sozluk »
1. ingilizcesi, türkçesi, kralı, ekşisi, zibidisi vb. gibi her türde hedesi olan hödö
2. internet ortamına yansımasıyla birlikte orijinal formatı değişen, artık alfabetik olmayan(!) başvuru kaynağı niteliğinde kitap türü.
3. bir dilin bütün veya belli bir çağda kullanılmış kelime ve deyimlerini alfabe sırasına göre alarak tanımlarını yapan, açıklayan veya başka dillerdeki karşılıklarını veren eser, lügat.
4. (bkz: tdk dan copy paste yapmak)
5. bir dilin bütün veya belli bir çağda kullanılmış kelime ve deyimlerini alfabe sırasına göre alarak tanımlarını yapan, açıklayan veya başka dillerdeki karşılıklarını veren eser, lügat.
6. http://www.langtolang.com/
7. ilginç bir şey bu net ortamındaki sözlükler. zamanında ekşiyi okurken aldığım zevk, aktif yazar olmamla farklı bir boyut kazandı. okuması kadar güzelmiş yazması da. sıkıntıya birebir, arkadaşlık ortamı şahane, ayrıca çoğu gereksiz internet aktivitesinin yanında eğitici bir tarafı da var. güzel fikir gerçekten, ssg iyi bulmuş bu kavramı.
8. (bkz: ardalogy)*
9. http://www.zargan.com
10. (bkz: söz kitabı)
11. soz e takılır (bkz: gozluk)
12. benim konuşma ve anlama özürlü dediğim bir arkadaşım vardı ilkokulda , öğretmen ona sözlük al demiş tabi bizimki sülük diye anlamış , bulacağı yeri biliyor ama kırtasiye onu anlamış. kırtasiyede cayır cayır sülük defteri aramış...
13. http://www.nedir.net
14. (bkz: sozlukten anlamına bakıp cümle içinde kullanmak)
15. bir dilin veya dillerin kelime haznesini (sözvarlığını), söyleyiş ve yazılış şekilleriyle veren, kelimenin kökünü esas alarak, bunların başka unsurlarla kurdukları sözleri ve anlamlarını, değişik kullanışlarını gösteren eser. sözlükler tek dilli veya çok dilli olabilir. madde başlarını a-be-ce sırası takip eder. genel veya özel alanlarla ilgili sözlükler hazırlanabilir. arap harfli eski sözlüklerde madde başı arapça kelimenin üç harfli kökünün son harfi esas alınarak sıralanırdı. xiv.-xv.yüzyıllar arasında yaşamış olan el-kamûsü-ı-muhît (okyanus sözlüğü) adlı eseri türkçeye çeviren mütercim asım bu sistemi kullandı. İlk sözlük olarak İskenderiye müzesi kütüphanecisi bizanslı aristophanes'in hazırladığı eser kabul edilir. İslam dünyasında en önemli sözlük x. yüzyılda yaşayan fârâblı İsmail cevheri'nin sihâh adlı arapça eseri. vankulu lügatı diye bilinen müteferrika'nın bastığı ilk kitap da bir sihâh çevirisidir. türk kültüründe ilk sözlük ise kaşgarlı mahmud'un türkçe'den arapça'ya divanü lügati't-türk'üdür.
16. (bkz: dansozluk)
(bkz: dankek)


*
17. türk dil kurumu iyi günler diler:

"bir dilin bütün veya belli bir çağda kullanılmış kelime ve deyimlerini alfabe sırasına göre alarak tanımlarını yapan, açıklayan veya başka dillerdeki karşılıklarını veren eser, lügat."

nedir net ve benzeri sözlükler, yukarıdaki tanımdan yola çıkarak gelişmiş, etkileşimli dijital ortamlardır *. bunlar ortalama bir sözlükten daha zengin olurlar. sadece dil ve deyimleri değil, şarkı türküleri, kitapları, kişileri, güncel olayları da tanımlarlar. hem ansiklopedi, hem gazete gibidirler bir yerde.

modern zamanın dijital dergileri, kolektif üretme zevki, imece üsûlü üretim.

içlerinde gerçek bir sözlüğe/ansiklopediye/gazeteye göre daha "gayriciddi" yaklaşımlar olabilir, "insanlar öğrenirken eğlensinler de, asık yüzlü bir ansiklopedi olmayalım" felsefesini takip edebilirler, ve de ediyorlar. ancak bu gayriciddî tarafı yüzünden bir takım forumlarla, chat odalarıyla, "karı kız muhabbeti çevirelim abey"le, çöpçatan sitelerle, içimi dökeyim rahatlayayım türü (örn. itiraf.com benzeri) yerlerle karıştırılmamalıdırlar.

her şey yerinde güzel. çicek dalında güzel. lay lay lom. *
18. (bkz: 19 mayis sozlukler sendromu)
19. (bkz: sözlük kardeşliği)
20. ingilizce : dictionary
almanca : wörterbuch
21. insanlarin kelime hazinesini, cumle kurmadaki beceriksizliklerini ahaliye gosteren sanal ortam.
22. elektronik olanları insanın işini çok daha kolaylaştıran* içinde kelimelerin farklı dildeki karşılıkları olan şey.
23. kelimelerin anlamlarının açıklamasının yer aldığı sözcük hazinesidir.*
24. nedir? kimdir? sorularına doğru ve akılcı cevap veren kaynaklardır.
25. başarının çalışmaktan önce geldiği tek yer.*.
»
Alakalı olabilir!
- sozlu
- sozlukcu
- sozluk net
- sozlukdas
- sozlukcuk

nedir.Net