notre dame de sion »
1. notre damein kamburunun hademe olduğu okul *
2. eskilerin rahibe şimdilerin tikky yetirtirme merkezi...fransızce eğitim veren ender okullardan biri..
3. cumhuriyet caddesi harbiye istanbul adresinde bulunan taş bina.
eskiden gri rengiyle dikkat çekmezdi, ancak trtnin karşısı şeklinde tarif ederdik,
şimdilerde beyaza boyamışlar çok acayip olmuş.
özenle seçilmiş bir müdür, onun yardımcısı ve yalaka hocalarından oluşan okul.
(bkz: ne yazsam hırsımı alamam)
(bkz: orda bize terbiye de öğretmişlerdi)
4. şu an içinde okuduğum, biran önce mezun olup kurtulmak istediğim okul. ayrıca bissürü salak kızın bulunduğu bir tiki okulu. bu okulda okuyan insanların yüzde 90 ı tiki.
5. herkesin kurtulmaya calistigi fransiz koleji.
6. (bkz: sion)
7. tikilerin seçkin okulu
artık dayanamıyorum bu salak yaratıklara
8. bi türlü ölmek bilmeyen antik müdürü* ve yardımcısı soeur monique le bi marka(!) haline geldiğini zanneden galatasaray özentisi okul. (bkz: özenti gençlik) (bkz: azgın kızlar)
9. kaliteli egitim verdigine inandıgım ama disipliniyle ogrencilerini canından bezdiren fransız lisesi. bu sene gelen yeni mudur sayesinde biraz da olsa rahat nefes alan okul basındaki turk muduruyle katı kurallarından vazgecemeyecege benziyor.
10. manyak bir kantinciye sahip olduğunu gördüğüm okul* ayrıca bu okulda okuyan hiç bir kimseden okulundan memnun olduğuna dair bir söz duymadım. giren kurtulmaya çalışıyor. 5 senelik işkence diye tanımlayan oldukça fazla. ayrıca okul öğrencilerini fransız üniversitelerine göndermekten yana öss konusunda hiç yardımcı olmuyorlarmış.
11. (bkz: notre dame de paris)
12. daha 3 sene katlanmaya mecbur oldugum,dısarıdan okul oldugunu ancak cıkısına rastgelirseniz anlayabileceğiniz,beyaz yapısıyla bi dewlet hastanesini andıran,öğrencilerini ruh hastasına ceviren,mezun olanların (bazı kleptomanik eğilimler sezdiklerim dısında) hepsinin buyuk bi nefretle bahsettikleri,her 'sion' lafı geçtiğindeana awrat kufur ettikleri, okulu gezmeye gelenleri ana kapıdan alarak buyuk bi ihtimalle okulun tek guzel yanı olan avluyu gormelerini sağlayıp onlarda bi çeşit okuma isteği uyandıran fakat okulda okumaya basladıktan sonra o avluyu bida nah gorduğun(ah bide bu tuzaga dusen kurbanlarını(bende dahil!) arka kapıdan alsalar....nası kacıyolar bak..o biçim..),kızların tenefuslerde bile acık sacla gezmesine katiyen izin vermeyen, spor ayakkabı giymeye hiçbirzaman izin olmayacağı,tenefuste kantine inmeye zorunlu oldugun,bahcesi got kadar,diğer okullarla kıyaslanamayacak(okul yerine toplama kampı desek?)yaşamadan hiçbirzaman içindeki öğrencilerin psikolojisini anlayamayacağınız,seneye türk müdür gönül orhunlunun nihayet 92 yasında emekli olacağı insanın aklına 'dame de sion tarihinde yeni bi çağ mı açılıyor' sorusunu getiresede dame de sionu gercekten canlı canlı gorerek,acısını tadarak yasayanların bunun yalnızca 'hiçbirzaman hiçbirkişinin cevabını bilemeyeceği, akıllara takılan bi soru' olarak kalacağının farkında oldugu, abartılı disiplin imajından hiç taviz vermeyen,verince çaktırmayan,her sene kendisinden beklenmiyecek bi şekilde yaptığı partilerde bile aralarda öğretmenlerinin volta attığı, bu yıl garip bi şekilde teknolojiye merak sararak her kata bi multimedya yapmak amacıyla sınıfımızın yarısına bi duvar örüp kişi başına 5cm düşen bi sınıfta ders yapmamıza göz yuman,içerisinde ciddi bi biçimde 1-d tarafından özenle hayattan bezdirilmiş roberta adında çılgın bi matematik hocasının bulunduğu,öğrencilerinin 1 nisanda hala sıranın altına saklanmak,sınıfları değiştirmek,plastik yılan,osuruk bombası,tahtayı sabunlamak gibi şakalar yaptığı,bütün sosyal aktivitelerden kaçınarak öğrencilerinin asosyal yetişmeleri içn elinden geleni yapan ve bu yuzden okuldan cıkınca farklı bi dunyayla karsılasan öğrencilerden,nerdeyim ben burası neresi hatta 'ben kimim' bu dunyaya ,ben niye geldim işim ne amacım ne napmaya calısıyorum sorularını bile ciddi derecede duyabileceğiniz,koridorları yanyana yürüyen,koşan,zıplayan max. 2 insanın gecebileceği genişliğinde olan,kaloriferlerini kışın yakmayan,yazın yakan,din dersinden virgülüne kadar yazsanda 100 almanın imkansız olduğu(bizzat benim kendimin basına gelmiştir),yalan dolan arkadaslıklarla dolu, henüz benimsiyememiş olsamda 'okulum' diyebildiğim,hayatımın en büyük hatası, lanet olasi ''okulum''..
