mud
1. yazı üstüne kurulu, bildiğim kadarıyla c veya c++ ile programlanmış bir oyun sağlayıcısı program. bu programla, çeşitli serverlara bağlanıp, yazılar üstüne kurulu oyununuzu oynayabilirsiniz.
2. ing. çamur
3. mud: ünlü futbol oyunu sensible soccerda bir saha tipidir hatta muddy diye yazılmıştır. dün gibi aklımdadır benim ve sensiblecı cemaatinde kolayca hatırlayabilecegi gibi.
4. mud yazili role playing oyunu , cesitli serverlari mevcuttur ve insanlari ekran basina baglayan super bir oyundur.
5. açılımı: multi user dungeon. türkçe'deki karşılığı çok kullanıcılı zindandır. mud'lar ilk 1979 sonlarına doğru adventure tarzı tek kullanıcılı text tabanlı oyunlardan türemiştir. zamanla üniversitelerde yayılan oyun internetin halka açılımıyla kısa zamanda yayılarak 1990'larda hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. sanırım 2000 sonlarına doğru azalmasına rağmen hala hastalık yaratabilen bir oyun çeşididir. bu konudaki ilk türkçe mud tarafımdan yapılmıştır. * bu tip bir oyun oynayacaksınız öncelikle bu hastalığın çok kolay kapıldığını ve uzun süre başından ayrılamayacağınızı aklınızda bulundurun. İlk türkçe mud 2001'de kayıpefsaneler adıyla lord loth tarafından kurulmuştur. oyunun şimdiki adı sonsuztopraklar'dır.
6. ultima online, everquest gibi popüler mmorpg'lerin atası.
türkiyede ise eylül 2004 'den bu yana iki açık sunucu bulunmaktadır.
(bkz: drox'undus) (bkz: uzakdiyarlar)
bunlardan birincisi mud dilini* bozmazken, ikincisi komut satirini hem ingilizce hem türkçe yapmış, oyun dilini ise türkçeleştirmiştir.
7. web similasyonu: http://www.uzakdiyarlar.org/diyariala.php
Alakalı olabilir!
- mudo
- mudi
- mude
- muda
- mudur

nedir.Net