selvi boylum al yazmalim »
1. filmdeki erkek cocuk rolunu bir kiz cocugu oynamaktadir.
2. filmde ahmet mekin de oynamaktadır.
3. muzigi cahit berkay tarafindan yapilmistir, dinlenilmesi siddetle tavsiye olunur
4. her seyrettiğimde beni ağlatan ilk ve son türk filmi
5. sonunda asya'nın da(türkan şoray) ilyas'ın da(kadir inanır) mutsuz olduğunu görünce mantık ve aşk ikilisinin asla bir araya gelemeyeceğini çok iyi anladığım film. evet, "sevgi emek ister" ama, bak mutsuzsun? bak sevmiyorsun kocanı?
kafa karıştırıcı film...
6. türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden birisi olarak gösterilir. *
star da sık sık yayınlanır
7. cengiz aytmatov'un bir kitabından ali özgentürk tarafından senaryolaştırılmıştır.
8. sonunda, turkan soray'in basroldeki kadir inaniri degil de yardimci erkek oyuncuyu tercih etmesi, ask filmleri kapsaminda bir donum noktasi olarak gosterilebilecek turden.
9. sanırım filmin en önemli sahnesi üç başrol oyuncusunun bir araya geldiği son sahnesidir. asya kız "emek" ve "aşk" arasında kalır. ağlaya ağlaya emeğe doğru giderken içinden "şimdi kolumdan çekip götürse giderim" derken, kadir abimiz de* "çekip götürmek istesem benimle gelir mi?" diye düşünür. sonuçta bir dönüm noktasında herkesin düşündüğü kendine kalır ve film biter.
10. tüm zamanların en iyi türk filmleri arasında gösterilen film.
11. son anına kadar çok fazla etkilemeyen, son darbesi fena olan film. * başrollerde dünyalar güzeli türkan şoray ve kadir inanır oynamaktadır. çok da iyi oynamaktadırlar. *
12. basyapıt
13. kadir inanır denilen kazmanın tek kayda değer filmi.
14. bir dönem türkiye'deki binlerce çocuğun adının samet olmasından sorumlu olan filmdir. türk insanının iliklerine o kadar işlemiştir ki türk insanı da bu sevgiyi hep görecekleri bir hatıraya aktarmakla yükümlü hissetmiştir kendini.
15. an itibariyle star'da izlenilebilen film.*
16. türkan şoray'ın hiç olmadığı kadar güzel olduğu, duygusal kült film.

sevgi nedir? sorusunun cevabını arayan, sevgi emektir cevabını veren film.
17. orijinal hikaye, cengiz aytmatov'un "selvi boylum al yazmalım" adlı kitabında yer alır. hikaye kırgızistan'da geçer. hikayedeki kamyon şoförünün adı ilyas'tır ancak kızın orijinal adı asel'dir. filmin senaryosu, kitaptaki hikayeye paralel gelişir.
18. filmin müzikleri arasında yer alan al yazmalım türküsü dinlenilmeye ve arşive konmaya değerdir.
19. (bkz: elini tuttum,sicacikti,yüregi elindeymis gibi)
(bkz: aldırma gonul)
20. bugunlerde sadri alisik tiyatrolarinda izleyecegimiz unutulmaz eser. finali degisilmesi konusuluyor ama degistirmek ne kadar dogru bilemem. eger asya genclik askini secerse bu oykunun derinligi ve anlami yokolur. cunku eserin konsepti sevginin zaman ile olusacagi, kalbin hizla carpmasinin degil, destegin ve emegin gercek sevgi olmasidir.
kisaca etti kerem bez getir.....
21. (bkz: türkan şoray)
(bkz: kadir inanır)
22. elini tuttum sicacikti sanki yuregi elimdeymis gibi
23. sevgi neydi..?
yanında hissetmekti,emekti..sevgi de ne tercih edilirdi..? heyecan mı, mutluluk mu..? Ânını yaşamak adına senelerini yitirmek miydi sevgi..? karşılık olur muydu..? olmazsa ne olurdu..?
mutsuzluk muydu sevgi..? engellenebilir miydi..? sevgi,önüne geçilebilir bişey mi..? istenileni vermediğinde,hiçe sayılan bi arzu muydu..? nasıl hissedilirdi..? sevgi de çift kişilik miydi..? yalnız yaşamak zorunda olanlar ne yapardı..? nasıl kalkardı bu yükün altından..? kimin elinden tutardı..?
sevgi yalnızlık mıydı..? birini ta içinde hissetmekten neden korkar insan..? hep bişeylerden kaçmak mıdır sevgi..? korku mudur..? telaş mı..?
diline gelen sözcükleri yutkunup,içinde tutmak mıdır..? neden söyleyemez insan sevdiğini..?
sevmek,bedeli ağır bir hata mıydı..? utanç duyulur muydu..? günâh mıydı..? neden uykusuz geceler,acı veren korkular,en içten sevenlere kalır..? umursamaz olan neden daha rahat yaşar..? ceza mıdır birini sevmek..?
mutlu eden yanları neden hep geç farkedilir,onca üzüntüyü yaşadıktan sonra..? sevgi gizli miydi..? denizi seyrederken gördüğün martının kanat çırpışında mıydı,dalgalarda anlatmaya çalıştığı gizemleri miydi denizin..? suya hasret kayaların coşkun denizlerden nasibini aldığı sahneyi içine sindirerek izlemekte miydi..? küçücük ayrıntılarda mıydı da biz göremedik sevgiyi..? dokunamadık bir kez.. ayrı kutuplarını oynadık her sahnesinde bu filmin..farkedemedik,tamamlayamadık bişeyleri..ayrı kaldık..
yoksa sevgi,ayrı kalmak mıydı..?
ufacık mutlulukları görmezden gelip,hayâllere tutunmak mıydı..? unutulmak en büyük karşılıktı herâlde..? hakettiğimden fazlasını istememeli miydim..? istesem haksızlık olur muydu..?
halâ bulamıyorum,neydi sevgi..? imkânsızlık mıydı..?
sevgi,seni sevmek miydi..?
24. (bkz: gel desem gelir mi)
25. ask ile ilgili tum dusunceleri cokerten film, ya yillar sonra dedirtir.
dogru bir sozu de icerir "sevgi emektir"
»
Alakalı olabilir!
- selvi boylum
- selvi boylu sureyya sarkisi
- selvicanim
- selviler mobilya
- selvi

nedir.Net