sari
1. bir renk .
2. en dikkat çekici renk

(bkz: taksi)
(bkz: ana renkler)
3. rüyada görüldüğünde hastalık ya da ayrılığa yorulan renk.
4. hindistanda kadınların giydiği geleneksel giysi
5. bu rengin hastası olan ilkokul öğretmenimin anlattığına göre bir terazinin bir kefesine sarıyı koymuşlar, öbürüne diğer bütün renkleri, sarı yine ağır çekmiş*. böyle bir de efsane varmış bu renk üzerine.
6. yapılan bir araştırmada kadınların en sevmediği renk secilmiş..
7. ana renklerden biri. diğerleri için (bkz: mavi) ve (bkz: kırmızı)
8. (bkz: güzeller güzeli)
9. galatasarayımızın sembolü iki renkten biri.
10. -sarı
+patlatayım o zarı
-ya öyle demeyin ya
11. lacivert'in yanına en güzel giden renk... (bkz: fenerbahçe)
12. (bkz: yellow)
13. geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. o yüzden dünyada taksiler sarıdır, geçici olduğu bilinsin ve dikkat çeksin diye. araba kiralama şirketleri de sarıyı kullanır, çünkü müşterilerine aldığınız şey geçicidir, lütfen geri getirin demek isterler. sarı rengi bu özelliğinden dolayı bankalar kullanmak istemez, çünkü paranın ve verdikleri güven imajının geçici değil kalıcı olmasını isterler. post-itlerin de sarı oluşu dikkat çekicidir...
(bkz: incity)
14. hem sıcak, hem ışıklı bir renk olduğu için neşe ve hareket veren, uyarıcı bir renktir. kan dolaşımını ve sinir sistemini rahatlatır. dikkat çekici, ikaz edici bir özelliği vardır. bereketi ifade eder. altın sarısı güç, soluk sarı ise ihanet ve kıskançlık anlatır.

örnek: sarı sendika, toplumsal ihaneti ifade eder.

sarıyı öncelikle tercih etmek bağımsızlığı ön palana çıkarma anlamı taşır. başkalarına danışmadan bir şeyler yapma karakterini sembolize eder. etki altında kalmaktan hoşlanmazlar. savurgalık gibi noktalara kayabilirler.

(bkz: renklerin anlamı)
15. renklerin en ışıklısı, en gürültücüsü ve en göze çarpanıdır. bu renkte genç, tedirgin edici dozda yaşam dolu, dışa vurulmuş bir coşku seli hakimdir. bu anlamda en çok maviyle zıtlık oluşturur. yeşile yaklaştığında hastalıklı bir hal alır. kırmızı eklendiğinde göze hoş gelir, gönülleri ısıtır. altın rengi hasatın bereketini çağrıştırır, memnuniyetini verir. ışığı arttıkça beyaz gibi özellik gösterir, biçimleri büyük gösterir. dikkat çekiciliği yanında geçiciliğin rengidir de. o yüzden dünyadaki pek çok ülkede taksiler sarıdır. oto kiralama şirketlerinin çoğunda kullanılan renk sarıdır. dikkati çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye bu renk kullanılır. bu nedenle banka logolarında sarıyı pek kullanmazlar. (vakıfbank hariç!) paranın geçici değil, kalıcı olması istenir. sarı, bebek gözünün gördüğü ilk renk olması nedeniyle en dikkat çeken renktir. karayolları çizgileri, tabelaları ve birçok alanda kullanılan uyarı işaretlerinin rengi sarıdır.

kaynaklar :
color and communication - jean-paul favre, andré november
type & color - alton cook, robert fluery
16. sıcak bir renk olmasından dolayı olsa gerek, sarı renklerle kuşanmış bir ortamda muhabbetin daha kolay koyulaştığı söylenir.
17. guaj boyaların arasında pigmenti fazla olduğu için tadi en acı olan renk.
ayrıca kontrastı mor olan renk...
18. guaj boyalarda içine kıvam versin diye hayvan ödü katılan renktir. bunu bilmeden tadına bakan *insanlar mevcuttur *
19. +abi şu direği görüyor musun
-evet görüyorum
+abi işte o direğin rengi
Alakalı olabilir!
- sarin
- sarik
- sarih
- sariyer
- sarissa

nedir.Net