mehmet ekinalan
1. turk telekom genel müdürü. sorulara yuvarlak ve geçiştirici tarzda verdiği cevaplarla ün salmıştır.
2. 1 kasım 2005 salı ntv ye sorun programı
konu: yeni adsl tarifesi
konuk: türk telekom genel müdürü mehmet ekinalan
.
.
.
.
celal pir: peki biz adsl fiyatlarını neden böyle yüksek tutuyoruz? dünyada daha ucuz olduğu söyleniyor.

mehmet ekinalan: şimdi celal bey aslında adsl' in fiyatları bana göre çok yüksek değil. eğer rakamlara baktığımız zaman çok yüksek değil. hız biraz aşağılarda mı? gerçekten hızı yükseltmeye çalışıyoruz, hız yeterli değil, bizi de tatmin etmiyor. dolayısıyla bu hızı arttırmada ilk adımımızdı bizim ama fiyatlar bakımından incelediğimizde fiyatlar çok yüksek değil. bakın size gelirken british telekom' un sayfasından adsl tarifelerinin sayfasının copy' sini getirdim. şimdi burada 2 gb kotalı bir seçenek 18 pound yani 45 milyon civarında veya 45 ytl civarında. bizim türkiye' de, türk telekom' da 3 gb kotalı seçenek biliyorsunuz 29 ytl. bunun yanında yine bir seçenek var. burada 6 gb kota var ve bu seçeneğinde fiyatı 23 pound. bununda tl karşılığı ytl karşılığı 54 ytl. dolayısıyla bizim fiyatlarımızın yüksek olduğunu şahsen ben düşünmüyorum ama biz şunu yapmaya çalışıyoruz. bizim türk telekom olarak politikamız şu; bu geçmiş 2-3 senelik periyotta da bunu gösterdik diye düşünüyoruz. aynı fiyatla mümkün olan hizmetleri daha kaliteli, daha fazla katma değer içinde olan yeni hizmetler eklemeye çalışıyoruz, hızı arttırmaya çalışıyoruz. yani müşterilerimizin daha kaliteli, daha iyi, daha hızlı hizmet alabilmesi için kaliteyi yükseltmeye çalışıyoruz.

celal pir: şimdi sayın ekinalan az evvel verdiğiniz örnek 2 gb türkiye' deki hızın hemen hemen sizin yeni hızınızın 4 katı yani sizde 4 katı hızlı verin bizde o fiyatları size ödeyelim. hem 49 milyonla, 45 milyondan bahsediyorsunuz. 2 gb 45 milyon, 512 kb 49 milyon ya da 256 kb 49 milyon. 4 ya da 8 kat hızlı ingilizler. dolayısıyla bunu böyle kıyaslamak çok doğru mudur bilmiyorum, sizin taktirinize bırakıyorum. peki ben izleyenlere....

mehmet ekinalan: celal bey bir şey ekleyebilir miyim?

celal pir: tabi

mehmet ekinalan: celal bey bu sözünüzü unutmayın. Çünkü türk telekom hızı 1 mb' lere, 2 mb' lere getirmek içinde çalışma yapıyor ve fiyatı hâlâ aynı seviyelerinde tutmak istiyoruz. dolayısıyla sizle tekrar görüştüğmüzde o tarifeleri anons etmek için eğer tekrar görüşürsek o zaman sizin bu konuda desteğinizi isteyeceğim ben.

celal pir: estağfurullah ama 4 misli hızlı bir hattı aynı diye göstermeniz pek doğru olmadı gibime geliyor, bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz. yani biz 512' ye çıkıyoruz, adamlar 2 gb ile bağlanıyorlar. arada çok büyük bir fark yok mu hız bakımından?

mehmet ekinalan: ama burada temel parametrelerden bir tanesi aslında kota. yani kotalar aynı seviyede olduğu taktirde karşılaştırma kotalarla yapılıyor genellikle. çünkü benim teknik olarak hazır olduğum taktirde hızlı internet vermeye, daha hızlı internet vermeye hazır olduğum taktirde benim maliyetlerim açısından çok büyük fark etmiyor. esas burada maliyetlerimi etkileyen unsur kota olduğu için yani kotanın yüksek olması maliyetleri etkileyen bir unsur. dolayısıyla 2 gb' lık bir kotayla ingiltere 50 milyon civarında bir ücret alınıyorsa benim 3 gb kotalı seçeneğim benim için daha cazip diye düşünüyorum ama hızda bir unsur tabi. biz bu hızı da vermeye çalışıyoruz.

celal pir: peki izninizle efendim bir öğrenci gökberk kuytul sormuş. diyor ki.......

http://www.ntvmsnbc.com/news/348002.asp

bu da benden müdüre ;
japonya........47 mbit...... 38$
isveç............. 24 mbit...... 35$
fransa.......... 20 mbit....... 35$
almanya...... 16 mbit....... 36$
hong kong... 10 mbit...... 16$
singapur....... 10 mbit...... 48$
kanada........... 7 mbit....... 52$
ingiltere......... 4 mbit....... 53$
ıtalya.............. 4 mbit....... 48$
abd................. 2 mbit........ 30$
sri lanka........ 2 mbit....... 68$
turkiye........... 2 mbit....... 202$
finlandiya....... 1 mbit....... 35$
ispanya........... 1 mbit....... 45$
sri lanka......... 0.5 mbit.... 23$
brezilya........... 0.5 mbit..... 36$
arjantin........... 0.5 mbit..... 45$
turkiye............ 0.5 mbit..... 75$
3. http://www.itusozluk.com/goster.php?t=mehmet+ekinalan/2
Alakalı olabilir!
- mehmet kaplan
- mehmet eraslan
- mehmet aslan
- mehmet altan
- mehmet alkan

nedir.Net