sozluk formati
1. gerek gunluk konusma dilinden, gerek chat dilinden cok farklı, diplomat agzına cok yakın bir formattır.
2. eskidende sozluk tecrubemden oturu sozluk formatı oyle birseydirki kisinin gunluk konusmasınada yansıyabilir
(bkz: bambaska bi durum olsa gerek)
3. son zamanlarda ırzına geçildiğini söyleyebilceğim başlık açma ve entry girme düzenidir.
bazı yazarlarımız bunun sebebini sürekli sorup duruyorlar. bunlardan bazıları:

soru 1: "ne olmuş yani anket yapsak, batıyor mu?"
soru 2: "ne var sanki chat dili kullansak"
soru 3: "şurda iki dakka takılıp gideceğiz, nolmuş yani smiley kullansam"

bu tür düşünmeden sorulan sorulara hem cevap vermek hem de sözlük formatının nasıl olması gerektiği hususunda bilgi vermek maksadıyla yazma gereği duydum:

cevap 1: belki yüz defa söyledim burası sözlük diye.bir daha söylüyorum: "burası sözlük". bilmiyorum sözlük deyince aklınıza ne geliyor? şüphesiz ki anket gelmiyordur. eğer anket deyince zihninde sözlük, yahut sözlük deyince aklında anket canlanıyorsa önce beyin tomografisi çektir sonra gel. batma meselesine gelince: çok ağır şeyler de söylebilirim, bu soruyu soran şahıs ne cevap alabileceğini tahmin eder.

cevap 2: chat yaparken kullanılan konuşma tarzı siz de takdir edersiniz ki türkçe'nin katledilmiş bir versiyonudur. bari burda içine etmeyin güzelim dilimizin. bari o sağlam kalsın. bu zamana kadar yitirdiğimiz öz değerleri geri getirme şansı yok. bari elimizdekileri koruyalım. admin ya da moderatör arkadaşlar müsade eder, hiç sorun değil fakat, diline kültürüne sahip çıkmayan bir adamdan ne sözlüğe ne de milletine ben hayır beklemem.

cevap 3: burda iki dakka takılacağına git sek sek oyna. hiç olmazsa diğer yazarların huzurunu bozmamış olursun derim ben böyle soruya.

sözlükte uygulanması yasak olan davranışların neden yasak olduğunu önce bir düşünün. eğer içinden çıkılmayacak kadar aptalca ise yine bize sorun.

sonuç itibariyle buradaki amaç öğrenmek ve öğretmektir. bunu eğlenceli hale getirmek elbetteki güzel olur. fakat ona buna küfretme gibi bastırılmış duygularınızı burada dışarı vurursanız yanlış yapmış olursunuz. argo deyimler kullanılabilir, fakat kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan yahut alakasız yerde ilgi çekmek için küfredilmez. aklı başında, neyi nerde kullanacağını bilen yazarlarımızı tenzih eder, bol bilgili ve güzel esprili entryler görüp, sizlerden çok şey öğrenmeyi ümit ediyorum.4. sözlükte alakasız * kişiler tarafından ayar verme aracı olan format ..

5. şöyle bir şeydir, her şey tertemiz olur, ayna gibi çeker:
format sözlük: /q /u /autotest
6. evde rafa uzanıp bir adet sözlük alındığında, orada karşılaşılan özellikler bütünü. nedir net ve benzeri sözlük oluşumlarında bu formata şeklen uyulmaya çalışımaktadır, yani yazım kurallarına uyulması ve yazılan şeyin bir tanıma şeklen "benzemesi" beklenir.
7. (bkz: sozluk formatindan yakinmak)
8. söz konusu formattan kasıt bilgisayar dilindeki format ise : "bu sözlüğü gerçekten biçimlendirmek istiyor musunuz?" sorusuyla karşılaşabileceğiniz eylem.
9. ıssız kumlardan serin sulara atlamak gibi bişeydir.
10. yazarlardan neyi nasil alinacaginin, okuyucu ve yazarlara neyi nasil verileceginin, belirli kurallar cercevesinde belirlenmis, konulari, konuklari ve sinirlari olan kurallar silsilesidir.
kotu mudur?
neden kotu olsundur ki?
formatsiz ortamlara format cekmek gerekir.
bunu anlayamayan zihinlere de format cekmek gerekir.
11. son sürümü icin: (bkz: sözlük formati ve yazim kurallari)
12. insanın derdini anlatmasına engel olan format.
ornegin
soylemek istenen:
gecen gun gittim dedim ki ne? oyle mi vay vay?
entry:
birkac gun once bana "ne oyle mi" ve " vay vay " sozlerini soyleten ve şaşırmama nede olan hede.
13. sozluk deyince, aklimiza "bildigin sözlük" geliyorsa; esprinin, diyalog türü entrynin, yanlıs tanımın, kahve muhabbetinin, günlük hayattan tesbitlerin * ne isi var burda diye sorduran format.

sozluk deyince, aklimiza "eksi sözlük" geliyorsa *; orda olan seyler neden burda kabul gormesin denilebilir. ilk paragrafa da güzel bir cevap olur.

turkce`nin dogru kullanılması, chat dilinden uzak durulmasi, gelistirici hareketlerdir*.

karsılastırma yapılırken, eksi sozluk baz alınmalidir.

edit: aklima gelmisken, sunlara da bakiniz bir zahmet. belki celiskilidir;

(bkz: yaran entryler)
(bkz: yaran basliklar)
(bkz: entry ve nick uyumu)
(bkz: baslik ve nick uyumu)
(bkz: unutulmayan film replikleri)
(bkz: unutulmayan dizi replikleri)

edit 2: (#1190703)
eksi sozlukten asırma "yerlesik" anketlere izin veriliyormus. unutmusum, özür dilerim. cok tutulunca yanlıs olmaktan cıkıyormus. arz-talep isiymis anket acmak. anket acmadan birlik olmak gerekiyormus. belki de eksi`de baska anket tutarsa, onu da transfer ederler.hadi hayirlisi...
torpil her yerde.
14. 2009 yilinda hala kasilan hadise. mis gibi entryim format kurbani olmus.*
Alakalı olabilir!
- sozlukomani
- sozlukmatik
- sozluk zorbasi
- sozluk furyasi
- sozluk cemaati

nedir.Net