ogretmen evi
1. merkezi yerleşim birimlerinde öğretmen ve yakınlarının konaklaması, sosyalleşmesi veya çeşitli törenlere hizmet için kurulmuş sosyal yapılardır. taşradaki kimisinin bahçesinin de vatandaşlarca kestirme yol olarak kullanılması da yakınlarda dağarcığımıza düşen bir bilgidir.
2. bu sosyal merkezlerden ogretmen disinda kim varsa faydalanir. ankara'daki her devlet konuk evinin basina geldigi gibi milletvekillerinin tasradan gelen es dostunun ucretsiz oteli gibi calisir. anadoluda bulunan ogretmenevlerinin yuzde doksani kahvehane olarak kullanilir.
3. ogretmenlerin ve onlarin birincil derecedeki akrabalarinin girmeye hak kazanmis olmasina ragmen, her turlu insanin giris cikis yaptigi, hizmetin en alt duzeyde oldugu yer.
4. orduevlerinin yanında çok zayıf kalan kurumlardır.
(bkz: ordu evi)
5. ögretmenler ve yakınları haric her türlü insanın kaldıgı;yerleri güzel ancak iyi degerlendirilememiş,işletmeleri berbat mekanlar
6. öğretmenlere uyuz olmak için gösterilebilecek en güçlü nedenler arasındadır. akşam beşte evde oldukları, okulda herkes kendilerini ders anlatıyor sanırken "bugün çok başım ağrıyor çocuklar" diyerek gazete okudukları veya "yazılınız mı var, çalışın o zaman" diyerek 45 dakika boyunca boş boş otururdukları, devletin kendilerine "ne güzel oturuyorsunuz" diye para ödediği, üç ay boyunca dertsiz tasasız tatil yaptıkları ve ısrarla şikayet ettikleri yetmiyormuş gibi*, devlet tarafından kendilerine tahsis edilen ucuz tatil imkanıdır öğretmen evleri.

(bkz: pis butonu sag alt kosededir)
(bkz: ayni fikirde olmadigi entrye pis basmak)
Alakalı olabilir!
- ogretmenevi
- ogretmenevleri
- ogretmen evleri
- ogretmenim
- ogretmen

nedir.Net