multipl skleroz
1. beynin emirlerini organlara iletmesini engelleyen hastalik. sebebi tam olarak bilinmiyor, tam tedavisi yok ve her bin kişiden birinde görülüyor. mr ile teshis konulabiliniyor.
2. kısaca ms diye anılan bir sehir hastalıgıdır.sehir hayatının yogun olan etkenlerinin zamanla sinirlerde harabiyet yaratması durumudur.cogunlukla kadınlarda rastlanır
3. beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığıdır. kılıfın hasar gördüğü yerlerde sertleşmiş dokular (skleroz) yer almaktadır. bu sertleşmiş alana da plak denir. bu plaklar, sinir sistemi içinde pek çok yerde oluşabilir ve sinirler boyunca mesajların iletilmesini engelleyebilir. belirtileri, şiddet ve seyir yönünden hastadan hastaya çok büyük değişiklikler gösterebilir. bazı hastalarda değişik hastalık tabloları arka arkaya ortaya çıkar, daha sonra tam ya da kısmi iyileşme görülür. belirtiler etkilenen sinir sistemi bölgesine göre farklıdır. bunlar arasında halsizlik, karıncalanma, uyuşma, duyu eksikliği, denge bozukluğu, çift görme görme azlığı, konuşma bozukluğu, titreme, kol ve bacaklarda sertlik, güçsüzlük, idrar kaçırma veya yapamama, erkeklerde cinsel güç azlığı ... sayılabilir. tanımlanan belirtilerin bir ya da birkaçına birlikte rastlanabilir. genç insanlarda trafik kazaları dışında nörolojik nedenli özürlülüklerde birinci sırayı almaktadır. hastalık genellikle gençlerde, kadınlarda, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek toplumlarda, kentlerde yaşayan eğitim düzeyi yüksek kişilerde görülen bir hastalıktır.

4. kısaca ms...
5. ilginç bir özellik olarak ekvatordan uzaklaşıldıkça görülme sıklığı artmaktadır.
ayrıca interferon beta atakları kontrol etmekte oldukça etkilidir...
6. benim hastalığım olur kendisi *
7. bir çeşit autoimmune * hastalığı. bağışık sisteminin abuk bir hareketle sinir iletim tabakası olan miyeline saldırmasıyla oluşur.
kişilerde hastalığın ilerleyen saflarında görme ve tat alma duyularında bozulmalar,hareket kısıtlılığı v.b. etkiler gözlenebilir.

multipl skleroz hastalığının ilginç bir yönü ise ekvatordan kutuplara gidildikçe hastalığın görülme sayısının hızla yükselmesidir.örneğin; kutuplarda ms * hastalığına en çok rastlanmasına karşın ekvatora inildikçe hızla azalır ve ekvator bölgesinde bu hastalık * yok denilecek kadar azdır.
buda bilim adamlarını belirli araştırmalara iteklemiş ve multipl skleroz hastalığının yeryüzünün manyetik alan gücünün düşey bileşeni ile direkt olarak ilgisi olduğu saptanmıştır.
bununla birlikte ilerleyen enerji tıbbı neticesinde perth yöntemiyle hastalığın tedavisinde %100 olmasa bile çok büyük oranda başarı sağlanabilmektedir.. *

(bkz: autoimmune disease)
(bkz: romatoid artirid)
8. şouradan alabelirsinez: http://www.ntvmsnbc.com/news/211358.asp
9. kabaca anlatılacak olursa; omuriliğin orada bir sıvı var bu sıvı beyinden gelen iletileri organlara gönderilmesine yardım ediyor ama sebebi bulunamayan bir nedenden ötürü bu sıvı eksilmeye başlıyor ve beyinle organlar arasındaki iletişim kopuyor.
Alakalı olabilir!
- multiplier
- multiple
- multiplayer
- multiple choice
- multifilter

nedir.Net