaktırmadan kavga çıkaran" anlamında kullanılan sözcüktür. ama yine de sevilen bir kişiye söylenir, gerçekten kötü niyetle huzursuzluk çıkaranları hedef almaz. örnekleyelim:

- o zaten komünistlik yapmadan duramaz. (= ortalığı karıştırmadan duramaz.)
- ailenin komünisti o zaten.

gibi.
34. marksist-leninist mücadele sürdüren ve sosyalizm için mücadele eden insandır. ayrıca türkiye komünist partisi haftalık yayın organıdır. * *
35. anarşist bunlar anarşist. mermer kafalılar senaryo yazıp, moskof köpekleri adını verdikleri kişilerin anasını, avradını, çoluk çocuğunu sahipsiz bırakırken, sözde memleket sevdasına katledilenlerin haddi hesabı sayılmazken anarşizm kelimesi olmadığından olsa gerek onlara ülkeyi koruyanlar denilmiş, komunistler de anarşist olmuş.
36. devlet neyse millet te odur bu anlayışa göre.. dolayısıyla devletin hakları milletin haklarıyla eşit olmalı, devletin kazancı neyse, milletin kazancı da o olmalıdır...ayrıca hurafe ve yobaz anlayışlardan öte, aydınlık ve özgür bir düşünce sistemi anlayışıyla hareket edenlerdir... falat nedense güzel ülkemde komunist, bir şeytan, bir bozguncu, bir kalleş, öldürülmesi gereken adam olarak görülür... ama her nedense türkiyenin içine eden, vatanı satan zihniyet* hep padişah koltuğuna kurularak, atatürke küfür yağdırarak yaşam sürdürmenin anlamsız zevkini tatmaktadırlar
37. bir file benzer, herkes bir tarafindan tutar ve farkli sey soyler. kimine sokakta gordugu bagirarak dergi dagitan adami, kimine bugun reklamci olmus babasini cagristirir... biraz uzaktan ve tepeden bakabilen biri icinse komunist bir seye gercekten inanmis kisidir, hayalcidir ama gercekcidir. fakir aileden cikani da vardir ama fakir bir aile gencinin dogal bir siyasi egilimi varsa o da elinde tespih, kurtlar vadisi gencidir. kesinlikle diger bir cok "ist" ten daha yuksek kultur seviyesi gerektirir, daha genis bir yurege ihtiyac duyar. bunu karsilayamayanina da komunist denmesin. onlara impostor densin. *
38. amatör anarşist. İnsan oğlunun doyumsuzluğundan yola çıkılırsa, eğer komünist komünizme ulaşırsa ardından anarşizmi de ister ki, kapitalizmin dndürdüğü dünyada malesef sosyalizm bile zor... Çin, küba filan diyenler içinde şunu öylemek gerekir ki, onlar yarı-sosyalisttir. basamak basamak yazmak gerekirse de : sosyalizm - komünizm ve sonunda anarşizm dir..
39. daha iyi bir dünya için savaşan kardeş insanlık
40. 80 öncesi dönemde gerçekleştiği rivayet edilen diyalog. gözaltına alınan şahısla polis arasında geçtiği anlatılır.

-dur abi vurma ben anti-komünistim!
-olsun! biz komünistin her türlüsüne karşıyız!
41. turkiyede nerede bir okuz varsa ben koministim diye ortada gezip garip,gurup işler peşinde koştuğu için halk tarafindan hep yanlis anlasilan dusunce akimi,
ama ataturk'un guzel bir sozu vardir
"kominizm insan yapisina ters bir yonetim bicemidir" der noktayi koyar, zaten kendisi rusya icinde 70 sene yasar demisti(harp okulu kuzey kulesi altindaki yazi) oda tuttu.
42. nike pabuclariyla bildirge dagitan insanlardir
43. son sayısında ödpnin iç yazışmalarından birini yayımlayan ve nedense bu tavrıyla aklıma aydınlık dergisini getiren dergi.
44. proletaryanin diktatörlügü icin komünal toplum idealini savunup; marxist doktrini, leninist ögretiyle yasam pratigine geciren kimse.
45. dinsizin hakkından imansız gelir diyerekten faşistleri bir guzel adam eden topluluktur. komunizm bir ütopyadir ama kovalamak gerekir. komunizm sonuna dek devletçiliktir dolayısı ile komünistler devletçidir
*
46. kapitalist bir toplum içersinde idealleri ile var olmaya çalışan. kendisine verilen kukla rolünü farkedip buna karşı koyan. olayları sorgulamayı bilen insandır. amacı ise sonunda bir sömürü aracı olan devleti ortadan kaldırıp yerine sömürüsüz bir toplum koyabilmektir. anarşistten farkı ise bir komunistin devletin yerine başka bir düzen* koymasıdır, anarşistler ise devleti yok edip kaos ortamında yaşamak isterler.
47. acinasi, gulunesi ama yine de asagilanmamasi gereken inanisa sahip kisi..
48. yarin yanağından gayri her yerde her şeyde hep beraber diybilendir ve bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşayan*... işte bunların "kutsal"lığını kavramış insandır.
49. kim kiminle eşit ki her şey üzerinde hakkı eşit olsun. kim bana eşit, ben kime eşitim? Şirinler değiliz biz. bu dünyada bill gatesin 127 odalı bir evde oturması veya paul allen'ın 130 metrelik yat ile gazmesi kadar doğal bir şey yoktur. en komunist hayvanlardan arı ve karıncalarda bile yöneticiler refah sürer bunu da unutmamak lazım, ha tabi geri kalanı kendi içinde komunist takılır, eşit eşit cefa çeker.
50. (bkz: hayalci şirin)
« »
Alakalı olabilir!
- komunite
- komunist imam
- komut
- komus
- komun

nedir.Net