nick
1. 'rumuz' kelimesinin ingilizcesi
2. İngilizce bir ad, mesela bsb'den nick carter
3. takma isim
4. (bkz: nick nolte)
5. nik de demek caizdir buna..
6. entry değil anlam ya da giriş mi demeli tartışmalarına bir boyut daha katabilecek kelime.rumuz demek gerçekten daha iyi olmaz mı? kızılcıklar olur mu,selelere dolar mı? az sonra!..

anlamı lakap anlamında olan nickname'den gelen internet terimi.
7. backstreet boys'un elemanlarından nickolas gene carter'ın adının kısaltılmışı
8. (bkz: rumuz)
9. (bkz: maske)
10. (bkz: mahlas)
11. (bkz: nick cave)
12. suratları olmayan insanların kendilerine seçtikleri isimler diyebiliriz kısaca.

insan doğar, büyür, yaşar ve ölür.. ancak doğar doğmaz ona bir isim bulma telaşı kaplar çevresindekileri. bu telaş o kadar büyük olur ki bazen aile içersinde büyük işler başarmış kişiler aranır. o 'büyük' kişilerin isimleri yeni doğmuş insana verilir belki o da büyük işler yapar, isim babasına çeker diye yani. ya da sırf baba-anne'ye saygıdan, onların adını yaşatmak kaygısından tutar o isimleri verir.

ancak bu isim koyma muhabbetleri sırasında, hayata gelip gelmemek isteği sorulmayan insan, bir kez daha dışlanır. ona kimse başvurmaz. derdini, meramını anlatacak yaşa gelinceye kadar beklemez. belki sorulsa "gelmek istemiyorum uleeeynn" diyeceği bir hayatta yine istemeden, ona sorulmadan bir isim verilir sabiye. ve bütün gelceği bu isim üzerinde şekillenir. ilkokul ve öncesinde ana okulu döneminde ismine göre lakaplar bulunur, ismine yakın bir ünlü varsa -kendimden biliyorum ki bana yıllarca mustafa kemal dendi- o ünlü ile ilgili espriler yapılır, anektodlar anlatılır. birey işte bu anda ya isminden nefret etmeye ya da çok sevmeye başlar. ya da ismini aldığı kişiye karşı bir nefret besler ya da tam tersi ona karşı tarifi imkansız bir sevgi besler. tabii ki isim verme olayının hukuki yanları da yok değil. yok efendim doğan çocuğa bir nüfus cüzdanı lazım, bunun için de bir baba-anne ve bir isim lazım. bunlar nekadar gerekli, ne kadar gereksiz tartışılmaya açıktır.

anlatmak istediğim; "insanlar isimlerini kendileri seçebilsin!. istediği zaman istediği ismi alabilsin!. nasıl anılmak istiyorlarsa öyle anılsınlar!. her şey çok güzel olsun!." demek değil tabii ki.. eski türk toplumlarında olduğu gibi büyüyen bireyin kahramanlık sonucu isim almasını falan da önerecek değilim.

ancak 'nickname' işte burada çok önemli bir anlam içeriyor. birey, sadece kendi istediği bir 'nickname' seçiyor kendisine. onu en güzel şekilde ifade edebilecek harfleri yan yana koyuyor ve burada belki de kendi isteğiyle hayat boyunca sadece bir şey yapıyor; nickname seçiyor.

ek: nickname seçimi sırasında sadece ortada olan, yani başkalarının ürettiği kelimeleri bir araya getiren birey bir anlamda tam özgür sayılmaz. sadece ortada olanlar içinden kendine en uygun olanı seçer. ancak ona sorulmadan verilen isimlere nazaran nickname seçimi daha da özgürcedi
13. nick, yani nickname sanal ortamda insanın taktığı bir maskedir. gerçek hayatımızda taktıgımız yüzlerce maske yetmez iken bir de sanal alemlerde maske takmaktayız. aramızda sanıyorum ki en azından arasıra mırc ta chat yaparken yalan bir kişilik uydurmayan yoktur, nick kavramında özellikle sözlüklerde cok dikkatimi ceken bir sey var; gercek hayatta gorseler yalakası olacakları kişileri sözlükte yerden yere vuruyorlar, üstelik sebebi, söz gelimi son filminde kötü oynayan bir aktoru, bir anlamda kamusal alanda asagılamanın, küçük düşürmenin hafifliğidir. ve bir cok sozlukteki cinsel icerikli baslıkların da kirlilik olusturmasının yegane sebebi, gercek hayatlarında bastırdıkları mevzuları sözlükte rahat rahat insanlara haykırabilmeleridir.
14. kızılderirilerin ilk kez gördükleri beyaz adama verdikleri isim. çataldilli, kaypak, güvenilmez, tanrının yanlışlıkla yarattığı gibi anlamlarda kullanılmıştır.
15. (bkz: nick the chopper)
16. çocuk kanalı nickelodeon'ın kısaltması. nick at nite, nick jr gibi program kuşakları vardır nickelodeon'ın **
17. kolgibi_23m şeklinde olmaması gereken şey.
Alakalı olabilir!
- nicky
- nickel
- nickserv
- nickname
- nick hamm

nedir.Net