melankolia
1. sagopa kajmer ve sevgilisi* kolera'nın birlikte açtıkları prodüksyon şirketi
2. (bkz: melancholy)
3.
melankolia nedir ?


melankoli nöbeti duyumsamazlık (apati), derin bir keder, kırıklık ve ölüm duygusu gibi kişinin dünyasını karartan belirtilerle ortaya çıkar. ruhsal çöküntü içindeki kişi olağan duygularını yitirmiş ve bu duygusal boşluğu dolduramamış gibidir. boşluk ve kaybolma duygusu bundan kaynaklanır.

melankoli, klasik olarak manik depresif psikozlarda (kişilikdeki derin boşluklara yol açan sorun), yani manik ve depresif davranışların döngüsel olarak birbirini izlediği ruhsal bozulkuklarda ortaya çıkar. bu durumda ruhsal-devimsel etkinlikle belirgin bir yavaşlama, suçluluk ve kendini cezalandırma duyguları, şiddetli bir ruhsal çöküntü ve keyifsizlik görülür. her yaşta ortaya çıkabilirsede genellikler ileri yaşlarda ve kadınlarda sık raslanan bir sorundur.

nedenleri :

melankoli hiçbir neden olmadan ortaya çıkabileceği gibi çok değişik gerginlik ve çatışma durumlarıyla da bağlantılı olabilir; bir yakının ölümü, eşin sadakatsizliği, büyük miktarda ğara kaybı, iş ya da aile ortamında düş kırıklığı bu dür durumlara örnek olabilir.

belirtileri :

melankolinin başlangıcı aşamalıdır. genellikle yavaş yavşa ortaya çıkar; öncesinde haftalar ya da aylar sürebilen baş ağrısı, uykusuzluk, olağan işlerini yapmada güçlük gibi belirsiz işaretler görülür.

belirtileri şöyle özetlenebilir:

* hasta kendiliğinden konuşmaya başlamaz. rahatsızlıklarını sözlü olarak dile getirmez. sık sık ağlar, üzüntülü bir yüz ifadesi ve sabit bakışlarla hareket eder.
*ruhsal etkinlik belirgin biçimde ketlenmiştir(engel). düşünce akışı yavaşlamış, çağrışımlar azalmıştır.
*hasta derin bir hüzün içindedir. Çevresindeki insanların sözlerinden hiç etkilenmez. olağan duygularını kaybetmiş ve bu duygusal boşluğu dolduramamış gibidir.kapıldığı yetersizlik, güçsüzlük, kendini aşağı ve değersiz görme duygularıyla dünyadan uzaklaşmıştır.
*Ölüm duygusu ve ölüm arayışının belirtileri yemek yemeyi reddetmekten intihar girişimine kadar uzanır. İntihar tehlikesi her zaman vardır.

melankoli'nin klinik tablosu :

*ilerleyici, yavaş başlangıç
*hüzünlü mizaç
*ruhsal devimsel yavaşlama
*suçluluk, yıkılmışlık duyguları ve intihar düşüncesi
*bedensel rahatsızlıklar
*uykusuzluk
*neden bilinmemekte (bazı belirtili değresyon olguları dışında)
*ilaç tedavisi : antidepresanlar

tedavi :

manide olduğu gibi, melankoli nöbetlerinde de kişi genellikle hastaneye kaldırılır. olguların büyük bölümünde hastanede sürekli denetim gerekmesinin nedeni intihar tehlikesidir.

İlaç tedavisi bazı sınırlar dahilinde ve psikoterapiye yardımcı olarak uygulanmaktadır. psikoterapi her türlü ruhsal çöküntüsünde uygulanabilir. ağır olgulardaki uygulanması deneysel değilse bile haka başlangıç aşamasıdır
Alakalı olabilir!
- melankoli
- melankolik
- melancholia
- melalkoli
- melankomik

nedir.Net