13. aslinda icinde okumanin cok zevkli oldugu bir okuldur. sinifi gecmek ise ayri bir yetenek gerektirir. hocalar okul kadar eskidir, ve okulu sirk veya hayvanat bahcesi olarak adlandirirlar. ama olsun biz okulumuzu severiz.
(bkz: jurassic park)
14. okuyanlara sabır gerektiren, dışardan bakıldığında merak uyandıran fakat gerceklerin gorundugu gibi olmadıgını kanıtlayan en somut kanıt. okul kimilerine göre f tipi hapisane,kimilerine göre akıl hastanesi. fakat asla ve asla kimilerine göre okul denemeyecek kadar da garip bir yer. hocalar fi tarihinden kalmadır.hersene rönesans misali yenilikler yapılsa da durum vahimdir.neyseki bu sene günay Çoban okula renk katmıştır.İlginç kravatları ile ahmet hoca, ve sıkı espirileriyle mutlu hoca okulumuzun favorileridir.fransızca hocaları ve gönül hoca ise ögrencilerin kabusudur.
15. ' son safkanlardan' biri olarak * okulun aslında o kadar da kötü olmadığını savunurum. hatta ne yalan soyleyeyim hic de kotu degildir, taparım okuluma.. son sınıflar arası "universiteyi buraya taşısalar da ayrılmasak burdan" geyiği yeteri kadar anlatır içinde bulunduğumuz ruh halini. biz eskiden hapishane derdik, beyaza boyandıktan sonra akıl hastanesi demeye başladık ama yine de severdik okulumuzu. ne de olsa 8 sene ! orda büyüdük.olağan üstü fransızca eğitimi verir *, öyle ki fransa'ya gittiğinizde fransızlar bile şaşar, sizi fransız zanneder, türk olduğunuza inanamazlar... siz de gurur duyarsınız okulunuz ve kendinizle...
yeni gelenlerin okula alışamayıp sion ruhunu hissedememeleri normal sanırım. ama mutlu öztürk , hayrettin kaya, ve ahmet enver çetinçelik gibi hocalar sayesinde okul onlara katlanılabilir gelecektir eminim. özellikle gönül hanımın gitmesi üzerine bir rahatlama yaşayacaklar, kimse korkmasın... ve eger gerçekten şanslılarsa, lise sona gelip de ayrılma vakti geldiklerinde bu okulun onlara aslında ne kadar çok şey öğrettiğini hatırlayıp, sion akıllarına geldiğinde içlerinde özlem ve yüzlerinde hafif bir gülümseme ile karşılaşacaklardır. ne de olsa 'notre dame de sion mon cher prison' ...*
16. genelde ogrencilerini "ruh hastasi" edip mezun eden lisedir.mezunlarinin cogu adam olur,ama adam olmaz
17. artık gönül orhonlu devrinin kapandığı, suzan sevgi döneminin başladıgı okul.
18. suzan sevgi kesinlikle bu okulun basina gelmis olan en iyi seylerden biri olacak !
19. her ne kadar öğrenciyken bir daha bu kapının önünden geçmem dedirtse de , mezun olunduktan sonra kıymeti anlaşılan ve özlenen köklü bir okul.
20. niyazi öktem * hocamızın anlattığı üzere cizvit/fransiskan tarikatı tarafından kurulmuş okuldur.
21. bu sene 150. yılını binbir coşkuyla kutlayan ve etkinlerinden gına gelen okuldur.
22. kapatılamayan birçok misyoner okulundan biri.
23. bu sene 150. yılını kutlayan ve bünyesinde birçok başarılı öğretmen ve öğrenci bulunduran harbiye'deki köklü eğitim kurumu..
24. 18-19-20 mayıs tarihlerinde 9. İstanbul ortaöğretim fransızca tiyatro festivali bu okulda gerçekleşmiştir. okul yöneticisinin çocuklarıyla katıldığı organizasyonda saint benoit lisesi orkestrasıda şarkılarıyla katılmışlardır. festival dahilinde okul istanbul, ankara ve izmir'den 11 okulu ağırlamıştır.
25. okula ilk girdiğinizde bu çile çekilmez dedirten, ancak lise 3 ten itibaren bitiyor diye içinize hüzün kaplatan okul.. eğitimi oldukça sıkıdır, sınıf geçmek bir kabusa dönüşür... ancak herşeye rağmen ordan mezun olan öğrenciler her zaman ayrıcalıklıdır .. ayrıca gönül hoca kız öğrencilerin takılarına, tokalarına ve kıyafetlerine taktığından dolayı öğrencileri " gönül bu engel dinlemez ki eğer görürse gelir alır" şeklinde şarkılar yorumlanmıştır ..
kısaltılmış ismi nds olan okulun açılımıda gene öğrencileri tarafından"ne desen suçlusun" ve "nedensiz de *ikeriz" şeklinde açılımlara maruz kalmıştır...
»
Alakalı olabilir!
- notre dame de paris
- notre dame
- notre dame de lorette
- notre dame katedrali
- notre dame in tamburu

nedir.Net