microsoft »
1. windowsun yaratıcısı firma
2. microcomputer software in kısaltılmışı... bill gates in sahibi olduğu dev firma...
3. firma ilk kurulduğunda amacı bilgisayar donanımı üretmek olanan ancak dos ve ardından windows ile yazılım dünyasında kuvetli bir rüzgar yakalayarak günümüze kadar gelmiş günümüzde şu veya bu yolla neredeyse bütün rakiplerini alt etmiş amerika menşeyli firma.
4. win me adlı unutulmuş bir Çin işkencesini moderniteye kazandıran, directx 9 ile gönülleri fetheden bünyesinde deli programcılar (örneğin office'i yazanlar) bulunduran oba çadırı
5. (bkz: os)
6. tekel dedikleri şey. başkalarının yapamayacağı hiçbir şey yapmıyorlar. caddede nasıl herkes barbour giyer, bu da politikayı öyle ayarlamış ki, dünyaya kendi mallarını satıyor, herkesi almak zorunda bırakıyor. (bkz: paranın gözü kör olsun)
7. daha önce abd mahkemelerinden haksız rekabet yüzünden ceza alan bu şirket bkz: http://www.radikal.com.tr/veriler/2003/08/13/haber_84947.php, bugün (24 mart 2004) de avrupa topluluğu tarafından farklı bir ürünü için benzer nedenlerle, 497 milyon euro cezaya çarptırıldı:

http://www.gazetevatan.com/cat/haber_detay.asp?Newsid=24849&Categoryid=1&aid=0
8. amiga 500 ve türevlerinde kullanılan amigaos , workbench 1.3 ve amiga'nın kerneli,
apple machintosh bilgisayarlardaki macos (bir versiyonundan sonra, artık macos microsoft tarafından yapılmamaktadır)
ibm firması ile ortak olarak os/2,
x86 türevi bilgisayarlar için dos,
yine x86 türevi bilgisayarlar için windows,
işletim sistemlerini yazan firmadır kendileri.
9. windows'u çıkartarak ceplerimizdeki parayı sömüren firma.
10. * amcamızın dünyalığının büyük bir kısmını oluşturan şirket. bu şirket kainat ölçütlerinde küçük olmakla beraber yakında marsta ikinci dükkanlarını açacaklardır.
11. http://www.fuckmicrosoft.com
12. korsan cd ' ye bile neden olan şirket. Öyle ki, bu çağda windows xp * gibi berbat bir işletim sistemi kullanıyor olmamız ve bu ürünün yüzlerce dolara satılması, * bu sayede çeşitli mesleklere hizmet veren şirketlerin veya oyun firmalarının * ürünlerinin de böyle bir ortamda ürünlerini hakkının onlarca katına satmasına mahal vermektedir.
13. ürettikleri en iyi işletim sisteminin ms dos olduğu şirket
14. yaptiklari basarili pazarlama stratejisiyle su anda dunyadaki bilgisayar kullanicilerinin %90 ini kendilerine muhtac etmis, hicbir zaman arka planda ne olup bittigini bilmedigimiz nedensiz yere coken isletim sitemlerinin (windows all) yaraticilari, olmasalarda hersey daha berrak olurdu.
15. penguenin fendi , bill gates i yendi.
16. kanımca yaptığı en iyi iş windows 2000 işletim sistemleridir.* lakin bundan bir önceki -win me- ve bir sonraki -win xp- adımları kanımca windows 2000in performansının yanına dahi yaklaşamazlar.
17. most intelligent customers realize our software only foolsteenagers
18. (bkz: tekel)
19. tarihin en çok satan hatalı ürünlerine sahip firma,yaptığın düzgün ürün olmasın ama her önüne gelen onu satın alsın, bu ne yaman bir çelişkidir kafam almıyor.
20. kendi sitesinden indirilen ytl para birimi simgesi dönüştürücüsü norton antivirus tarafından malicious code olarak tanınan; işletim sistemleri falan yapan şirket.
21. biraz komik sebeplerden de tekelcilikle suçlanan tekel firma. örneğin; işletim sistemlerinin internet explorer içermesi, avrupadaki tekelleşme yasasına toslamıştır. oysa -yine misal- avrupanın en gelişmiş sanayisi olan otomotiv sanayisi de bu mantıkla tekelcidir ama ceza alıp yasaklanmaz, aksine pek bi desteklenir avrupada. çünkü ürettiği arabayı satarken yanlarına -belki de başka firmaya ait*- lastikleri, içine -yine belki de başka firmaya ait- müzik setini* koymaktadır. ayrımcılık ve tekelcilik yapmakla suçlanan firma aslında bir nevi ayrımcılığa uğramıştır.
22. felsefesi sadece kar etmek olan bir şirket.windows fikri tamamen unix ten çalıntıdır.açık kaynak kod felsefesini kavrayamadıgından bilginin paylaşımına karşıdır.
23. kim ne derse desin bilgisayar endüstrini geliştiren amerikan şirketi
24. ctrl + alt + del kutsal kombinasyonunu bulan mübarek firma
25. google ile arama teknolojileri alanında amansız bir rekabete giren dünyanın en büyük yazılım şirketi, desktop search yazılımının beta aşamasındaki api lerini (application programming interface) yayınladı.
kaynak: http://www.cnet.com
»
Alakalı olabilir!
- micropsoft
- microsaft
- microsoft sam
- microsoft zune
- microsoft word

nedir.Net