osmanlida idam
1. şanlı ecdad osmanlının akıl sır ermez yanlışlıklarından bir başkası. savaş kaybeden komutanın kellesi uçurulur, yeniçeriyi huzursuz edenin kellesi uçurulur, adı çıkanın kellesi uçurulur, gün gelir şehzadeler boğdurulur, çünkü fatih sultan mehmet hristiyanlara gösterdiği merhameti kardeşlerden esirgemiştir. piri reis gibi, merzifonlu kara mustafa paşa gibi değerli insanlar işte böyle fani dünyaya veda etmişlerdir ve osmanlı bunlardan zararlı çıkmıştır.
2. 'sorunsal' olarak adlandırılamayacak kadar derin bir konudur. fatih'in kardeş katli olayı, savaş kaybeden komutanların öldürülmesi, askeri ayaklandıranın kellesinin uçurulması vb.. basit olaylar olamsagerek ki tezlere konu olmuş olaylardır. her hareket devleti geri götürüp, zararlı çıkmasına neden olabileceği gibi uzun vadede kârlı çıkmasına da neden olabilir. yani derim ki; sorunsal değildir bu.. 'politika' denmesi daha doğrudur sorunsala nazaran..
3. "iki kuşu birbirine bağlayıp havaya salarsanız uçamazlar. çünkü ikilik vardır.
ancak birisini öldürürseniz, artık uçabilirler. çünkü ikilik bitmiştir."
mevlana.
aslında gerçekten de idam sadece osmanlıda değil o dönemlerde her toplumda çok yaygın bir ceza türüydü.

osmanlıda özellikle üst düzey devlet görevlilerinin idam edilmesi ise, aslında zaten hayatlarını devletlerine çoktan bağışlamış ve padişahın kapısında sadık bir hizmetçi olmayı kabul etmiş bu kişilerin kendileri için de her an beklenen sıradan bir şeydi. osmanlı devleti gibi bir büyük gücün idaresine çok az da olsa ortak olma şerefine erişmiş bir kişinin hata yapması kabul edilemezdi. ayrıca herhangi bir hatası nedeni ile idam edilen devlet görevlisi allah katında da şehit sayılır ve cenazesine büyük saygı ile bir şehit cenazesi muamelesi yapılırdı.
diğer yandan iletişim için sadece atların kullanıldığı o dönemde bugün dünyada hiçbir ülkenin yayılamamış olduğu büyük bir coğrafyaya (üç kıtaya) fiilen hükmeden bir devlette, devlet idaresinde istenecek en son şey ikilikti. reayanın veya sarayın kafasını bulandıracak, saltanat veya ülkenin yegane hakimi sultan hakkında en ufak şüpheye düşürecek her şey anında ortadan kaldırılmalı ve mümkün olan her fırsatta bazı kişilere gözdağı verilmeliydi.
4. tarih biliminin/iliminin en önemli kuralarından birisi de herkes tarafından bilinir ki; zamanın şartlarının gözönünde bulundurulmasıdır. bu açıdan düşünüldüğü zaman da pek bir mantıklı gelir idam.
Alakalı olabilir!
- osmanli film
- osmanlica
- osmanli agaci
- osmanli
- osmanlilar

nedir.Net