ofsayt
1. futbolda bir oyuncuyla karşı kale arasında ''top kendi takımındayken'' en az iki oyuncunun bulunmaması durumu.
2. futbolu güzellestiren kural. pas atildigi zaman son adamin önünde olma durumu.
3. olmasaydı maçların halı sahadaki gibim bol gollü geçecek oldugu, belki de bu yüzden futbolu izlenebilir kılan en önemli kural..
4. bir kadına asla anlatamayacağınız olay, 10 bin yıl gecsede neden ofsayt verdi diye gene sorar.
5. kalecilerin ve defans oyuncularının el kaldırdığı olay.**
6. yan hakemlerin varliginin nedeni.....
7. ing. off side
8. insanlar için de yapılan değerlendirme*
9. insanların tipi veya hareketleri için de söylenen bir sözdür..
örneğin : 'şu adam çok ofsayt giyiniyor' ;
-'tipe bak amma ofsayt'... gibi.
10. liberal demokrat parti baskani besim tibuk ' un kaldirilmasi icin fifa ya mektup yazdigi futbol kurali.
11. (bkz: ofsayttan doğan endirekt serbest vuruş)
12. topa sahip olan takımın rakip kaleye en yakın oyuncusunun, pas anında rakip kaleye rakibin savunma oyuncusundan daha yakın olma durumu.
bu durumda top rakibe geçer.
13. büyük kadın sorunu. ve bugün 8 mart... erman toroğlunu, ahmet çakarı ve tabii ki hıncal uluçu göreve çağrıyoruz. biri bunlara ofsaytı öğretsin!
14. fifa tarafından "rakibinin kale çizgisine yakın, kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve ikinci son rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir. kollar bu tanıma katılmamıştır. futbol baş, vücut ve ayaklarla oynanır. eğer bunlar rakibin kale çizgisine yakınsa orda potansiyel bir avantaj vardır. yalnızca kollar rakibin ilerisindeyse, kazanılacak bir avantaj yoktur'" diye yeniden tanımlanan kural.

artık kollar ofsayta kalamayacak.
15. kadınların ofsaytı tam olarak öğrendiği takdirde erkek eğemenliğine son vereceğine dair bir rivayet dolanır geçmiş zamanlardan beri.. ben rivayetlerin yalancısıyım..
16. stuka adlı grubun eski adı.
17. (bkz: taaruzu beleş)
18. bilmeyene anlatılması zor olan durum * * * *
19. hücum eden takım rakip yarı sahasındayken, hücum eden bir oyuncu takım arkadaşına doğru pas attığında, pası alacak olan kişi ile rakip kale çizgisi arasında en az iki rakip oyuncu olması kuralıdır.

"en az iki" dedim. ama genelde "son defans oyuncusu"na, yani bir kişiye bakarız bu kuralda. çünkü genelde kaleci bütün oyunculardan daha yakındır kaleye. yani iki rakip oyuncudan birisi kalecidir, diğeri de en gerideki defans oyuncusudur. hücum eden takımda pas alacak olan oyuncu bu iki kişiye göre kaleye göre daha uzakta veya aynı hizada olmalıdır.

bu kuralın bir özelliği daha vardır: diyelim ki bir oyuncu rakip defansı çalımlayarak geçti ve artık kale ile arasında ikiden az rakip var (mesela bir kaleci veya bir defans oyuncusu veya hiçbirisi). bu durumda eğer hücum eden takımın oyuncusu pas verecekse, pası alacak olan takım arkadaşı illa ki topun gerisinde olmak zorundadır. eğer topun ilerisindeki bir arkadaşına pas atılırsa yine ofsayt olur.

ofsayt kararında yan hakemler orta hakeme bayağı yardımcı olurlar, bunu da bayraklarını havaya kaldırarak veya gaza gelmişlerse bayraklarını sallayarak yaparlar. orta hakem bu bayrağı görüp ofsaytı çalarsa da bu sefer bayraklarını yere paralel şekilde tutarlar bir süre karizmatik bir şekilde. "bakın nasıl tespit ettim ofsaytı... heyt be ben olmasam bu maç yürümez vallahi billahi..." havası vardır bu karizmatik yan hakem arkadaşlarımızın suratlarında tam da bu anda.

ofsayttan sonra "endirekt serbest vuruş" (bkz: çift vuruş) kullanılır (bkz: ofsayttan doğan endirekt serbest vuruş).
20. ofsayt sayesinde maçlar izlenebilir olmuştur. şöyle biraz mantık yürütelim: eğer ofsayt olmasaydı bütün hücum oyuncuları rakip kaleye yakın bir yerde konuşlanıp orada top bekleyeceklerdi, savunma oyuncuları ise kendi kalelerinin önünde beklemek zorunda kalacaklardı. böylece futbol kaleden kaleye uzun pasların atıldığı, ikili mücadelenin pek olmadığı sıkıcı bir spor haline gelecekti.
21. eğer bir oyuncu rakip kaleye toptan ve sondan ikinci adamın hizasından daha yakınsa;
o oyuncu ofsaytla cezalandırılır.
top
taç atışı,
kale vuruşu veya,
köşe vuruşundan geldiği takdirde ofsaytla cezalandırılmaz.

sadece ofsayt pozisyonunda olmak ofsayt ihlali değildir.
oyuncu aktif alandaysa,
oyuna müdahalesi varsa,
bulunduğu yerden avantaj elde edecek konumdaysa ofsaytla cezalandırılır.
ofsayt ihlali sonrası, defans oyuncusunun bulunduğu yerden endirekt serbest vuruşla oyun başlatılır.
22. bayanlar için açıklama:
*

ucuzluktaki süper çantayı almak için mango'ya girdiniz. sadece bir tane kalmış, o da kasanın (kale) hemen yanında. ama bu çantanın tek taliplisi siz değilsiniz. Çantayı gözüne kestiren diğer bir müşteri (rakip oyuncu) de sizin hemen yanınızda bitiveriyor. ikiniz de durumun farkındasınız ve hızla kasaya (kaleye) yöneliyorsunuz. tam o esnada; biraz önce bluz aldığınız zara'da ödemeyi yaptıktan hemen sonra çalan cebinizi cevaplamak için cüzdanınızı çantanıza koymadan arkadaşınıza verdiğinizi ve onda unuttuğunuzu fark ediyorsunuz. bir yandan kasaya doğru koşarken diğer yandan da elinizi havaya kaldırarak arkanızda kalan arkadaşınızdan cüzdanı (topu) istiyorsunuz. Öyle bir durumdasınız ki, rakibinizin gerisinde kalırsanız kasaya daha uzak kalacağınız için avantajınızı kaybedeceksiniz ama eğer arkaya geçmezseniz arkadaşınızdan uzak kalıyorsunuz ve arkadaşınız da o kalabalıkta size cüzdanınızı fırlatamıyor, her şey bir an meselesi.
bu durumda yapmanız gereken rakibinizin arkasına geçip cüzdanı (topu) almanız ve cüzdanı ele geçirdikten sonra rakibinizi geçmeye çalışmanız.
işte ofsayt bu!
23. (bkz: pasif ofsayt)
24. tam karşılığı kullanılmayan alan olan futbol terimi..
(bkz: offside)
25. http://www.youtube.com/watch?v=oj82VJcpfl0
Alakalı olabilir!
- ofsaydo
- ofsayt osman
- ofsayt taktigi
- ofsayti bilen kadin
- ofsayttan dogan endirekt serbest vurus

nedir.Net