sozluk kurallarina yazar yorumlari »
1. her turlu sorunda racon kesicilerle *muhattap olmak bir kuraldir. onlar sizler icin buradadirlar.
2. pike cekmek, anaya kufur etmek, sigarayla vurus yapmak yasaktir..
3. ne gördüysen gerçektir, bu kurallar daha da gerçektir. lakin sözlük kabilesi olarak bu kurallara uymayann kafası vurulacaktır. (bkz: livingonmyown)
4. akil yasta degil bastadir yuce sozunu benimsemeye calisarak, yasla basla bagdastirmak istenmeden, icerigin ne yazik ki gozu yasli bir sekilde isaret ettigi, ergen sikintilarinin sozlukte kendini tanimaya, tanitmaya, gercek dunyada yasayip, hayati disardan pembe gozluklerle inceleme yillarini geride birakmis insanlarin ikinci dogasi olmus seyleri, sivilceli bir hevesle, sanki tekerlegi yeniden icat ediyormuscasina ukte edinmis kimselerin bir kac kez okumakla anlamiyorlarsa, bin kez kagit ustune yazarak ezberlemelerinin tavsiye edildigi kurallardir. moderator tarafindan uyarilip da "banane, ben boylesini uygun goruyorum, defol git" yaklasimini sergileyen kisilerin belki de boyle bir mediumda yazmalari gerekmiyordur. annelerine cektikleri "banane banane" rutininin burada tolere edilecegini dusunmekle hata edenlere buradan selam etmeyi borc bilirim.
5. (bkz: sozlukte v yerine w kullanilmasi)
6. diyelim -soldaki ya da üstteki- menüdeki başlık kısmına aramak istediğiniz kelimeyi girdiniz. gerçekte olmasına rağmen istediğiniz başlık bulunamadı.

bunun tek sebebi aradığınız kelimenin başında ya da sonunda bir ek olmasıdır. o yüzden bundan sonra ne yapıyoruz arayacağımız kelimenin başına ya da sonuna* * % işaretini getiriyoruz. ahanda başlık karşımızda. bundan sonra ben aradım ama bulamadım demek yok.

başlık açmadan önce aramaya inanmak var. böylece aynı kişi adına 2-3 başlık açılmaz. başlık kirliliği biraz olsun ortadan kalkar...
7. entryi yayınlamadan önce son bir kez son bir kez daha yeniden okumak*
8. sozluk içinde yerlere tükürmek, görülen çöpü alıp atmamak, argo kelimeler kullanmak, laga luga yapmak vs. gibi boş beleş işler yasssahhtır
9. entrynin başlığa girmesi serbesttir
10. nedir net sözlük kuralları'na katkı ve eleştirilerinizi buraya yazabilirsiniz.
11. daha çok tek kelime başlıklar açılıp özel isimler hakkında bilgi verilmeli.. -mek, -mak ekli başlıklardan kaçınılmalı..ciddi konular hakkında başlık açılıp ilk önce bilgi verilmesi daha sonrada o konu ile yaşanan tecrübenin anlatılması gerekir...
12. (bkz: yasaklar delmek içindir)
13. (bkz: yazarlar ucurulmak icindir)
14. son zamanlarda kendisini sozluk konseptinde devrim yapmak zorunda hisseden bir takim kisi, kurum ve kurulsun, hic umursamadan ihlal ettigi kurallardir. burasi bilmemneresi gibi olsun, orada soyle-boyle diyenleri, sozlugu forum gibi kullanmak isteyip, maymun ettigi kavramlarla, sahsi fikirlerinden ote, evrensel hicbir deger tasimayan bilgi(!)leri ile herkesi biktiranlari uyaririm. kurallara uymayanlar icin israrla,

(bkz: ucacaksin ucacaksin havalara ucacaksin)
15. sözlükte kendi reklamını yapmak ta yasaktır .. *
16. sözlükteki düzenin sürekli korunması ve seviyenin bozulmaması için konulmuş kurallardır..
sozlukteki yazıları sadece yazarlarında okumayacaklarını unutmamak lazım.
17. yasalarla ilgili bir bilgi yok, bence 4676 ile ilgili bir şeyler eklenmeli ki insanlar anlasın..
18. ben su lisansli anket olayini hala anlamis degilim. anket yapma istegimden degil, ancak merak. lisansli anket nasil yapilir veya nasil adminler tarafindan kabul edilir belirlensin. baska bir digecegim yoktur.
19. (bkz: anket ile bilgi arasindaki fark)
20. yuzumuzde tebessumler actiran kimi basliklari anket olarak yorumlanmasi ve canice silinmesi bunyemizde tanimisiz rahatsizliklar uyandirmaktadir. ayrica saygin moderatorumuz aurynun "mukerer" yakistirmasi yaparak sildigi bir cok entrymiz olmasina karsin, "hey yazar aleminin insanlari mukerer ki haramdir yapan zinniktir" seklinde bir kurala rastlamamak, aklimiza kural olmayan kurallarda mi var sorusunu dusurmustur. tez zamanda aydinlanmak isteriz.
21. (bkz: mükerrer entry)
22. en çoklar listesi uğruna sözlüğü çöpe çevirmeyelim..
yavaş yavaş aradığımız şeyleri bulmamızın bize verdiği mutluluğa kanatlar takalım, kendimize değil..*
23. ilk anda şok edebilecek nitelik taşısa bile benim kesin fikrim budur:
anketler serbest olmalı. Çok saçma ve gereksiz anketler silinebilir ama "anket" fikrinin serbest olması çok mantıklı bence.
Örneğin ekşi sözlükteki yapılmış en aptalca dalgınlık başlığı beni defalarca gülme krizine sokmuştu. burda yasak ama.
bu beni rahatsız ediyor açıkçası.
ama moderatorler derse ki yok yasak, o zaman eyvallah.
24. fikrimce, uçurulmuş yazarlardan birisi olsam, başka bir nick ile tekrar üye olur devam ederdim yazarlığa. sonuçta bunu bilen herkes eğer aklında varsa sözlük kuralları dışında bir yazı yazabilir. ve hepinizin bildiği gibi şahsiyete hakaret bile edilse o insan eğer internet cafedeyse veya güzel sözlüğümüz, girenlerin ip adreslerini, çoğunlukla girdiği ip adreslerini vb. gibi kriterlerde yazarın bulanabileceği koşulları gözetmez ise yazar hakaretini de eder, bi daha da yazar olur her şey olur.

ve bu nedenlerle, üyelik işinin daha güvenilir olması gerekir, bu da alınacak üyelerin kimlik fotokopilerinin adreslerinin telefonlarının şart olarak alınmasıyla gerçekleştirilebilinir. aksi taktirde burası bir gazetenin köşe yazıları gibi yazıları içeren bir sözlük olmayacaktır. bunun da birinin bir internet cafeden, okulundan, başkasının bilgisayarından, üye olup kuralların en ala dikine giderek yazılar yazmasına engel olmayacağını hatırlatırım.

kalite 3-5 boşluklu üyelik formuyla elde edilemez.
25. yazacak birşey kalmayınca sözluk kurallarına bir edit yapılması gerekebilir.
(bkz: eksi sozluk)
(bkz: anket)
»
Alakalı olabilir!
- sozlukten sutlanan yazarlar
- sozluk kurallarini okumadan yazan yazar
- sozluk yazarlarindan aforizmalar
- sozlugun metabolizmaya zararlari
- sozluk kurallari

nedir.Net