post it
1. super kullanisli bir ofis malzemesi. uzerine notlar yazip arkasindaki yapiskan kisimdan herhangi bir sert zemine yapistirabileceginiz ufak kagit parcasi. genelde sari renkte olur.
2. (bkz: post it e yazıp unutmak)

özenle not alıp sonra yapacağı şeyi gene unutmaya yol açan şey.
3. yapacağınız işleri önceden kaydedip zamanı gelince sizi uyaran bir bilgisayar programi
4. 3m firmasinin bir bulusu.
5. aynı zamanda çalışan insanın monitor süsüdür.
(bkz: 3m)
6. yapıştırldığı yerde uzun süre kaldığı zaman orayla bütünleşen, göz alışması sebebiyle farkedilmeyen şey*
7. artık kalp, çiçek, hatta konuşma balonu* şeklinde olan modelleri de üretilmektedir.
8. güçlü bir yapıştırıcı elde etmeye çalışırken yanlışlık yapan kimyagerlerin 3m firmasına armağanı olan mucize
9. küçük küçük notları yazıp bir yerlere yapıştırabileceğiniz faideli bir kırtasiye malzemesi.

ilk defa amerika'da* kilise korolarında şarkı sözlerinin yazılı olduğu kitaçıklardaki notların sürekli düşüp dikkat dağıtması ve sinir bozması üzerine bir sivrizekalının "neden bunları yapışkanlı yapmıyoruz kiii" şeklindeki nidasıyla ortaya çıkmış.
10. "postala onu" anlamına gelen ingilizce cümle*.
11. son zamanlar da türemiş küçük * olan modelleri kitapların önemli sayfalarına koyarak kullanım kolaylığı sağlayan pek bir sevilen yapışkanlı kağıt
12. kocaman, kalın, kırmızı-pembe dudak şeklinde olanlarının amaç dışı kullanıldığına bizzat şahit olduğum**, bunun dışında amacına uygun kullanıldığında hayat kurtarabilen, ancak çok ortalığa yapıştırıldığında elinizin veya rüzgarın bir hareketiyle yerinden çıkıp bir şeylerin arasında yokolabilen yapışkanlı minik kağıt parçası.
13. zamaninda gani mujdenin milliyetteki kosesinde vardi, trajikomik konulari isliyordu
14. minnacık olanları ile sınavda bir çok kombinasyon deneyerek kopya çekilebilen bir ofis aracı.. ama tabikide bir kopya aracı. *
15. (bkz: markaların urunle ozdeslesmesi)
16. 1980 yılında resmi olarak piyasaya sürülmüştür. bu sene 25. yılı nedeniyle 100ü aşkın ülkede kutlama bile yapılmakta.**
detaylı hikayesiyse şöyle;
her şey 1968 yılında, dr. spencer silver'ın, yüzeylere hafifçe yapışan, ancak kolaylıkla çıkarılıp yeniden farklı yerlere yapıştırılabilen eşsiz bir yapışkan bulması ile başladı. bu yeni yapışkan silver'ın meslektaşı art fry'ın post-it® not fikrini bulmasıyla tüketiciler için pratik bir uygulamaya dönüştü. Çıkarılıp, yeniden yapışabilen bir not kâğıdı fikri ise fry'ın aklına kilise korosunda ilahi söylerken geldi. fry'ın ilahi kitabının sayfalarını işaretlemek için kullandığı kağıt parçaları kitabının arasından düşüyor ve işaretlediği sayfayı kaybetmesine neden oluyordu. fry, meslektaşı silver'ın bulduğu yapışkanı bir kağıt parçasına sürerek kitapta istediği sayfaları işaretlemede kullandı. art fry daha sonra hazırladığı yapışkanlı sayfa işaretlerinden birinin üzerine bir not yazdı ve patronu bob molenda'ya sunacağı rapora yapıştırdı. patronu sorusunu aynı sayfa üzerinde yanıtladı ve başka belgelerin üzerine yapıştırarak, ona geri gönderdi. beraberce kahve içtikleri bir sırada, art fry'ın iletişimde yeni bir yol keşfetmiş olduğunun ayrımına vardılar.

70' li yıllarda ofisler iğneler, ataçlar, raptiyeler ve bantlarla doluydu. 1980' de üç ürün ile ticari olarak piyasaya sürülen post-it® notlar ile 3m, insanların hatırlama, hatırlatma, komünikasyon ve organizasyon şeklini değiştirdi ve post-it® notlar vazgeçilmez bir organizasyon gereci haline geldi.

günümüzde avrupa ve amerika' da hemen hemen tüm ofislerde kullanılan, en popüler ve en çok satan ofis ürünü haline gelmiş durumda olan post-it® not, milyonlarca kullanıcı ile 100' den fazla ürüne sahip ve her kullanıcının ihtiyacı olan ölçü, boyut ve renkte üretilmekte.

kaynak: http://cms.3m.com/cms/TR/tr/1-18/FFrzcFY/view.jhtml
17. icat eden amca voliyi vurmuştur.
(bkz: voliyi vurmak)
Alakalı olabilir!
- postis
- posterity
- posteriti
- poster iti
- post

nedir.Net