martin
1. (bkz: marko martin)
2. (bkz: aston martin)
(bkz: martin eden)
3. alman mauser kurmalı doldurma sistemine sahip 12mmlik mermileri olan yaklaşık 750m menzili olan 1.dünya savaşında kullanılmış piyade tüfeği
4. martini-henry firması tarafından ilk kez 1871 yılında üretilen .507 kalibre ünlü tüfek.

mekanizma:

tetiğin arkasında bulunan bir kol aşağı indirilerek namlu kuyruğu açılır ve mermi sürülür. kol'un kapatılmasıyla tüfek atışa hazır hale gelir.

artılar ve eksiler:

nispeten basit mekanizmalı, dayanıklı bir silahtır. attığı ağır mermi tek atışta bile öldürücü olur. lakin fasılasız atışlarda aşırı ısınıp şişen namlu yatağı yüzünden tutukluk yapabilir.

kullanımı:

1872 yılında ingiliz ordusunda hizmete girer ve 1893 yılında şarjörlü lee-metford tüfeği çıkana dek kullanılır. zulu savaşı vb. gibi koloni seferleri sırasında ingiliz başarılarının anahtarıdır. 1893 yılından sonra ise afrika sömürgelerinde oluşturulan polis kuvvetleri ile hint ve mısır ordularını donatır. birinci dünya savaşı sonuna kadar bu birlikler tarafından kullanılır.

ingiliz ordusu haricinde bu silahı benimseyen tek ülke osmanlı imparatorluğudur. 1876 yılında amerikan peabody fabrikasından yüzbinlerce martini tüfeği satın alınır. osmanlı hizmetinde martini, 93 harbi sırasında plevne kuşatmasında önemli rol oynar. 1887 yılında mauser ile değiştirilene dek resmi hizmette kalır. bu tarihten sonra ise yerel milisleri silahlandırmakta kullanılır ve birinci dünya savaşında doğu cephesinde hizmet görür.
5. (bkz: todd martin)
6. (bkz: ersen martin)-hatta soyadının kaynağının da bu tüfek olduğunu söylemiş geçenlerde.
7. (bkz: aynalı martin)
8. george a. romero nun belki de en iyi filmi. buna rağmen tozlu raflardan çıkıp gün yüzü görememiş hep keşfedileceği günü beklemiştir. üstadın kendisi de en çok beğendiği birkaç filminden biri olduğunu söyler martin in. acınacak durumdaki bir vampir-yamyam olan martin in hikayesi anlatılır. martin kendisi dahi kişilik bunalımı geçiren bir insandır. hatta belki vampir bile değildir...
9. (bkz: martin mystere)
10. ing. kırlangıç
Alakalı olabilir!
- martini
- marti
- martinez
- martin d 28
- mart

nedir.Net