kufur ve hakaret nedir
1. türkçe konuşan herkes küfür nedir bilir*. bilen bilmeyene anlatsın. hakaret de öyle. bazı yazarlarımız bunu eleştiri ile karıştırmaktadırlar. bilgi verirken, bir kişiye, bir inanca, bir kavrama eleştiri de getirilebilir. ama bunun adabıyla yapılması gerekir. ne kapımızda avukat istiyoruz, ne de kırık kalpler, yaşlı gözler. efendi olunuz, asaletli olunuz, o ne öyle öfkeyle ağzınızı bozmalar? medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar zaten, bağırmanıza, küfretmenize ne gerek var? *

burada konu edilecek olan, küfür ve hakaret denen şeylerin, sözlük yazarları arasında birbirlerine karşı, ya da başkalarına karşı kullanılamayacak olmasıdır. yassah gardaşım!.

yasak demişken, sadece sözlük kuralları ile yasak değil, ülkenin yasaları itibari ile de yasak. sizi şöyle alalım:
(bkz: basin yasasindan)
2. bunun "perde arkasında" yaşananı için:

bir yazar, bir başka yazara mesaj aracılığı ile küfür ederse, küfürlü mesaja cevap vermemek, bu mesajın bir kopyasını, olayın gelişimini özetleyerek bir moderatöre iletmek caizdir. bu durumda küfür eden kişinin, haklı mı haksız mı olduğuna bakılmaksızın, küfrettiği kişiye mesaj göndermesi yasaklanır. küfürleşme karşılıklı olmuşsa, yasak da karşılıklı olur. yasağı ihlal eden kişi, hele de bunu başlıkların altına taşıyan kişi sözlükten ihraç edilir.
Alakalı olabilir!
- kufur ve hakaret
- kufur imandandir
- kufur ile hakaret arasindaki ince cizgi
- kufur retorigi
- kufurbaz metin

nedir.Net