solcu
1. sol görüşlü kişi. sosyalist ve komunist terimleri, sol kelimesinin alt kavramlarıdır.
2. sabah sol tarafından kalkmış kişi*. **
3. (bkz: siyaset)
(bkz: solak)
(bkz: sağcı)
4. benim halkci diye dusundugum dusunmek istedigim komunist veya sosyalist ile karistirilmamasi gereen ne olursa olsun tum halkin cikari adina mucadele eden kimse.
5. binbir tane fraksiyonu olan, bir fraksiyonun diğerini solcu olmamakla itham ettiği, pek geniş bir yelpazeyi nitelemek için kullanılan söz.
6. devrimci

kapitalizmin emek sermaye çelişkisinde emeğin safında duran kişi. bir de sahte solcular vardır. fecilerdir.
7. ilk defa fransa kralının yaptığı bir toplantıda kralın solunda halk temsilcilerinin, sağında ise aristokratlar ve kilise temsilcilerinin oturması sonucu ortaya çıkan siyasi deyim

daha detaylı bir açıklama için (#151275)
8. bu ülke çıkarları adına orda burda manasız yere coplanan ulusalcılar. onları anlamadılar, anlayamadılar ve anladıklarında umarım iş işten geçmiş olmayacak.
9. (bkz: eski solcu)
10. mustakbel liberal.
11. (bkz: solcuyum surunuyorum)**
12. (bkz: eski solcu yeni liberal)
(bkz: feodal solcu)
13. (bkz: kolejde okuyan solcu)
(bkz: kırmızı puma giyen komunist)
14. ''
batililar sizin muhalefetinizi sizin solculugunuzu ancak soyut konusursaniz kabul eder.

ve artik o kadar akil otesi cizgiye geldi ki, solcu gazetelerde dahi, irak direnisini direnisten saymamak gerekir, diyen yazarlar cikiyor.

bence de sayilmamali!

hic, mitterand'in karisinin onaylamadigi direnise direnis diyebilir miyiz? zaten bu kadinin kocasi mitterand da en solcu sosyalist ve iktidar gunlerinde cezayir'de soykirimi baslatan katleden ordularin basinda degil miydi?
ve onlar solculuklariyla ' katil ' goruntulerini ortmeyi, solculuklariyla katilliklerine ragmen insancil gorunmeyi basardilar.

tipki, ulkemizde bosna, afganistan, cecenistan, irak direnisine katilmayan solcular gibi. bu topraklar tamamen yokedilirken
kullandiklari uslup '' asagilamak, dalga gecmek '' boyle giyinilir mi, boyle de din olabilir mi diye alay etmekti.

dalga gecmeleri suruyor, solculuklari da...

tabii zor bir soru. hem batililara hayran olmak, onlarla demokratikcilik oynamak hem de katledilen milyonlari gormezden gelmek icin ''solcuyum'' diye ortaliklarda dolasmak.
''

* *
15. örgütlenmeyi çok seven, örgütlenmeden duramayan muhalif insan*.
16. atatürkün altı ilkesini de yerine getirmeyi kendini hedef edinmiş her insanın görüşü
sol görüşlü...
17. küçükken "meclisin sol tarafında oturan amcalar" olarak bildiğim kesim.
18. moonstar türkçe dil kılavuzunda eş anlamlı sözcükleri şu şekilde verilmiştir :
asri
acar
çağdaş
modern
muasır
yenilikçi

ayrıca bu var (#1122611)
19. her şeyin önüne insanlığın çıkarını koyan düşünceyi benimsemiş kimse.
20. 3 yıldır yaptıkları tek iş akpyi kötülemek olan kesim
(bkz: 4 müydü yohusa)
21. etnik ayrımcılıktan mütevellit öldürülen bir insanın anmasında kendisiyle aynı düşündüğünü bildiği insanlarla kahvaltı etmeye, sohbet etmeye gitmeyen; böyle bir günde ağzına içki koymayan; yine böyle bir günde sadece politikadan bahseden - ama illa ki devrimden sanırım - ; o gün bir organizasyona dahil olduysa sözlükte bunlardan bahsetmeyen solcudur. buna karşılık ne yapar? anma örgütler, anma ya gider, sadece çay kahve içer ama yalnız başına. devrim dışında bir konudan asla bahsetmez. tüm bunları yaptığı için de bir ayrıcalığı olur : insanların samimiyetini kendi krıterleri doğrultusunda sorgular ve hatta itham eder insanları. gerçek solculuğa açılımlar getirir. tüm bunları klavye başında yapsa da o asla bir klavye solcusu değildir. devrimi örgütlerken yanında bulunan lap top ve inter net bağlantısı kanalı ile, sanal alemi de örgütlemekte olan samimi, gerçek bir solcudur.
22. turkiye cumhuriyeti tarihinde,1960-1980 arası dönemde
(bkz: filistin askısı)
(bkz: testislere elektrik verilmesi)
(bkz: falaka)
(bkz: ıslak havlu ile dayak)
(bkz: darb izi olmadan iskence)
gibi tecrübeleri yaşamış,bir kısmı yurt dışına kaçarak kendini kurtarmış,bir kısmı zengin edilerek dava arkadaşlarını satmış,az bir kısmıda herşeye rağmen direnmiş ama baskı altında pes etmiş,(bkz: sol düşünce) savunucularının kısa ismi.

türkiyede nesilleri tükensede eski destekçilerinin çoğu şekil değiştirerek sol literaturunde olmayan (bkz: milliyetçi solcu) kimliğine ortaya çıkararak devlet baskısından kurtulma uyanıklığını göstermiştir.
günümüzde (bkz: chp) isimli partinin kendini sokmaya çalıştığı kalıp buna örnek gösterilebilir.
Alakalı olabilir!
- solculuk
- solcu olmak
- solcu patron
- solcu biyigi
- solcu isadami

nedir.Net