kuduz
1. memeli hayvanlarda görülen şuur kaybı, huzursuzluk ve felçlerle karakterize olmakla beraber ölümcül bir hastalıktır...
2. ömer seyfettin'in bir öyküsü. çocuğu kuduran yaşlı bir adamın kalbine yenik düşerek çocuğunu kapattıkları avluya düşmesi ve kudurmuş çocuğun onun burnunu falan kemirmesini anlatır.
3. kuduz etkeni virüs olan bulaşıcı bir hastalıktır. kuduz aslında bir hayvan hastalığı olup hasta hayvanın salgılarının insana bulaşmasıyla ortaya çıkar. hastalık etkeni kurt , çakal , tilki, köpek , kedi gibi hayvanlarda bulunur. bu hayvanların ısırması sırasında salgılarındaki virüs insana bulaşır. virüs vücutta sinir boyunca ve kan yoluyla yayılır. merkezi sinir sistemini tutarak ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.
kuduz hayvanlarda belirtiler aynıdır. huy değiştirme, ilgisizlik, ışık ve gürütüden korkma, kanlı ishal, sinir felçleri sonucu salya ve kısık sesli havlama görülür.
kuduz virüsü bulaşan insanlarda kuluçka süresi sonunda baş ağrısı , iştahsızlık , kusma , bulantı , boğaz ağrısı ve ateş olur. hasta sinirli, uykusuz ve korku doludur. ağız kuruluğundan ve susuzluktan şikayet eder ancak çok az su içer. kramplar, yutma ve solunum kaslarında felçler görülür. hallüsinasyonlar ve saldırganlık vardır. solunum felciyle hasta ölür. kesin teşhis kuduz hayvanların beyni incelenerek konur.
kudur şüphesi olan hayvanla temas eden kişiler önce yara yerini bol su ve sabunla yıkamalı, daha sonra bir sağlık merkezine başvurmalıdır. kuduz ihbarı mecburi bir hastalıktır. kuduz hastalığı öldürücü olduğu için koruyucu önlemler alınmalıdır. bu amaçla;

- kuduz hastalarının tecrit edilmesi, gerekirse karantinaya alınması gerekir.
- başıboş köpekler yok edilmelidir. sahipli hayvanlar düzenli olarak aşılanmalıdır.
-Ölü ele geçirilen hayvanlar mikroskobik inceleme için laboratuvara yollanmalıdır.
- kuduzdan şüphelenilen hayvanlar 10 gün gözetim altında tutulmalı ve bu arada ısırdıkları kişilerin aşılarına başlanmalıdır.
- veterinerler, çobanlar, kasaplar , kuduzla karşılaşabilir. bu kişilere koruyucu aşı uygulaması yapılmalıdır.
4. hastanın kuluçka dönemi sonrası geçirdiği belirtiler %100 ölümle sonuçlanır.

(bkz: rabies)
5. (bkz: hidrofobi)
(bkz: louis pasteur)
6. günümüzde ingilterede artık görülmeyen hastalık. *
7. (bkz: kuduz aşısı)
Alakalı olabilir!
- kudus
- kudur
- kudum
- kuduzotu
- kuduz otu

nedir.Net