pasta
1. yenilesi yiyecek
2. italyanca makarna
3. pastavilla
4. marie antoinette'ye göre ekmeğin bulunamaması taktirinde yenilecek yiyecek...
5. doğumgünü kutlamalarının başrol kahramanı
(bkz: dogumgunu pastasi)
6. fr. kek
7. (bkz: ekmek yoksa pasta yemek)
8. sütlü kahve renginde, tenekede satılan pas çözücü ve metal temizleyicinin adı... vazgeçilmez ikilisini oluşturan partneri için;
(bkz: üstüpü)
9. kek ve kremanın birleşmesinden oluşan yenilesi lezzet tekerleği
10. çikolata ve şam fıstığı karışımından olanı özellikle içinde çikolata parçacıkları bulunanı afiyetle yenesi tatlı yiyecek.
11. ortaköy'de ve üsküdar'da kilosu 14 ytl, beşiktaş'ta 8 ytl olan yiyecek maddesi.
12. plazalarda personelin canı sıkıldığı zaman ısmarladığı, kan şekerini ve moralleri yükselten yiyecek türü. bir nevi hayattaki boşluğu şeker, vanilya, ve krema ile doldurmaya yarayan madde.
13. ekmek alıcak paranız kalmamıştır. açlıktan nefesiniz koksa da bi kenarda pasta alabilmek için ayrıdığınız birkaç yüz dolarınız vardır. işte pasta böyle bişey...
14. baudelaire 'in (bkz: spleen de paris) kitabindan bir bölümün adi

altini cizdiklerim;


"eksiksiz mutluluğumun içinde, her türlü yersel kötülüğü tümden unutmuş durumdaydım, insanın doğuştan iyi olduğunu ileri süren gazeteleri pek de gülünç bulmaya başlamıştım; bu sırada iyileşmez bedenim isteklerini bir kez daha yineledi; böylesine uzun bir yokuş çıkmanın doğurduğu iştahımı dindirmeyi düşündüm. büyük bir ekmek parçası, bir meşin kap, bir de o zamanlar turistler için eczanelerde satılan, gerekince karla karistirilan iksirin sisesini çikardim cebimden.

sakin sakin ekemegimi keserken, çok hafif bir gürültü üzerine basimi kaldirdim. önümde üstü basi darmadagin, kara, ufak bir yaratik durmaktaydi, çökük, ürkek, yalvarmakl1 gözleriyle ekmeimi yiyordu.

....

ekmegin pasta diye adlandirildigi, tam bir kardes kavgasi doguracak kadar ender bir katik oldugu görkemli bir ülke * varmis demek!"


Alakalı olabilir!
- pastra
- pastav
- pastal
- past
- pastane

nedir.Net