sile
1. Şile, tarihi m.Ö. 12.000 – 6.000’lere kadar inen bir yerleşim birimidir. “Şile” yunanca bir kelime olup türkçe’de mercanköşk anlamına gelen tepelerde ve dağ sırtlarında yetişen güzel kokulu çiçekler açan ıtırlı bir bitki adıdır. İstanbul’a bağlı 32 ilçeden biridir. türkiye’nin kuzeybatısında marmara bölgesi’nin kuzeydoğusunda, Çatalca – kocaeli bölümünde, kocaeli yöresinde ve kocaeli yarımadasının karadeniz kıyısında yer alır. İlçenin doğusunda kocaeli ilinin kandıra, güneyinde yine kocaeli’nin gebze, güneybatısında İstanbul’un kartal ile Ümraniye, batısında İstanbul’un beykoz ilçeleri, kuzeyinde ise karadeniz bulunur. İlçe alanı 736 km’ dir.
batıda kurnaköy, güneyde değirmençayırı köyü, doğuda ise ağva beldesi arasında uzanan Şile ilçe arazisi, kabaca ters bir üçgen şeklindedir.
Şile merkezinin İstanbul’a ( İstanbul’un merkez ilçelerinden Ümraniye’ye) uzaklığı 55 km’dir. köylerine asfalt ve stabilize yollarla ulaşım mümkündür.
2000 yılında yapılan son nüfus sayımına göre ilçe nüfusu 11.000 olmasına rağmen yaz aylarının gelmesiyle bu nüfus 100.000 ila 150.000’e hafta sonları ise 200.000. kadar yükselmektedir.

2. bir zamanlar şile'de hanım ağa diye bir ev yemekleri sunan lokanta vardı,gidecek olanlara tavsiye edilir
3. hafta sonu asla gidilmemesi gereken , haftaiçi 45 dakikada ulaşabileceğiniz mekan.
4. haberlerde yüzmeye çalışırken boğulan insanlarla sık sık anılan yer.. **
5. uzun plaji, aglayan kaya, altin kum mevkii, deniz feneri, limani, ufak carsisi..
sirin koyleri, yokuslu mahalleleri, hircin denizi.. istanbul'a yakin, sanki baska bir dunya.
yesillik icinde sakin, insanlar icinde dingin bir yerdir.
http://www.silerehber.com
6. bunun bir de bezi bulunur.
(bkz: şile bezi)
7. (bkz: can tabakoğlu)
8. belli bir yerden sürekli havaya lazer ışığı tutulan tatil beldesi. hayır olayları nedir anlayamadım, sürekli de eğlenilmez ki..
9. her yil, sile bezi festivali yapilir. havaya lazer falan tutulur.
10. (bkz: kapak)
11. (bkz: chile)
12. güzel balık yenebilecek nadir türk ilçelerinden biri.
13. kısacası cehennemin dibi. arabanız yoksa ulaşım resmen bir eziyettir. harem'den 139 numaralı harem-şile minibüsüne binersiniz * ve 1 saat 45 dakikaya şile merkez'e ulaşırsınız. her taraf köpek kaynar, sokakları ıssızdır. ama akşamları deniz fenerinin manzarasına doyum olmaz.
14. fener manzarasını görmeyenlerin * mutlaka gitmesi gereken yer. aynı zamanda kışları saat 17.30 dan sonra sokaklarda kimseyi bulamayacağınız ama buna rağmen pek de tedirginlik yaratmayan, 100 km ye yakın sahil şeridi ve eşsiz güzelliğiyle insanda hayranlık yaratan, yazlık mekan olmasından dolayı bekçiliğini attan bozma köpeklerin yaptığı, yeşilin bol olduğu, sessiz ve sakin ilçemiz.
Alakalı olabilir!
- silex
- silep
- silen
- silem
- silek

nedir.Net